Prototype 2 İnceleme

Oyundaki “Consume” özelliği adamınızın her şeyi. Bu özellik ile bir kişinin hayatını çalabiliyorsunuz. Hayatını derken gerçek anlamda söylüyorum bunu. Onun dış görünüşünü hafızasını ver her şeyini. Dış görünüşünü çalmak size onun kılığına girmeyi sağlıyor. Bu şekilde sizi tanıyan askerlerden uzaklaştığınızda kılık değiştirerek izinizi kaybettirebiliyorsunuz. Anılarını ele geçirmek ise genel de görevlerde işliyor. Ailesinin katilini arayan bir adam olduğumuzu düşünürsek bu da oldukça işe yaramakta. Diğer bir özellik ise Health’inizi doldurmanız. Bir düşmanla karşılaşmışken çevredeki insanlar bu konuda size oldukça yardımcı oluyor. Çevrenizde bulunan her insan potansiyel bir Health Potion. Bazı özel düşmanların consume edilmesi de size yeni özellikler kazandırıyor. Örneğin; bir brawler’ın consume ettiğinizde pençelere sahip olabiliyorsunuz. Fakat bu özellik sadece biyolojik özellikler için geçerli. Yani elinde silah tutan bir adamı consume etmeniz, genetiğinize bir silah eklemiyor.

İlk oyunda olduğu gibi görev noktalarına nasıl gideceğiniz tamamen size kalmış. Fakat şunu unutmamak gerekir ki, siz bir kaçaksınız. Kontrol noktalarına giderken dikkatli davranmanız gerekiyor. Eğer bir tabur askerin ortasına çatının üzerinden atlarsanız haliyle onlar sizin normal bir insan olmadığınızı anlıyorlar ve size ateş açmaya başlıyorlar. İlk oyundan hatırladığımız üzere sokaklar bir süre sonra virüsten nasibini alan insanlarla doluyordu. İkinci oyunda ise virüs kontrol altına alınmış durumda. Bu sebeple çevrenizde normal insanlar bulunuyor. İlk oyunda öldürdüğünüz adamlardan yerlere düşen ve Health’inizi yükselten eşyalar, Prototype 2’de kaldırılmış. Artık sadece çevredekileri consume ederek Health kazanıyorsunuz. Bu da oyunu, ilk Prototype’a göre biraz daha zorlaştırmış güzel bir özellik olarak sayabiliriz.

Consume ve ek görevlerle kendinizi geliştirmeniz ise oyuna ayrı bir hava katmış. Önceki oyunda kullandığımız karakter Alex Mercer’ın her şeye en başından itibaren sahip olması oyunu fazlasıyla kolaylaştırıyordu. James Heller’ın ise virüsü yeni kapan biri olduğunu düşünürsek bu ayrıntının oyuna aktarılması çok güzel olmuş. James Heller’ı bir Alex Mercer yapmak size kalıyor yani.

Çatıdan çatıya atlamak her ne kadar zevkli olsa da, oyunun kontrol sistemiyle ilgili çok ufak bir rahatsızlık var. Open World olayında adamımızı yönetmek biraz Assassin’s Creed tarzı yapılmaya çalışılmış. Fakat zor bir kontrol sistemine sahip Prototype 2. Kamerayı yönetmek ve yön tuşlarını kullanmaya alışmanız biraz zaman alıyor fakat nihayetinde oyunun sistemine alışıyorsunuz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Onur Aycan

Sene 95 o zamanlar IBM yatay kasalar vardı. Hey gidi heyyy... 486 DX2 66 Mhz desem kaç kişinin gözünden yaş gelir acaba?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir