Pro Evolution Soccer 2019 İnceleme

FIFA’nın gerisinde kalınan yılların ardından Konami PES 2019 ile bu gidişata engel olabilecek mi yoksa aynı tas aynı hamam devam mı diyecek?

Futbol oyunlarıyla az biraz ilgilenen herkes yıllar önce PES 2013’ün ülkemizde nasıl bir patlama yaptığını çok iyi hatırlar. PlayStation kafelerin ve oyun salonlarının tıklım tıklım olmasının başlıca sebebi PES 2013 olmuştu. Hatta şu an bile PlayStation 3 bulunan salonlarda PES 2013’ü oynayan insanları görmek mümkün. Peki Agüero’nun durdurulamadığı, orta sahadan çekilen şutların önemli ölçüde gol olduğu bu oyun niye bu kadar tutulmuştu? Oynanış anlamında çeşitli kusurları olmasına rağmen PES 2013 tutuldu, çünkü esnek ve aynı zamanda basit bir oynanış sunuyordu. Sahaya istediklerinizi yansıtırken oyunla mücadele etmiyordunuz, her şey büyük oranda kontrolünüz altındaydı. Peki beş yıl içinde ne oldu bitti de PES serisi 2013’teki ihtişamını ardında bırakıp FIFA’nın bariz üstünlüğüne boyun eğdi?

Her geçen sene temelden değiştirilen oynanış mekanikleri, lisans sorunları, oyun modlarının detaysızlığı, rakip FIFA’nın gerçekçi oynanış anlamında büyük mesafeler kat etmesi gibi pek çok sebep PES’i ikinci plana itmişti. Ancak bu sefer de FIFA için iki sene önce alarm sesleri yavaştan yükselmeye başladı. Bire bir aynı oyunun birkaç ufak değişiklikle -ve aynı hatalarla- piyasaya sürülmesi oyuncuları usandırmaya başladı. PES serisi de tekrardan zirveye oturmak için daha iyi bir fırsat bulamazdı. 2017 ile başlayan değişim furyasının en son ve en iddialı ürünü PES 2019 karşınızda!

PES 2019’da gerçekleştirdiğim ilk maç oynanış anlamında beni oldukça tatmin etti. Son 4 yıldır futbol oyunlarında bariz FIFA taraftarı biri olmuş olarak oynanışı başlarda biraz garipsedim tabi, ancak alıştıktan sonra oldukça eğlenceli ve doyurucu bir hal olduğunu söylemem lazım. FIFA ile göze ilk çarpan farklılık bariz şekilde oynanış hızı oluyor. PES 2019’un bir tık daha yavaş olduğunu söyleyebiliriz. Bu da oyunculara güzel bir avantaj sağlıyor aslında. Oyunu daha rahat okuyabiliyor ve ani kararlar vermek yerine daha oturaklı bir mentaliteyi sahaya yansıtabiliyorsunuz.

PES 2018’deki arcade oynanışın ardından bu sene simülasyon tabanlı bir oynanış görüyoruz. Geçtiğimiz sene topu karşı ceza sahasını taşımak için birkaç dokunuş yeterli iken bu sene daha kompleks tasarıları uygulamanız isteniyor. Hazırlık pasları, oyun yönünü değiştirme, kanatları kullanma, bir oyuncu üzerinde ısrar etmeme gibi pek çok yöntemi etkili bir oyun sergilemek için kullanmanız lazım. İsterseniz sürekli tek pas yaparak karşınızdaki rakibi bezdirip açık kovalayabilirsiniz, ancak pas doğrultunuzda bir rakip oyuncu varsa bile muhtemelen size güzel bir şekilde engel olacaktır. PES 2019’un oyuncuyu doğru kararlar vermeye iten bu mücadeleci oynanış tarzını oldukça sevdiğimi belirtmem lazım.

Oyuncuların topu kontrol edişi, topu sürüşü ve koşuları oldukça akıcı bir şekilde gerçekleşiyor. Hareket yakalama teknolojisinin önem verildiği takdirde büyük bir nimet olduğunu görebiliyoruz. Oynanışı fazlasıyla övdüm çünkü gerçekten bunu hak ediyor. Elbette ki eksik bulduğum yönleri de mevcut. Savunma yaparken -özellikle hava toplarında- bazı oyuncular saçma bir kararsızlığa düşebiliyorlar. Geri koşmaları için komut verdiğim takdirde bazen duraksıyorlar veya oldukça ağır hareket ediyorlar ve bu da oldukça pahalıya patlıyor. Hücum kısmında ise her şut gol olmasa bile tüm oyuncuların çok büyük oranlarda kaleyi bulması gerçekçiliği bir nebze baltalıyor. Ayrıca bir tek ben mi şikayetçiyim bilmem ama oyunda kafa golü atmak imkansız olabilir. On kafa vuruşunun dokuzu dışarıda biri de kaleci de kalıyor.

Kaleciler bu sene bariz şekilde iyileştirmeler yapılarak karşımıza çıkmış. Kaleci animasyonları ve yapay zekası oldukça tatmin edici bir seviyede. Geçtiğimiz senelerdeki can sıkıcı kaleci hataları önemli ölçüde giderilmiş. Hatta önceki yıllarla kıyasladığımızda gereğinden bir tık daha iyi yapılmışlar diye düşünmüyor değilim. Kalecilerle ilgili tek bir sıkıntım mevcut. O da açıldıkları zaman oldukça işlevsiz olmaları. Karşı karşıya kalan bir oyuncunun açısını daraltmak veya hızlı gelen bir topu çıkıp almak için kalecileri kullanmanız son derece doğal. Ancak topu alacakları yerde oyuncunun etrafında dört dönüyor, topa müdahale etmeye yaklaşınca aniden yavaşlıyorlar. Bu ufak sorun da olmasa kaleciler anlamında yapımcıların kusursuz bir iş çıkardığını söyleyebilirdim.

PES 2019’un oynanış modlarını kısaca tanıtmadan geçmeyelim. Oyun modlarının geçen seneki ile aynı olduğunu söyleyebiliriz. Offline modlarımız Gösteri Maçı, Rastgele Seçimli Maç, Efsane Olun (Be A Pro), Ana Lig (Master League), kupa-lig seçeneklerinden ibaret. Online sekmesinde ise MYClub, Ortaklaşa Maç, Hızlı Maç, Dostluk Maçı Lobisi gibi seçenekler yer alıyor. Offline kısımdaki Efsane Olun ve Ana Lig modlarına ve PES oyuncularının en büyük gözdelerinden olan MYClub’a birazdan ayrı bir paragrafta değineceğim. Geçen sene ile aynı sayıda çeşitlilik sunan oynanış modlarımız hemen hemen her çeşit senaryoyu karşımıza çıkarıyorlar. Tabi yeni modlar -örneğin FIFA’daki Yolculuk benzeri bir şey veya futsal- eklenemez miydi diye düşünmeden edemiyoruz.

Efsane Olun size kendi oyuncunuzu yaratıp bir futbol ikonuna dönüşme imkanını sunuyor. Oynanış mekanikleri olarak geçen sene ile neredeyse aynı olduğu söylenebilir. Yapay zekanın yönettiği takım arkadaşlarımız biraz daha makul bir seviyeye gelmişler, ancak gene de kendi göbeğinizi kendiniz kesmelisiniz. Ana Lig modu da Efsane Olun gibi geçen seneden pek farklı değil. Seçtiğimizin bir takımın tüm işlerini üstlendiğimiz bu modda amacımız kulübümüzü dünyanın en iyisi haline getirmek. Transfer görüşmeleri ve oyuncu sözleşmeleri haricinde Ana Lig’in hiçbir fark içermediği söylenebilir. Gerçi Ana Lig’in kaderi de bu desek yanlış olmaz. PES 2008 ile seriye başlamış biri olarak her sene ufak ufak birkaç değişiklik eklendiğini gördük bu moda. Ayrıca dünya yıldızı oyuncular için günümüzde 100 Milyon Euro barajı aşılmış iken PES 2019’da 20-30 Milyon Euro’ya dünya yıldızlarını alabilmek biraz mantıksız kaçıyor.

PES 2019’un en ön plana çıkan modu MYClub için Konami “Bu sene pek çok değişiklik var.” gibilerinden demeçler vermişti. Ancak genel yapı pratikte aynı kalmış. Kurduğunuz bir takımla Online dünyada mücadele verdiğiniz bu mod oldukça eğlenceli bir hal alabiliyor. Takımınızı kurup teknik direktörü seçtikten sonra takviyeler yapmak, antrenmanlar düzenlemek, takım kimyasına dikkat ederek kadro kurmak ve bunların hepsini bir araya getirip yükselmek sizin elinizde. FIFA’nın Ultimate Team’ine rakip olan bu modun daha çok yol kat etmesi gerektiğine inanıyorum. Daha detaylı takım kontrol imkanları ve transfer mekanikleri bu modun en büyük ihtiyaçları.

PES serisinin FIFA’ya karşı en büyük dezavantajı lisans sorunları iken en büyük avantajı da Şampiyonlar Ligi-Avrupa Ligi’nin haklarını elinde bulundurmasıydı. Buna rağmen 2018’de sona eren anlaşmanın ardından FIFA büyük bir çaba göstererek bu iki turnuvanın haklarını PES’in elinden kapmayı başardı. Bunu telafi edebilmek için Konami pek çok lisanlı takım ve lig oyuna ekledi. Tabi hala lisans sorunları fark edilir derecede devam ediyor. Tesellimiz ise Türkiye Süper Ligi’nin tamamen lisanslı bir şekilde oyunda bulunması. Buna ilaveten Fenerbahçe Futbol Takımı’nın maçlarını oynadığı Şükrü Saraçoğlu Stadyumu oyunda yer alıyor. Hatta Konami ilerleyen zamanlarda diğer Türk takımların stadyumlarını da görebileceğimiz yönünde sinyaller vermişti.

Sahadaki oyunu bir tarafa bırakıp futbolun güzel bir diğer yanı olan tribünlere dönelim. Sanırım PES 2019’un en zayıf noktalardan biri bu. Taraftarların sesleri zaten pek gelmiyor, bir de üzerine cansız yapıları, detaysız tezahüratları eklenince maç atmosferine güzel bir dalış yapamıyorsunuz. Özellikle bizim ülkemizde karnaval havasındaki tribünleri -holigan faaliyetlerini elbette dahil etmiyoruz-  gördükten sonra PES 2019 oldukça sönük kalıyor. Üzerine robottan farksız spikerler de eklenince sahadaki oyun haricinde ilgi çekici hiçbir şey kalmıyor maç atmosferinde. PES 2019’un maç atmosferi konusunda fazlasıyla sınıfta kaldığını söyleyebilirim.

Oyunun grafik anlamında, özellikle saha içi tasarımlar (çimler vs.) konusunda takdiri hak ettiğini söyleyebilirim. Tasarlanan oyuncu yüzleri de gerçekçi bir görünüme sahip. Ancak bu özel olarak tasarlanan yüzler sayıca yetersiz. Bizim ligimiz başta olmak üzere tanınmış liglerdeki pek çok tanınmış oyuncu standart yüz tasarımlarına sahipler. Konami’nin bu konuda daha çok çalışmasını temenni ediyorum. Bunu bir yana bırakırsak maç sırasındaki oyuncu tepkileri de oldukça hoş. Kart gördüklerinde takındıkları şaşkınlık ifadesi, faule maruz kalınca yüzlerindeki acı gibi pek çok detay mevcut. Stadyum ve tribün-çevre tasarımları da sınıfı geçiyor.

Yavaş yavaş son sözlerimizi söylemek gerekirse PES 2019; oynanış anlamında arcade tarzdan gerçekçi bir yapıya geçilen, lisans sorunları ve cansız atmosferle boğuşan gayet eğlenceli bir futbol oyunu olmuş. Serinin sahip olduğu kimi olumsuzluklar giderilirken kimileri de aynı şekilde devam ettirilmiş. Şahsen uzun süredir FIFA sevdalısı biri olarak PES 2019’un beni şaşırttığını söylemeden edemem. Tabi uzun soluklu düşündüğümüz zaman yeni oyun modları görmeyi de isterdim. Ancak genele vurduğumuzda başarılı bir oyunun karşımızda olduğu açık. FIFA saltanatını sonlandırmak için yeterli olmadığını düşünsem de PES 2019 bu yolda atılmış kararlı bir adım.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir