Pro Evolution Soccer 2015 İnceleme

Hakkında bir sürü söylentiye olmasına rağmen “Ben dimdik ayaktayım” diyen PES 15’i mercek altına alıyoruz.

Oyun severler Pro Evolution Soccer ismini ilk kez 2001 yılında bir diğer adı Winning Eleven’ın Playstation 1 ve 2 için çıkan oyunuyla tanımıştı. İlk iki oyununda yalnızca Playstation’da bir sonraki oyununda Windows’da ardından Xbox, PS ve PC platformlarında istikrarlı bir şekilde ilerlemiş olan PES özellikle PES 6 ile birlikte futbol ve oyun severlerin ortak noktası olup büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştu.

Güçlü rakibi Electronic Arts’ın FIFA serisi 1993 yılından itibaren başlamış ve her yıl gelişip istikrarlı bir şekilde ilerlerken 2001 yılında FIFA’nın tahtını sallayan bir oyun KONAMI’den geliyor, Winning Eleven 5, nam-ı diğer Pro Evolution Soccer. Yıllardan beri süregelen bu çekişmede kimi yıllarda her iki oyun birbirine yakın giderken kimi zamanlar bir taraf arayı açmış arından diğeri arayı kapatıp tahra oturmuş. KONAMI ve PES severler adına 2014 yılı çok da iyi geçmiş bir yıl değil. Alışılagelmiş PES oyunlarının aksine KONAMI 2014’de oyun üzerinde birçok yenilik yaparak rakibi FIFA karşısında daha fazla güç kazanmak istiyordu. Fakat hepimiz de aynı görüşteyiz diye düşünüyorum ki, pek de öyle olmadı.

PES-15-1

Bir neslin daha eskimesi ve yeni bir nesil olan 8. nesil ile tanışmamızın ardından FIFA 2014 ve 2015 ile gelen Ignite motoru ile birlikte, rakibi PES’e karşı büyük bir üstünlük kazanmış ve satış rakamlarında da PES’i katlamıştı. PES 2015 bu anlamda KONAMI ve PES severler için kritik bir oyun. Her iki oyunu da yıllarca oynamış daima daha iyi olduğunu düşündüğüm oyunun yanında olmuş ve onu daha çok oynamış biri olarak FIFA incelememin ardından sizler için objektif bir bakış açısıyla PES 2015 oyunun inceleyeceğim.

Birçok kişiye göre PES bir önceki oyunu olan PES 2014 ile oynanış bakımından FIFA’ya benzetilmeye yaklaştırılmaya ve daha pasa dayalı bir oyun olma yönünde ilerlemeye çalışmış fakat pek de başarılı olamamıştı. Öncelikle söylemeliyim ki önceki PES oyunlarının aksine PES 2015’de gol atmak için en büyük kozunuz sol kanattan R1 tuşuna basılı tutarak Ronaldo ile 5 kişiyi geçip gol atmak değil, kesinlikle paslı bir oyun oynamak.

PES 2015 hem futbol anlamında hem de önceki oyunlarına nazaran çok daha akıcı ve gerçekçi maçların yapıldığı, rekabetlerin oluştuğu bir futbol oyunu olma yönünde önemli adımlara imza atmış. Dediğim gibi artık oyunda pasın önemi çok daha büyük iken çalım atmak her futbolcunun ve oyuncunun yapabileceği bir iş olmaktan çıkmış ve zor bir hal almış. Aynı şekilde bunların üzerine de aynı oranda savunma PES 2015’de en az gol yollarında etkili olmak kadar önemli bir hal almış. İyi savunma yaparak kolay gol yemeyen takımlar ve oyuncular PES 2015’de çok daha fazla başarıya ulaşabiliyor bu konuda eminim.

PES-15-2

Oyundaki şut mekanikleri ve animasyonları da bir o kadar değişikliğe uğramış durumda. Yani bununla birlikte biraz eski PES oyunlarındaki gol atmak için taktiklerimizi unutup PES 2015’e adapte olmanız gerekiyor. Uzun mesafelerden vurulan şutlardaki heyecan artmış, ne çok kolay ne de çok zor olmuş, bu anlamda denge iyi ayarlanmış. Futbolcuların animasyonlarından çok daha farklı olan bir de kaleci animasyonlarımız  var doğal olarak. PES 2015’de kaleci kurtarış animasyonları, kimi zamanlar hoşuma gitti ve sahiden gerçekçiliğini hissettim fakat kimi animasyonlar veya gol yerken kalecilerin pozisyonları hareketleri birazcık canımı sıktı, bazı eksiklikler olduğu hissediliyor.

Oyunun oynanış önceliklerine değinmişken artık herhangi bir yerden orta yaparken de basılı tutmalı şekilde orta açtığımızı belirtmeliyim, bu şekilde ortalar da biraz daha oyuncuların elinde olurken topu istediğiniz kişiyle her pozisyonda buluşturma şansımız güçleniyor. Yine iki veya üç defa yuvarlak tuşuna basarak yanlardan sert veya yerden ortalar açabiliyoruz.

PES-15-3

Futbolda ve futbol oyunlarında her zaman olduğu gibi hakemler birçok zaman olumsuz eleştiriler alır. PES 2015’de de eleştirilerimizi bol bol bu hakemlere yapmaya devam edeceğiz gibi geliyor ki hakemlerimiz yine çok tartışmalı kararlara imzalar atabiliyor. Hakemlerin özellikle kırmızı kartını kullanması olasılığı düşmüş iken, zorlaşmış iken bazen %100 topa hamle yapıp topu aldım dediğiniz pozisyonlarda bile kırmızı kartla cezalandırılabiliyorsunuz ki oyundaki kayarak yapılan müdahaleler çok zor ve biraz gecikmeli. Yani yuvarlak tuşuna bastığınızda aynı anda oyuncu topa kayıp hamle yapmıyor, ufak bir gecikme ile bu hamleyi yaparken faul ve penaltı yapma olasılığı da güçleniyor. Yine topa hücum ederken “standing tackle” denilen işi yapmak için yani kayarak değil de ayakta durarak topa daha sağlam hamleler yapmak için savunmadayken pas tuşuna iki defa tıklatabiliyoruz, fakat yine bu da zor olan işlerden biri.

Gelelim 8. nesil diye adlandırdığımız yeni nesil ile birlikte gelişen veya gelişmesi gereken en önemli özellik olan ortam atmosferi, çimlerin, stadın, seyircilerin kalitesi kısaca grafikler. PES 2015’de yeni nesil ile birlikte grafik anlamında bir ilerleme olduğu kesin. Oyuncu yüzleri, fizikleri, formaların, kramponların ve konçların detayları bir hayli üst seviyede. Yine grafik anlamında PES 2015 ile göze batan en önemli özelliklerden birisi ise tribünlerdeki detayın artmış olması. Artık eski oyunlarındaki gibi detaysız seyirciler yerine daha birbirinden ayrılan gerçekçi kanlı canlı insanlar görebiliyoruz tribünlerimizde. Yine taraftarlardaki detay gibi genel anlamda stadyum atmosferi ve tribün detayları da gayet iyi seviyede.

PES-15-4

Gelelim bir futbol oyununda görsel anlamda belki de en önemli olan şey, çimlere. Hatırlayacaksınız ki yeni nesil ile birlikte gelen FIFA oyunlarındaki çimler bir hayli detaylandırılmış ve beğeni toplamıştı. Tabi ki PES’de bu anlamda da geri kalmamak için bir hamle yapıp kolları sıvadı. Fakat ne kadar başarılı olduğu tartışılır. Çim detayları yalnızca zemine iyice yaklaştırıldığında belirgin olmaya başlıyor çok da ahım şahım bir şey yok ki, bir hayli de kendini tekrarlayan bir düzene sahip. Uzaktan bakıldığında yine hoş gözükse de orta mesafede veya yakın mesafede biraz kafa karıştırıyor.

Görsel özelliklerden az çok bahsettik, bana kalırsa PES görsel anlamda neredeyse hiç ilerleme kat edememiş, önceki oyunlarından pek de farklı yerlere gelememiş. Bir futbol oyununda dikkat edilmesi gereken bir başka unsur da spikerler. PES serisinde kendi sesini duymaya artık bir hayli aşina olduğumuz spikerlerle devam ediyoruz. Spikerlerin ve yorumcuların çok fazla anlatılacak bir yanları yok fakat hala daha çok fazla kendini tekrarlayan bir yapıya sahip. Kendini tekrarlamasının yanı sıra oyun içindeki o hazzı oyunculara yansıtmayı pek de başarılı bir şekilde yapamıyor. Yine bir başka olumsuz yanı ise spikerlerin sesleri genellikle bir olaydan sonra, gecikmeli bir şekilde geliyor. Örneğin top direkten dönüyor, oyuncu tekrar şut çekip topu ağlarla buluşturuyor, gol olduğu anda spiker top direkten döndü diyor, 1-2 saniye sonra “Gol!” diye sesleniyor.

PES-15-5

PES 2015 yeni arayüzü ile eskisinden çok daha hoş bir görünüme kavuşmuş. Biraz Windows 8 biraz da FIFA arayüzünü andıran bu arayüzde artık aradığımızı bulmak biraz daha kolaylaşmış gibi gözüküyor. Yine FIFA üzerinden örnekleyeceğim, FIFA’da olduğu gibi artık PES’e girerken de PES sunucularına otomatik bir giriş yapılıyor. Ve bu oyun ilk açıldığında olsun farklı modlarda oyuna girerken olsun, sizin oyununuzun yavaşlamasına ve bazı işlemleri yaparken daha fazla bekletmesine yol açıyor. Fakat siz istediğiniz zaman sunuculara bağlanmak istiyorsanız, otomatik giriş yapılmasını seçeneklerden kapatabiliyorsunuz.

Fakat sunuculara bağlanmaz iseniz başarımlar kazanamıyorsunuz. Peki, başarımların oyun içerisinde bir önemi var mı? Evet var. Kazandığınız her farklı başarım size puan veriyor, bu puanları oyun içerisinde gerek online modlarda olsun gerek onun dışındaki farklı yerlerde olsun bir çok alanda harcayabiliyorsunuz. Peki, online modlarda örneğin nerelere harcayabiliyoruz bu paraları?

PES-15-6

PES 2015’de bulunan MyClub moduna değinmenin vakti geldi o halde. MyClub modu gerek NBA 2K’dan gerekse de FIFA’dan da anımsayacağınız gibi kendi takımınızı kurup, gerek online gerek single player üzerinden turnuvalara katılıp para kazanıp ilerlemeye çalıştığınız moddur. Henüz FIFA’da ki Ultimate Team modunun detayına pek erişememiş olsa da, online oynayan oyuncuları tatmin edebilecek bir seviyede geliştirilmiş denebilir. Yine başarımlarda olsun maç yaparak olsun kazandığımız paraları oyun içinde futbolcu menajer, forma, stadyum gibi şeylere harcayabilirken bir de gerçek para ile oyun içi para satın alıp bunları yine oyuncu satın almada kullanabiliyorsunuz. Oyuncu satın alma işlemi ya rastgele bir paket açarak ya da açık arttırmadan en yüksek teklifi vererek gerçekleştirilebiliyor.

PES 2015’de yine önceki senelerde de olduğu gibi Türkçe dil desteği bulunmakta. Bazen çok bariz kelime hatalarına ve çeviri hatalarına rastlıyor olabilseniz de kesinlikle bu da PES 2015 oyunu için büyük bir artı.

Yine bir başka önemli nokta daha olan lisanlara da değinmeden geçmek istemiyorum. PES serisinin lisans sıkıntısını yıllardan beri hepimiz çok iyi görüyor ve biliyoruz. PES 2015 ile bu sıkıntı yine devam etmekte. Yani Borussia Dortmund ile oynamak istiyorsanız PES 2015’de bu normal yollarla pek de mümkün değil çünkü dünyanın en büyük ve en prestijli liglerinden biri olan Bundesliga oyunda mevcut değil iken, Barclays Premier ligi yine İngiltere Ligi tarzında uydurma bir isimle ve yine benzetilen fakat uydurma olan takım isimleri ve logolarıyla yer alıyor (Bir kaç takım dışında).

PES-15-7

PES 2015 genel anlamda bir çok spor oyunu gibi sunucu sorunlarından muzdarip olsa da bana kalırsa online oyun oynayarak zevk almaya yetecek bir düzeyde ki sahiden de karşımıza gelen rakibe de bakıyor bu iş. Deneyimlerime göre şöyle tahmin ediyorum ki online oyun oynarken karşınıza bir Türk oyuncu gelince veya Türk arkadaşlarınızla oynarken hemen hemen hiç lag, ping veya sunucu sorunları olmuyor. Fakat online matchmaking olarak oynar iken bazı rakiplerle yaptığınız maçlar çok gecikmeli ve sıkıntılı olabiliyor. Yine arkadaşlarınızla birlikte 1v1 2v2 veya daha fazla maçlar oynayabilme imkanı da PES severleri cezbeden bir özellik ki 2v2 arkadaşlarla oynama gibi özelliklerin FIFA’da bulunmadığını da hatırlatmadan geçmemek lazım.

PES 2015 oyununu PC platformu üzerinde elimizden geldiğince her yanını ele alarak incelemeye çalıştık, şunu da eklemeliyiz ki PES 2015 yeni nesil ile birlikte konsollar veya platformlar arasında pek ayrımcılık yapmamış ki oyunun konsol versiyonları ve PC versiyonu neredeyse birbirlerinin aynısı. PES 2014 hüsranının ardından hatalarından ders çıkararak yoluna devam eden KONAMI PES 2015 ile PES 2013’ün hala elinde tuttuğu “Playstation Cafe” hakimiyetini elinden alabilir gibi. Yani artık PES 2013 oynamayı bırakıp PES 2015’e geçmenizi öneririm. Fakat PES severleri yine de ne kadar memnun edeceği tartışılır olsa da dediğim gibi hatalarından ders çıkararak çok daha iyi bir yerlere gelebilecek bir potansiyele sahip.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Berat Küçük

Video oyunları tutkunu, strateji hayranı, teknoloji meraklısı, sürekli kendini geliştirmeye çalışan, yeni şeyler öğrenmek için çabalayan birİsi.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Shaun Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Shaun
Ziyaretçi
Shaun

hala favorim 2013 maalesef