PlayStation Ve Sony Hakkındaki Bu Detayı Okuyunca Çok Şaşıracaksınız

Hepimiz PlayStation’ı Sony’nin bir alt şirketi veya ürünü olarak biliyoruz değil mi? Ancak gerçek durum bundan biraz daha farklı.

PlayStation, Sony bünyesinde bir marka olsa da hakkında doğru bilinen bir yanlış var. PlayStation genellikle Sony’nin bir alt şirketi veya şubesi görülür. Ancak bu pek de doğru sayılmaz. İki markanın arasındaki ilişkiyi iş dünyası açısından incelediğimiz zaman ortaya daha farklı bir tablo çıkıyor.

İş dünyasında şubeler genellikle bir ticari işletmenin parçası olarak görülürler. Yani bir şube tamamen farklı bir adla faaliyet göstermesine rağmen ticari işletmenin doğrudan bir parçasıdır. Yavru şirket (subsidiary) ise genellikle daha büyük bir şirket tarafından satın alınmasına rağmen tamamen bağımsız bir şirket çeşididir. Durumu basit bir örnekle açıklayalım. Ticari işletmeyi vücudun bütünü olarak görürsek şube ise bu vücudun bir parçasıdır -örneğin eli-. Yavru şirket tamamen farklı bir vücuda sahip olan, faaliyetlerini ise ebeveyni olan ticari işletmenin gözetiminde gerçekleştiren bir kurumdur.

PlayStation adı altındaki ürünleri geliştiren Sony Interactive Entertainment (SIE) da Sony Şirketler Topluluğu’nun bir yavru şirketidir. Bunun sonucu olarak PS ürünlerinin mali bilançoları ve yatırımları Sony Şirketler Topluluğu’ndan tamamen bağımsız bir şekilde ortaya çıkıyor. Hatta bu ürünlerle ilgilenmeleri için SIE içerisinde oluşturulmuş bağımsız bir yönetim kurulu ve sınırlı sorumluluklu şirket (LLC) de mevcut.

Uzun lafın kısası PlayStation, Sony Şirketler Topluluğu’nun denetiminde olmasına karşın, mali bilanço ve yatırımlar açısından PlayStation Subsidiary LLC isimli şirkete bağlı ayrı bir markadır.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir