PlayStation Neo Hakkında Neler Biliyoruz?

Sony’nin yeni çıkaracağı ve PS4’e kıyasla daha gelişmiş özellikler barındıracak konsolu PlayStation Neo hakkında tüm bilinenleri bir araya getirdik.

E3 2016’da yeni bir konsol tanıtmasını beklediğimiz Sony, bu anlamda bizleri hayal kırıklığına uğratmış ve bir duyuru alamamıştık. En büyük rakipleri Microsoft ise konferansta bir değil, tam iki yeni Xbox modelini tanıtmıştı. Ancak yeni PlayStation modeli hakkında da ilk bilgiler almamız uzun sürmedi ve sızdırmalar sayesinde hatrı sayılır miktarda bilgiye ulaştık. PS4 ile arasındaki donanım farklarını belirterek yazımıza başlayalım.

Orijinal PlayStation4 PlayStation Neo Gelişme Oranı
İşlemci 1.6GHz Sekiz Çekirdekli AMD Jaguar 2.1GHz Sekiz Çekirdekli AMD Jaguar 1.3x
Ekran Kartı 800MHz 18 GCN işleme ünitesi 911MHz 36 ‘geliştirilmiş’ GCN
işleme ünitesi
2.3x FLOPs
Hafıza 176GB/s hızında 8GB GDDR5 218GB/s hızında 8GB GDDR5 24% ilave bant genişliği, 512MB ilave kullanılabilir hafıza

Tabloya baktığımızda dikkatimizi çeken özellikler; yeterliliği tartışılan işlemci hızının yeni modelde arttırılması, daha hızlı çalışan ve sayısı iki katına çıkarılan ekran kartı birimleri ile saniye başına bilgi işleme hızı arttırılan RAM oluyor. Tüm bu yükseltmelerin AMD’nin yeni duyurduğu teknolojisi AMD Polaris sayesinde gerçekleştiği tahmin ediliyor. PS4’e performans anlamında yapılan eleştirileri düşündüğümüzde, PlayStation Neo bu anlamda iyi iş çıkarmışa benziyor.

Donanım açısından iki model arasında farklılıklar bulunacak olsa da başta PSN ve PS Store desteği olmak üzere ortak noktalar da bulunacak:

  • PS Neo’ya özel olarak oyun çıkarılmayacak, oyun kütüphanesi iki model için de ortak olacak.
  • DualShock 4 ve PS Camera desteği arasında farklılık olmayacak. Hatta Neo için bu cihazlar ayrı olarak üretilmeyecek.
  • 4K ve sanal gerçeklik gibi Neo’ya özel geliştirilecek içerikler dışında PS Store’da iki model için de aynı şeyler satılacak.
  • Kayıtlı veri yönetimi, başarımlar ve PSN hesabı ayarları arasında fark bulunmayacak.
  • İki model arasında PSN çevre farkı bulunmayacak. Böylece çevrim içi deneyimde, PS4 ve PS Neo kullanıcıları bir arada oyun oynayabilecek.

 

Yukarıda belirttiğimiz gibi Neo’ya özel olarak oyun çıkarılmayacak, ancak bu bazı içeriklerde fark olmayacağı anlamına gelmiyor. Neo için onaylanan 4K uyumluluğu ve henüz doğrulanmayan sanal gerçeklik desteği, bazı özel yapımlar görmemize sebep olabilir. Bunlar arasında özel olarak geliştirilen sanal gerçeklik oyunları ve 4K demoları olmasını bekliyoruz.

playstation4

Elimize pek çok bilgi geçmiş olsa da, PlayStation Neo’nun hala kesinlik kazanmayan bazı yanları var. Bilinmeyenleri ise şu şekilde listeleyebiliriz:

  • 4K desteği bulunmasına rağmen, 4K filmleri destekleyip desteklemeyeceği kesinlik kazanmadı.
  • Orijinal PS4 görünümünden farklı olup olmayacağı henüz belli değil.
  • Xbox One S’te bulunacak HDR (yüksek dinamik aralıklı) görüntüleme yöntemi bulunacak mı bilmiyoruz.
  • 1080p kayıt desteği kesinlik kazanmadı.
  • Depolama alanı artacak mı, artacaksa ne kadar olacak belli değil.

 

Yukarıda iki PlayStation modelini karşılaştırmıştık. Şimdi de işleri büyütüp karşılaştırmamıza Xbox One ve Microsoft’un iddiasına göre şimdiye kadarki en güçlü konsol Project Scorpio’yu katalım. Bakalım hangi daha vaat edici görünüyor:

Orijinal PS4 PS4 Neo Xbox One Project Scorpio
İşlemci 1.6GHz Sekiz Çekirdekli AMD Jaguar 2.1GHz Sekiz Çekirdekli AMD Jaguar 1.75GHz Sekiz Çekirdekli AMD Jaguar Tahmin: Sekiz çekirdekli yükseltilmiş AMD Jaguar veya eşdeğer işlemci
Ekran Kartı 800MHz 18 GCN işleme ünitesi 911MHz 36 ‘geliştirilmiş’ GCN işleme ünitesi 853MHz 12 GCN işleme ünitesi Tahmin: 800-850MHz 56-60 GCN işleme ünitesi
Hafıza 176GB/s hızında 8GB GDDR5 218GB/s hızında 8GB GDDR5 68GB/s hızında 8GB DDR3 ve 218GB/s azami hızında 32MB ESRAM 320GB/s üzerinde bant genişliği – tahmin: 12GB GDDR5

PlayStation 4 için PlayStation Neo ne anlam ifade ediyorsa, Xbox One için de Project Scorpio o anlama geliyor. Genel olarak donanımları baz aldığımızda; Project Scorpio’nun sadece Xbox One’a değil, iki PlayStation modeline de kıyasla performans anlamında daha vaat edici göründüğünü anlıyoruz. Xbox One’ın kimi zaman PlayStation 4’ün gerisinde kaldığını düşünürsek, bu donanım üstünlüğünün farkı kapatmak için yerinde bir adım olduğunu söyleyebiliriz. Tabi fiyat farkı ve oyuncuların bu duruma bakış açısı ne olacak bekleyip görmemiz lazım.

Sözlerimizi noktalamadan önce PlayStation Neo’nun olası çıkış tarihi ve fiyatına değinelim. Sony resmi olarak Neo hakkında bilgi vermekten kaçındığı için net bir tarih söyleyemesek de 2016 sonu veya 2017 ortaları gibi yeni konsolu bekleyebiliriz. Project Scorpio’nun 2017’den önce piyasaya sürülmeyeceğini hesaba kattığımızda, rekabet ortamı istemesi muhtemel Sony’nin hemen hemen eş zamanlı çıkış gerçekleştireceğini düşünüyoruz. Fiyat içinse PlayStation patronu Andrew House, geçerli PS4 fiyatlarından daha yüksek olacağını belirtmişti. PS4 ilk çıktığı zamanlarda 350 Sterlin’den satılmıştı. Şimdilerde ise fiyatı 280 ile 300 Sterlin arasında değişiyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Avustralya merkezli bir oyun mağazası, PlayStation Neo’yu 999 Dolar gibi oldukça yüksek bir rakamdan ön siparişe açmıştı. Ancak alım sayfasının altına düşülen notta, fiyatın ilerleyen zamanlarda düzenleneceği belirtilmişti. Neo’nun biraz daha pahalı olacağı bir gerçek olsa da 999 Dolar gibi uçuk bir fiyattan satışa sunulmayacağını tahmin etmek zor değil.

Anlaşılacağı üzere konsol yarışında bizleri hareketli günler bekliyor. PS4-Xbox One kapışmasını önde kapatmayı başaran Sony, bakalım oldukça iddialı gelen Project Scorpio’ya karşı Neo modeli ile ne yapacak? İkinci rauntta galip gelen değişecek mi, yoksa Sony üstünlüğünü korumayı başaracak mı? Hep birlikte göreceğiz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir