Peter Moore E-Spor Ve Madde Kullanımı İçin Açıklamalarda Bulundu

Electronic Arts yöneticilerinden Peter Moore, E-Spor organizasyonlarındaki çeşitlilikten madde kullanımına kadar pek çok konudaki düşüncesini açıkladı.

E-Spor’un dünya genelindeki etkileri gittikçe büyüyor. Birkaç yıl önce sadece ufak turnuvalardan ibaret olan alan için artık büyük yatırımlar yapılıyor, hatta profesyonel kulüpler bile kuruluyor. Hal böyle olmasına rağmen bu spor branşına şüphe ile yaklaşan kesimler de mevcut. “Gerçek bir spor branşı denilebilir mi?”, “Geleceğe yönelik getirisi neler olabilir?” gibi sorular akıllarda dolanıyor. Bu hafta Barselona’da düzenlenen Gamelab’e katılan Peter Moore; gerçekleştirdiği röportaj ile E-Spor hakkındaki görüşlerini açıklayıp firmalarının bakış açısına değindi.

Yatırımlar ve planlar büyüdükçe çeşitli sorunların ortaya çıktığını vurgulayan Moore “Bunu gerçek spor dallarıyla bir tutmaya çalışıyorum. Gerçek sporlar dallarına ne kadar yakın olduğumuzu nasıl anlayabiliriz? Karşılaşmalar için eşleştirme yapıyoruz. Hatta ritalin, adderall gibi yasak maddelerin kullanımına bile rastladık. Paranız, arzularınız ve seyirci desteğiniz olunca işi kolay yoldan halletmek isteyenlerle karşılaşıyorsunuz. Bu tüm sporların doğasında olan bir şey.” açıklamasını yaptı. Ardından gerçek spor branşlarıyla elektronik spor arasındaki farka değinerek, spor branşlarında mücadele eden atletlerin çeşitli genetik ve fiziksel avantajlara sahip olduğunu, ancak kendi spor dalları için böyle bir ihtiyaç bulunmadığını belirterek her çeşit insanın elektronik spor dünyasına katılabileceğini söyledi.

Hemen hemen tüm E-Spor oyuncularının erkek olduğunun hatırlatılması üzerine Peter Moore şirketlerini örnek gösterdi. “Çeşitlilik; EA olarak inandığımız şeylerin temelini oluşturuyor. Firmamızın sıkı bir takipçisi iseniz çeşitliliğin bizim için ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Amacımız herkese uygun oyunlar geliştirebilmek. Bu son derece basit bir hüküm. Ayrıca müşterilerimizin %25 veya %28 kadarını kadınlar oluşturuyor.” sözleriyle röportajını noktaladı.

Peter Moore’un açıklamalarına baktığımız zaman, kendisinin E-Spor’u bir spor branşı olarak görüp desteklediğini anlayabiliyoruz. Ancak herkesi bu görüşte birleştirmek pek kolay olacağa benzemiyor. E-Spor adının geçtiği birçok platformda, konu hakkında tartışmalar gecikmiyor. Uzun lafın kısası, E-Spor hızla büyüyen popülaritesine rağmen hala uzunca bir süre eleştiri oklarının hedefinde olacak gibi duruyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir