PES 2013 İnceleme

Biraz hızlanalım ve yeniliklere madde madde devam edelim:

  • Oynayışınıza göre yapay zekanın hücum, orta sahada top çevirme veya defansa kapanma gibi strateji değiştirdiğini görünce şaşırın.
  • Pas, şut ve orta yaparken ‘Ben oraya atmamıştım ama.’ cümlesini artık kurmayacaksınız….
  • … Lakin başka bir söz kulaklarda çınlayacak! ‘Ulan hakemi satın almışsınız.’… Hakemlerin verdi kararlar sizi şoke edecek. Oyun geldi, PS3’ün başına kuruldum. İlk maçımda öyle bir pozisyon oldu ki benim adam yerlerde yuvarlanıyor. Düdük çaldı karşı taraf kesin kart görür diye düşünürken benim oyuncum kartla oyun dışı kaldı… Anlatılmaz yaşanır!
  • Biraz önce bahsettiğim mutlak kontrolün getirilerinden biri de hızlı oynanış. Birkaç saniye içerisinde topu neredeyse sahadaki 11’inizin ayağında döndürebiliyorsunuz. Bu oynanış tarzı belki tek kişiyken pek bir anlam ifade etmeyecek ama arkadaşlarınızla yaptığınız maçlarda mücadelenin daha bir eğlenceli olmasına vesile olacak.

İçerik ne kadar zengin?

Oyunun bu sene lisans yönünden de başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Pro Evolution Soccer 2013’te UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi bulunuyor. Elbette sadece bu kadarla sınırlı değil içerik? Tam lisanslanmış İspanya Ligi, İtalya’nın en gözde takımları ve ayrıca  Manchester United, Bayern Munich, FC Porto, AEK Athens, Galatasaray, Shahktar Donetsk, FC Kopenhagen, Zenit St Petersburg, CSKA Moscow, RSC Anderlecht, Dinamo Kyiv, Dinamo Zagreb gibi bir sürü lisanslı takımı PES 2013’te kontrol edebileceksiniz. Yüzlerce takım arasında milli ekiplerin de bulunduğunun altını çizelim.

Gelelim PES 2013’teki en güzel özelliğe. Oyunda Türkçe dil desteği de var. Toplamda 6 dil seçeneği bulunan oyunda Türkçe’nin olması gurur verici. FIFA’ya nazaran daha iyi yerelleştirilen oyunu rahatça anlayarak oynayabilirsiniz. Ek olarak Türkiye ligi bulunmayan oyunda Galatasary, Beşiktaş ve Fenerbahçe olmak üzere üç adet Türk takımı mevcut.

Yatıp kalkıp PES ve akranlarına dua edelim!

Her geçen sene eğlence kat sayısını artıran Pro Evolution Soccer, nice oyunların yapımına vesile oluyor. Bir veya iki örnek dışında seri hep gelişim gösterdi. Fire vermeden, her sene evimize girmeyi başaran birçok oyun da PES ile aynı görevi görüyor. Bu oyunlar geliştirici ve dağıtıcılarına tam bir finans kaynağı. KONAMI’nin veya EA’in bünyesinde binlerce işçi çalıştırması, yeni IP’ların üretimi bu gelenek haline gelerek her yıl çıkışını yapan generic oyunlara bağlı. Düşünsenize Sims veya NFS serisi olmasaydı ne olurdu? Örneğin Sims’e hep hakaret edilir, ‘kız oyunu bu…’ damgasıyla anılır ama satış rakamlarından ve ilgiden hiç söz edilmez…

PES 2013 bu sene de sınıfı kazasız belasız geçiyor. Bu sözleri emin olun FIFA 13 için de söyleyeceğim. Çünkü her iki cephede de geliştiricilerin boş durmayıp, oyunumuzda elde kalacak bir yan olmasın diye uğraştığı belli. Velhasıl, yenilik ve geliştirilmiş yanlarıyla ve son olarak değindiğim ulvi göreviyle PES 2013 kesinlikle satın alınıp en ince içeriğine kadar oynanması gereken bir oyun.

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 85″ cat1detail=”

Platform: PlayStation 3

Ekran: BenQ XL 2410T

Sponsor: AralGame.com

Pro Evolution Soccer 2013’ten dolayı hiç tereddüte yaşamayın, tek değil çok kişilik eğlence sunan oyunu satın almanıza engel olacak hiç bir şey yok. Televizyonda futbol, sosyal medyada futbol bir de dijital ortamda futbol… Aksırıp tıksırıncaya kadar futbol kardeşim.” cat1rating=”8.5″]

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Emre Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emre
Ziyaretçi
Emre

97-08 Fifa
08-12 Pes
12-…. Fifa

oynamış biri olarak kendimce tarafsız yorum yapıyorum kısa ve öz:

Fifa FUTBOL oyunu, Pes iki kişilik bir futbol SİMÜLASYON oyunu. Artık nasıl anlarsanız.