PES 2013 İnceleme

Bir de ‘yancı’ olmayan birinden Pro Evolution Soccer 2013’ü dinleyin.

Hiç şüphesiz dünyanın en çok ilgi gören spor dalı olan futbolun, oyunlarına da büyük ilgi var. Yıllardır oyun severlerin adeta birer futbolcu olmasına olanak sağlayan Pro Evolution Soccer, yeni oyunuyla beğeni toplamaya devam ediyor. PES 2013 yeni oyun döneminin en iddialı futbol oyunlarından biri. Geliştirici firma, gerçekçi futbol mükemmelliğini yakalamak için bir hayli çabaladı. İki adet demoyla oyuncuların beğenisine sunulan PES 2013, artık nihayet test alanımıza giriş yaptı.

PES serileri birkaç yıl öncesine kadar başta konsollarda olmak üzere bilgisayar platformunda da liderliği elinde bulunduruyordu. Lakin EA Sports’taki radikal değişimler ve kararlar mücadelenin daha da kızışmasına vesile oldu. Tabi bu çekişme oyuncuya poizitf yönde yansıdı. Zira her iki serinin ulaştığı safhayı benim gibi sizler de çok iyi biliyorsunuz ve her yıl bunun tadını çıkarıyorsunuz.

Bu incelemede sizlere senelerdir dilimize pelesenk olan tabirlerle PES’i anlatmayacağım. Hızlıca yapılan iyileştirmeleri aktarıp, benim nezdimde büyük öneme sahip birkaç hususa değineceğim. Akabinde oyun sektörü açısında gelenek haline gelmişçesine her yıl çıkış yapan futbol oyunlarına ve benzeri diğer oyunların sektördeki önemini yorumlayacağım.

PES 2013 ile oyuncuları ne gibi yenilikler bekliyor?

PS3 platformunda inceleme fırsatı bulduğum PES 2013, menüleriyle ve profil oluşturma seçenekleriyle bir önceki oyunu anımsatmıyor desek yalan söylemiş olmayız. Genel anlamda arayüz aynı kalmış diyebiliriz. Lakin arayüzde büyük değişiklikler olmasa da ayrıntıların ufak detaylar şeklinde karşımıza çıktığını görüyoruz. Maça başlarken, taktik oluştururken yapılan geliştirmeler gözünüzden kaçmayacak. Bu bölümü sonlandırmadan önce neden PES 2012’deki görsel sunumun korunduğuna da değinelim. KONAMI, biz oyun severlerden alışkanlıklarımıza devam etmemizi istiyor. Zira gelecek sene büyük ses getirecek projelerini şimdiden açıklayan firma, yeni oyun motoru ve sürpriz lisans anlaşmalarıyla bizi şoke etmek istiyor. KONAMI de en az EA Sports’un geçmişindeki gibi radikal kararlar alma arifesinde diyebiliriz.

Oynanışta çok hissedilmese de gerçekten güzel yenilikler var. Özellikle yapay zeka daha oturaklı hareket ediyor diyebiliriz. Zaten yetkililer oyun çıkmadan önce yayınladıkları özel videolarla birçok özelliği bizlere lanse etti. Sizler kadar ben de etkilendim, bizzat bu özellikleri yaşamak ise gayet tatmin edici. Pas atacağım yere doğru yönelen yapay zeka ‘Hah bir tat alayım şu oyundan, böyle böyle gel üstüme gel gel gel.’ dedirtiyor. Arkadaşlarınızla aynı ortamda veya çokluoyuncu bölümündeki kadar yapay zekayla da mücadele edeceksiniz. Artık yapay zeka daha hızlı bulunduğu durumu tahlil edip topu atabileceğiniz yönleri sezebiliyor. Bu durumun en çok yaşandığı bölge şüphesiz ki defans, daha agresif ve baskıcı defans uygulayan yapay zeka sizi PES 2013’teki bir başka yeniliği kullanmaya itiyor.

Yapımcıların en çok övündükleri özelliklerden biri de mutlak kontrol. İstediğiniz yere net paslar ve şutlar kondurabiliyorsunuz. ‘FIFA’da bu vardı.’ dediğiniz yenilik PES 2013’te biraz daha farklı sunuluyor oyuncuya. Ne demek istediğimi oyunu edinince anlayacaksınız.

Mutlak kontrol özelliği bir yana oynanış dinamikleri ve karakter animasyonları, artık iki serinin birbiriyle olan farkının neredeyse tamamen kapandığını söyleyebiliriz.  PES 2013 bu sene kütük karakterleri, hantal oynanışı ve robotik (Uğur’a selamlar) hareketleri artık bir kenara bırakmış. Yalan yok, bu sene bireysel maçlarımda daha çok heyecanlandım, gerçekten oyuna estetik bir hava gelmiş durumda.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Emre Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emre
Ziyaretçi
Emre

97-08 Fifa
08-12 Pes
12-…. Fifa

oynamış biri olarak kendimce tarafsız yorum yapıyorum kısa ve öz:

Fifa FUTBOL oyunu, Pes iki kişilik bir futbol SİMÜLASYON oyunu. Artık nasıl anlarsanız.