PC ve Konsol Oyuncularının Çoğu VR İstiyor

Yapılan araştırmalara göre PC ve Konsol oyuncularının %74’ü VR ürünü satın almak istiyor. Peki çoğu oyuncunun VR hakkında düşünceleri neler biliyor musunuz?

Her geçen gün hem oyuncuların hem de yapımcı firmaların ilgisini çeken VR teknolojisi, oyun deneyimi çıtasının zirvelerini zorluyor. Üç boyutlu televizyonlarda gözlüğe, VR teknolojisinde de cihazı takmamıza gerek kalmadan bütün duyularımızı oyunun içerisine doğrudan aktarabileceğimiz gelecek yüzyıllara (kim bilir belki birkaç yıla) kadar da her eve girmesi muhtemel gözüküyor. Bu nedenle neredeyse her bir oyun geliştiricisi, hayatta kalabilmek ve daha fazla para kazanabilmek adına (saygılar EA) gelecek oyunlarında VR teknolojisi desteği üzerinde çalışıyor.

2016 ile birlikte Oculus Rift ve HTC Vive çıkışını yaparak, elimize kayda değer ölçüde anket bilgileri toplanabildi. Yakın gelecekte PlayStation VR gibi bir diğer güçlü rekabetçiler pazara girince ne gibi sayısal değişiklikler olur orası bilinmez. Ancak şu bir gerçek ki, PC ve konsol oyuncuları VR için adeta çıldırıyor!

Pazarlama çalışmalarında, haftada “en az” 5 saat PC ve konsol oyunları oynayan yaklaşık 300 kişi üzerinde yapılan araştırmalara göre, %74’lük bir kesim ileride VR ürünlerinden birini satın almak istiyor. Ve bu kişilerin %60’ı da birilerinin bunu kendisine hediye etmelerini umuyor. Ayrıca, konsol oyuncularının %75’i, PC oyuncularının ise ufak bir fark ile %73’ü VR satın almak istiyor. Bunun nedeni ise VR teknolojisinin bilgisayara nazaran konsollara daha çok yakışılacağının düşünülmesi.

Oyun-Fest-Fallout-4-VR

Oyun türü bakımından ise listenin başını %40 ile RPG oyunları tercih ediliyor. Şahsen VR teknolojisine shooter tarzı oyunlardan bile daha çok yakışacağını düşünüyorum ve eğer elime geçerse ilk fırsatta Fallout 4’e gelecek VR desteğini yaşamak isterim. RPG oyunlarını %39 ile spor, %38 ile shooter oyunları takip ediyor. Oyun dışında ise ankete katılanların %55’i film, %49’u da spor karşılaşmalarını izlemek istiyor.

Anketin en ilginç yanı ise %42’lik bir kesimin VR cihazlarından kaynaklanabilecek sağlık sorunlarından ötürü tedirgin. Fakat bu yönden tedirginliği olan kişilerin de %71’i VR ürünü satın almalarına neredeyse engel olamayacaklarını belirtiyor. %41’lik bir kesim ise VR cihazını başkaları ile paylaşınca bakteri yayılmasından endişeli fakat bundan daha çok %42 ile cihazı kullanırken havalı olup olmamakla ilgileniyorlar.

Kim bilir, şimdi VR dalgasının ilk modellerini kullanan kişiler belki de bundan 5-10 yıl sonra gözlerinde veya duyularında problemler yaşayabilir. Şahsen bir süre bu teknolojiyi gözlemleyip bir-iki yeni modelini beklemeyi tercih ederim. Zaten Türkiye’ye gelene kadar ak ile kara belli olur.

Bir diğer teorim ise, Leonardo DiCaprio’nun Inception filmi gibi gerçek ile sanal gerçekliği ayırt edememek.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Savaş Coruh

Başta RPG türevleri, ardından RTS ve TBS türü oyun hastası. Bethesda Softworks fanatiği olarak da bilinir. Her zaman için Orta-dünya'da Saruman, Çok Çok Uzak Galaksi'de Sithler ve Elder Scrolls'ta Karanlık Kardeşlik gibi dışlanan tarafta olmuştur. Oyunlarda en azılı haydut, en pis hırsız veya eli kanlı bir vampirdir. Bethesda rulez...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir