Paradox Interactive’in Yeni Oyunu Imperator: Rome Duyuruldu

Strateji oyunlarının ustalarından biri olan Paradox Interactive’in Imperator: Rome isimli yeni oyunu açığa çıktı.

Paradox’un geçtiğimiz sene başlattığı PDXCon buluşmalarının şu sıralar ikincisi düzenleniyor. Şirket görevlilerini, basın mensuplarını ve oyunların hayranlarını bir araya getiren konferansta Paradox bombayı patlattı. Şirketin Imperator: Rome isimli yeni oyunu duyuruldu.

Adından da anlaşılacağı üzere Roma Medeniyeti’ni konu alacak yapım, oyunculara her zaman olduğu gibi kendi tarihlerini yazma imkanı veriyor.

Batı Medeniyeti olarak isimlendirdiğimiz şeyin meydana gelişi hiçbir zaman kesin olmamıştı. Büyük İskender’in imparatorluğunun tek bir halef altında merkezileştiğini düşünün. İtalya hiçbir zaman Roma çatısı altında birleşmeyebilir ve beşiğinde bu ezici gücü büyütmeyebilirdi. Sezar’ın olmadığı bir dünya. Artık Imperator: Rome ile bu alternatif tarihleri keşfedebilirsiniz.

Herkül’ün Direkleri’nden Hindistan’a kadar uzanan topraklarda istediğiniz ulusu seçip ‘Gelmiş geçmiş en detaylı Paradox haritasında’ hüküm sürebilirsiniz. Yani Büyük İskender’in izlerinden giden bir devlet inşa etmeniz mümkün. Burada önemli olan nokta; çeşitli topluluklar arasında dengeyi bulurken cumhuriyet ve monarşileri hükmünüz altına alıp generallerinizin sadakatinin devam etmesini sağlamak.

  • Karakter Yönetimi: Zamanla değişen yeteneklere ve özelliklere sahip karakterlerle dolu canlı bir dünya. Bu karakterler ulusuna öncülük edecek, vilayetlerini yönetecek ve asker gücünü komuta edecek.
  • Çeşitliliğe Sahip Nüfus: Yurttaşlar, özgür insanlar, kabile üyeleri ve köleler: tüm bu toplulukların kendilerine has kültürleri ve inançları olacak. İster ordularına katılsınlar, ister hazine sandıklarını doldursunlar veya kolonin olsunlar; onları mutlu etmeye önem ver. Başarın onların memnuniyetine sıkı sıkıya bağlı.
  • Savaş Taktikleri: Düşmanlarının taktik ve manevralarına karşılık verebilmek için yaklaşımını savaş başlamadan önce seç.
  • Askeri Gelenekler: Her kültür kendine has bir savaş geleneğini taşıyor. Örneğin Romalılar ve Keltler sadece kendilerine özgü ve farklı seçeneklere sahipler. Özel bonuslar, yetenekler ve birimler açabilirsin.
  • Farklı İdare Tipleri: Cumhuriyette senatonun yönetimini kontrol altına al, monarşide hükümdarlığını tek parça tutmaya çalış, kabile sisteminde ise klanlara hesap ver.
  • Barbarlar ve İsyanlar: Göç eden barbarlar en verimli topraklarını yağmalayabilir ve hatta buralara yerleşebilirler. Bu sırada sadakatsiz generaller ise orduları yanlarına alıp sana başkaldırabilirler.
  • Ticaret: Mal ve mülkler anavatanlarına çeşitli bonuslar sağlıyor. Mal stoklarını yerel gücünü artırmak için mi kullanacaksın yoksa fazla olan stokların ticaretini yapıp zenginliğini tüm dünyaya mı yayacaksın?
  • Bölgesel Geliştirmeler: Krallığını daha zengin ve güçlü kılmak için binalara, yollara ve savunmaya yatırım yap.

 

Büyük bir heyecanla beklediğimiz Imperator: Rome için kesin bir çıkış tarihi verilmiş değil. Oyun için yayınlanan tanıtım fragmanını ve görselleri aşağıdan inceleyebilirsiniz. Unutmadan belirtelim: Paradox oyunları hakkında daha fazla bilgi elde etmek isterseniz www.paradoxfan.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir