Orcs Must Die! 2 İnceleme

Orc Must Die! 2 ile yeniden sahaya iniyoruz ama bu sefer yalnız değiliz.

12 Ekim 2011’de PC için çıkışını gerçekleştiren Orcs Must Die! ile büyük bir başarı elde eden ve hatta aynı zamanda büyük bir kesimin ilgisini çekmeyi başaran Robot Entertaintment, aradan geçen 1.5 yılın ardından yeniden bizi eğlenceye davet ediyor. İlk oyuna nazaran Orcs Must Die! 2 ne vaat ediyor merak mı ediyorsunuz? Doğru yerdesiniz…

Mesele Ork Öldürmek Değil! İşi Ustalıkla Yapacaksın…

İlk oyun gerçekten beni çok oyalamıştı. Harbiden eğlendirse de pek çok eksiği vardı. Oyunun kısa olması mesela bunlardan en önemlisiydi. Orcs Must Die! 2 ise bu eksikleri kapatmakla kalmamış fazlasıyla bile doldurmuş! Oyun genel olarak browser oyunlarında gördüğümüz Tower Defense türünün 3 boyutlusu. Oyun 3 ana moddan oluşuyor. Hikaye modu, İlk oyunu Steam’de oynamış olan oyunculara ilk oyundaki 10 haritayı co-op olarak oynamamıza olanak sağlayan Klasik Mod ve en önemlisi olan Endless dediğimiz “dayana bildiğin kadar dayan” modu. Hikaye Modu ilk oyundaki hikayeyi bitirdiğimiz yerden devam ettiriyor. Spoiler vermeden özetlemek gerekirse bir şeyler ters gidiyor ve ilk oyundaki düşmanımız “The Sorceress” ile birlikte ork öldürmeye devam ediyoruz. Tabii işlerin neden bozuk olduğunu da anlamamız uzun sürmeyecek.

Hikaye modundaki bölümler iki kişi için tasarlandığı için yanınızda oyunu oynarken size eşlik edecek bir co-op dostunuz yok ise bu bölümleri oynamanızı önermiyoruz. Hem çok zor hemde bu oyun, tadı iki kişi oynarken çıkanlardan. Endless modu ise gerçekten tek başına bu oyunu almanızı sağlayacak kadar önemli bir özellik. Çünkü oyun mantığı bir yeri savunmak ve oyunun reklamı milyonlarca ork öldürmek iken Wave mantığı sayesinde oluşan ironiyi ortadan kaldırıyor. Dayanabildiğiniz kadar dayanarak gerçekten oyunun zevkinin çıkmasına olanak sağlıyor. Oyundaki en önemli faktör ork öldürmek haliyle. Fakat bu işi iyi yapmak daha çok puan ve daha çok eğlence vaat ediyor. Orkların geçeceği yolun belli bir bölümünde bir “killbox” oluşturmak, combo üstüne combo yapmak gerçekten yazmak kadar kolay olmayabiliyor bazen.

Bir Arkadaş Aranıyor! Ork Öldürebilecek!

Oyunun en büyük artısı co-op desteği olması. Robot Entertaintment bunu o kadar çok üstünde durmuş ki oyunun hikaye modu bile iki kişilik tasarlanmış durumda. Oyundan tek başınıza zevk alabilmeniz (eğer zoru severim yapısında değilseniz) çok zor. Çünkü oyun doğası, tek kişilik olarak tasarlanmadığı için, zor! İlk oyunda son bölümlere doğru bu tür zorluk seviyesi görüyorduk. İki giriş kapısı, iki çıkış kapısı, para kıtlığı ve gerçekten çok fazla düşman! Evet, dendiği kadar var… Akın edercesine usanmadan yüzlerce ork sizin tuzaklarınıza gelmekten bıkmıyorlar! İkinci yapımı tek kişi oynamanız sizi onca zevkten mahrum ettirebilirken, aynı zamanda oyuna küstürebilir de!  Co-op gerçekten çok önemli bir etken oyunda, gerçekten zor bölümlerde sizin arkanızı çıkan bir arkadaşınızın olması çok büyük artı.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir