Omensight İlk Bakış

Piyasaya çıkan bütün bağımsız yapımlar bu kalitede olsa, dünya daha güzel bir yer olurdu

Benim huyum da bu işte, millet AAA oyunların çıkış tarihlerini,gelişim süreçlerini takip eder; ben bağımsız yapımlarinkini. Zira “AAA oyun” bittiği vakit muhakkak çıkacaktır, onun arkasında devasa bir şirket ve onlarca hatta yüzlerce çalışan vardır. Bağımsız yapımların ise gün yüzü görüp görmeyeceği dahi belli değildir, onları takip etmek, gelişimlerine şahit olmak hatta bazen bir adım öteye geçip geliştiriciye mail atıp onları ceseratlendirmek…

Bağımsız yapımların filizlenmesi böyle heyecan doludur işte.

Omensight da, yukarıda bahsettiğim kadar yakın mesafeden olmasa dahi, bir müddettir gelişimini takip ettiğim bir oyundu. Geliştirici Spearhead Games evvelden Tiny Brains ve Stories gibi yapımlarla rüştünü ispat etmiş bir firmaydı. Omensight ise onların şimdiye kadarki tecrübelerini tutkuyla içine boca ettikleri son yapımları. Ortaya kötü bir şey çıkamazdı ya…

Normalde böyle söylediğim vakit arkasından hep bende olumsuz intiba bırakan bir oyun gelmiştir. Bu sefer durum farklı. Bu sefer mesele oyunun olumsuz bir izlenim bırakması değil, tam aksine, beklentilerimi aşarak beni kendine hayran bırakmış olması.

Oyunun her bir sahnesi ayrı güzel

Omensight’ta, Urralia diyarının koruyucusu ve muhtelemelen de son umudu olan Harbinger’ı canlandırıyoruz. Harbinger kelime anlamı olarak müjdeleyici, işaretçi gibi bir anlama çıkmakta; Omensight’ta ise bir nev’i kıyametin habercisi, aynı zamanda da engelleyicisi görevi bu arkadaşa yüklenmiş durumda.

Harbinger olarak, iki krallığın savaşından mütevellit kırılmanın eşiğine gelmiş bir Urralia’ya gözlerimizi açıyoruz. Ortaya büyük bir kriz olduğu aşikar, başta görevimizin bu krallıkları durdurmak olduğunu zannediyoruz. Derken birden bire kızılca kıyamet kopuyor ve işin asıl rengi belli oluyor.

Diyarın ruhani koruyucusu kutsal rahibe o gün öldürülmüş ve sadece onun engelleyebileceği kudretli iblis Voden az evvel serbest kalmış. Ortalığın yıkılıyor olmasının müsebbibi de bu arkadaşmış zaten.

Olaylar olup bittikten sonra öğreniyoruz ki, Harbinger olarak öldükten sonra ruhuyla etkileşime girdiğimiz kişilerin yaşadıkları son günü tekrardan yaşama ve onların o gününe müdahil olma imkanımız var. İşte bu noktadan itibaren oyunun rengi inanılmaz bir biçimde değişiyor. Fantastik bir Hack&Slash zannettiğimiz yapım evriliyor ve çok yönlü, oyuncunun kararının dünyaya etki ettiği bir polisiyeye dönüşüyor. Evet oyun resmen polisiye bir hikaye takip eder gibi takip edeceğimiz, üzerine düşünüp kararlar alabileceğimiz delilleri bizlere sunuyor. Bu kadarla da yetinmiyor, hikayeyi tamamen farklı dünya görüşlerine sahip 4 ayrı karakterin gözünden görmemize olanak sağlıyor.

Bu türde bir hikayeye, bu tarz bir oynanış yapısına böyle taze bir soluk getirdiği için Spearhead Games takdir edilmeyi hakediyor.

Omensight; kaliteli görselliği ve sanat yönetimini, güzelim müziklerini, birinci sınıf seslendirmesini hatta oldukça kaliteli oynanış mekanikleri bir kenara bıraktığınızda dahi sadece hikayesi ve onu işleyiş tarzıyla ayaklarının üzerinde durabilen bir yapım.

Yeni bir tat ve yeni bir tecrübe sunacak bağımsız bir yapım arayan tüm oyunculara Omensight’i tavsiye ederim.

Oyunun ilk dakikalarını oynayıp, yorumladığım video’ya aşağıdan ulaşabilirsiniz

 

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir