OF! Özel: Filmi Çekilmiş 20 Oyun

Konu net, filmi çekilmiş oyunlar. Ya da yok, filmi yapılmış oyunlar? Oyunu çekilmiş filmler? Ehm… Neyse. Karşınızda Filmi Çekilmiş 20 oyun!

En sevdiğimiz oyunların filmlerini hangimiz dört gözle beklemedik? Hangimiz o filmler hakkında hayaller kurmadık. Birçoğu çıktıktan sonra hayal kırıklığına uğratmış olsa da, 90’lı yıllardan bu yana en sevdiğimiz oyunların birçoğunun filmleri yapıldı. Hepinizin aklına en az bir kaç tanesi gelmiştir. Listemizdeki oyun sayısı epey bir fazla, bu oyunlar için çıkarılmış filmlerin bazıları birden fazla ve seri halinde, diğerleri ise farklı yapımcılar yönetmenler tarafından çekilmiş birbiri ile alakasız filmler, sıralama yok (keza yapmak çok zor olurdu), listenin amacı teker teker filmleri açıklayıp tanıtmaktan ziyade, filmi çekilmiş oyunları bir yerde toplamak.

Dediğim gibi bir oyun için birden fazla çekilen filmler var ve hepsini burada toplamak epeyce zor olduğu için tüm filmleri değil en çok tutmuş, bilinenleri burada. O zaman patlamış mısırlarınızı hazırlayın, sizler için OF! Özel: Filmi Çekilmiş 20 Oyun.


Mortal Kombat (Ölümcül Dövüş)


olumcul-dovus-mortal-kombat

Efsane dövüş oyunu Mortal Kombat her birimizin çocukluğunda, gençliğinde apayrı bir yere sahiptir. Hangimiz bir çok rakibi alt edip en sonda 4 kollu dev Goro’ya boyun eğdikten sonra, kuyuya atılma sahnesinde gözlerimizi kapamadık ki? Efsane oyun Mortal Kombat’ın Türkçe karşılığı ile ülkemizde Ölümcül Dövüş olarak yayınlanmış olan sinema filmi 1995 yılında Paul W. S. Anderson’un yönetmenliğinde vizyona girdi. Paul Ölümcül Dövüş’ün ardından bir çok filme ve oyun-film uyarlamasına imzasını atacaktı.

Ölümcül Dövüş 18 Ağustos 1995’de ABD için vizyona girdi. 18 Milyon dolar gibi bir bütçe ile 122 Milyon dolar hasılata ulaşan ilk filmin başarısız olduğunu söylemek yalan olur. Muhtemelen hasılat kendilerinin de beklediğinden fazla dahi olsa, o dönem izleyicileri pek de memnun edememiş gözüküyor ki notlar pek iyi değil. İlk filmin kısmi başarısının ardından hemen 2 yıl sonra 2. filmi Ölümcül Dövüş: Yokoluş’u çıkarsalar da bu sefer 30 Milyon dolara varan bir bütçeyle hazırlanmış olsa da pek fazla tutmayacak ki devamı da gelmiyor.


Super Mario Bros. (Super Mario Kardeşler)


Super-Mario-Bros-Movie

Super Mario oyunu Nintendo tarafından 1985 yılında çıkarılmış, hepimizin malumu üzere kısa bir sürede tüm dünyayı kasıp kavurmuştur. Super Mario’nun filmi ise 1993 yılında isimlerini daha önce pek de duymadığımız, bundan sonra da muhtemelen duyma ihtimalimiz fazla olmayan bir yönetmen yapımcı ekibi tarafından vizyona girdi. Listedeki vasatların başını çeken bir yapıt, 48 Milyon dolarlık bir bütçe ile vizyona girişinin ardından yaptığı hasılat 21 Milyon doları bulmadı, ve bir sinema faciası olarak listemizde yer almayı başardı, ama çok da canınızı sıkmayın, ‘yaa nasıl olur’ demeyin, daha beterleri var, birazdan geliyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Berat Küçük

Video oyunları tutkunu, strateji hayranı, teknoloji meraklısı, sürekli kendini geliştirmeye çalışan, yeni şeyler öğrenmek için çabalayan birİsi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir