Nvidia’nın Yeni Yüz Tarama Teknolojisiyle Tanışın!

Grafik işlemci sektörünün iki dev isminden biri olan Nvidia, bu hafta düzenlediği GPU Teknoloji Konferansı kapsamında yeni yüz tarama teknolojisini tanıttı.

CEO Jen-Hsun Huang’ın yönettiği sunumda görücüye çıkartılan yeni teknoloji Nvidia’nın yeni grafik işlemcisi Titan’ı baz alıyor ve şimdiye dek görülmemiş boyutlarda veriyi anlık işlemesiyle öne çıkıyor.

Face Works adını alan yeni teknolojiyle; normalde 32 GB’lık bir alanı kaplayan (yaklaşık olarak 2 Blu-ray diski) 156 farklı kameradan alınmış tam 30 farklı yüz ifadesini içeren görsel veriyi 300 MB gibi bir alana sıkıştırmak mümkün olabiliyor ve bu rakam da Nvidia’nın yeni grafik işlemcisi Titan’ın işleyebildiği veri miktarının sadece yarısı ediyor!

“Bu bir dijital Ira”. diyen CEO Huang “Ira bir kayıt işlemi değil. Ira, Titan’ın anlık olarak işleme sistemidir.” diyor.

Videoya geçmeden önce sizleri biraz daha heyecanlandıralım. Huang’ın söylediğine göre Ira saniyede 2 trilyon hareketli noktayı işleyebiliyor. Nvidia’nın son ürünü Titan’ın kapasitesi ise tamı tamına saniyede 4.5 trilyon hareketli nokta işleme!

Yapılan işlemin büyüklüğünü bir nebze daha anlaşılır kılmak için ufak bir bilgi daha; merakla beklediğimiz Playstation 4, saniyede 1.84 trilyon hareketli noktayı işleyebilecek iken, henüz görme imkanı bulamadığımız yeni nesil Xbox’un ise saniyede 1.2 trilyon hareketli noktayı işleyebileceği söyleniyor!

Face Works ile kat edilen noktayı görmek isteyenler dakika 8.30’a geçiş yapabilirler. Hep birlikte izliyoruz…

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Sertuğ Bakırcı

Her şeyden önce bir oyuncu olan yazarımız RPG ve korku oyunlarının yanında bilim kurgu türünün de hayranıdır. Bu alanlara olan ilgisini ve bilgisini birkaç kitap denemesiyle halka açmayı deneyen yazarımız, sahip olduğu yazım sanatının bir müddet daha gelişmesi gerektiğini düşündüğünden kendini haber editörlüğüne vermiştir. Konsol Üssü'nde başlayan editörlük macerasına Oyun Fest'te inceleme yazarlığını da ekleyen yazar, 3 aylık aradan sonra bir kez daha Oyun Fest bünyesinde yazılarıyla sevenlerini buluşturmaya başlamıştır.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
sercan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sercan
Ziyaretçi
sercan

çok gerçekçi :D