Nvidia 1000 Serisi Ekran Kartları Dizüstü Bilgisayarlara Geliyor

Nvidia’nın dizüstü bilgisayarlar için çıkardığı yeni nesil ekran kartları, masaüstü bilgisayarların performansıyla yarışabilir.

Nvidia’nın Pascal mimarisi ile geliştirdiği GTX 1060, 1070 ve 1080 isimlerindeki üç yeni ekran kartını barındıran dizüstü bilgisayarlar bugün itibariyle dünya genelindeki dağıtımına başladı. Performans anlamında dizüstü bilgisayar dünyasında yeni bir çağ açacağı söylenen ekran kartları gerçekten de oldukça güçlü görünüyor.

Şimdiye kadar dizüstü için tasarlanan ekran kartlarının sonunda hep ‘M’ harfi oluyordu. (Geforce GTX 950M gibi) Bunu gördüğümüz zaman ekran kartının dizüstü bilgisayarlar için geliştirildiğini anlıyor ve masaüstündeki performanslardan çok daha uzak olacağını anlıyorduk. Ancak Pascal mimarisi sayesinde artık böyle bir ayrıma gerek olmayacak. Masaüstü kartları artık hiçbir değişime uğramadan mobil bilgisayarlara aktarılacak.

nvidia 1000 serisi ekran kartları

1000 serisi bir önceki seri olan Maxwell mimarili GTX 900’e göre performans anlamında neredeyse üç kat daha verimli olacak ve sanal gerçeklik teknolojisini destekleyecek. Nvidia’nın diğer teknolojileri Ansel, Gameworks ve Simultaneous-Multi-Projection da ekran kartlarıyla tamamen uyumlu olacak. Ayrıca kartların enerji kullanımı açısından %30’a varan tasarruf sağlayacağı da belirtiliyor.

MSI’ın bu ekran kartı modellerini kullanan Titan, Dominator, Stealth Pro, Apache Pro dizüstü bilgisayarlarının satışı da başladı. 1500 ile 3500 Dolar arasında değişen fiyat etiketleriyle satışa sunulan bu modeller uzunca bir süre oyuncular tarafından çokça tercih edilecek gibi görünüyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir