Nintendo Pokemon GO’nun Korsan Sürümleri İçin Harekete Geçiyor

Pokemon GO’nun güvenlik açıkları bulunan korsan sürümlerini ortadan kaldırmak isteyen Nintendo, Google ile işbirliği yapmaya başladı.

Akıllı telefonların yeni gözdesi Pokemon GO; yayınlandığı ilk günden itibaren bizim ülkemiz de dahil olmak üzere dünya çapında büyük bir ilgi gördü. Çoğu telefon sahipleri oyunu oynamak için o kadar hevesliydi ki kendi ülkelerinde oyunun resmi çıkışını bile bekleyemediler. Çeşitli internet siteleri ve uygulama dükkanları üzerinden oyunun kaçak versiyonlarını indirerek bekleme zahmetinden kurtuldular. Ancak durumun böyle olması yapımcı şirketlerden Nintendo’yu pek memnun etmiş değil. Korsana karşı savaş açan şirket, Android cihazlardaki korsan Pokemon GO sürümlerini Google aramalarından kaldırmaya başlıyor.

Nintendo’nun korsan sürümlerin bulunduğu APK sitelerini hafta boyunca Google’a bildirdiği, ancak bunu gizlilik içerisinde yürüttüğü bildirildi. Bu internet siteleri yavaş yavaş arama sonuçlarından kaldırılmaya başlasa da APK Mirror gibi en tanındık sitelerin arama sonuçları hala ilk sayfalarda bulunuyor ve oyuncular tarafından hızla indiriliyor. Ayrıca bu yasal olmayan sürümler; güvenlik açıkları olabileceğinden telefonları hackerlara karşı adeta savunmasız bırakıyor.

Nintendo’nun böyle bir savaş başlatmasının başlıca iki sebebi olduğu düşünülüyor. Birincisi oyunun resmen yayınlandığı Google Play ve App Store dükkanlarındaki satış rakamlarını yüksekte tutmak. Oyun resmi kaynaklardan temin edildiği sürece daha çok tercih edilmiş gözükecek ve böylece oyunun piyasa başarısı daha yüksek olarak algılanacak. İkinci sebep ise korsan sürümlerde bulunan güvenlik açıkları. Korsan sürümleri telefonunda bulunduran kullanıcılar, hackerların hedefi haline gelebilir ve telefonlarındaki özel bilgiler ele geçirilebilir. Yani Nintendo hem kendi çıkarları, hem de oyuncuların güvenliği doğrultusunda bu adımı atmış gibi görünüyor.

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir