Nidhogg 2 İnceleme

Bol bol kılıç sallayıp kan döktüğümüz Nidhogg 2 beklentileri karşılıyor mu? Cevabı incelememizde.

2014 yılının başlarında piyasaya sürülen ve piksel piksel grafikleriyle eski dövüş oyunlarını hatırlatan Nidhogg genel olarak olumlu geri dönüşler almayı başaran bir yapım olmuştu. Basit bir kurgu üzerine dayalı olsa da sahip olduğu saf aksiyon ve eğlenceli mekanikleri oyunu özel bir yapım haline getirmişti. 2016 yılında ise yapımcı şirket Messhof Games ikinci bir oyunun geleceğini duyurmuştu. Nidhogg 2’nin daha kapsamlı bir çoklu oyuncu deneyimi ve yenilenen sanatsal bakış açısı başta olmak üzere pek çok yenilik barındıracağı açıklanmıştı.

Nidhogg 2’nin ilk oyuna göre çeşitli avantajları mevcut. Tabi kaçınılmaz olarak çeşitli dezavantajlar da göze çarpıyor. Tüm bunlara inceleme içerisinde sırası geldikçe değineceğiz. Ancak oyunun temel mantığı hala aynı. Ana amacınız bulunduğunuz haritada hızlıca ilerlemek ve Nidhogg isimli canavara yem olmak. Evet doğru okudunuz. Cesur bir şekilde cenk edip onca düşman öldürdükten sonra haritayı tamamlayabilmeniz için bir yaratığa yem olmanız gerekiyor. Tabi bu şanlı göreviniz sırasında karşınızda bir düşman bulunuyor ve size engel olmaya çalışıyor.

Tek kişilik moda ilk girdiğimiz zaman karşımıza gelen karakter oluşturma ekranı Nidhogg 2’deki yeniliklerden biri. Fazla detaylı olmasa da karakterimizin cilt rengi, kıyafet ve saç gibi çeşitli özelliklerini istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. Değiştirme işleminin ardından harita seçimini yaparak oyuna başlıyoruz. Söylediğimiz gibi değişen sanatsal bakış açısı en başta grafiksel anlamda kendini hissettiriyor. Karakter ve harita tasarımlarındaki detay seviyesi daha yüksek bir seviyeye çıkarılmış. Ancak bu durum ilk oyunu oynayan kesimi ikiye bölmüş durumda. Bir kesim Nidhogg ruhunun bu tercihle yok edildiğini söylerken kimileri ise yeniliklere olumlu gözle yaklaşıyor. Şahsen ben de olumlu gözle yaklaştığımı söyleyebilirim. Oynanış anlamında ise ilk yapımın sahip olduğu aksiyon ve kaos ortamı eksiksiz bir şekilde, hatta pek çok artı beraberinde devam ediyor.

Oyunda yönlendirme dışındaki üç temel hareketimiz zıplama, çömelme ve saldırı şeklinde. Zıplama ve çömelmeyi haritadaki ulaşımınız dışında daha farklı ve estetik saldırılar için kullanmanız mümkün. Hatta kimi zaman düşmanlarınıza karşı çömelmiş vaziyette veya havada iken saldırılar gerçekleştirmeniz gerekiyor. Kılıcınızı farklı seviyelerde tutarak düşmanın savunmasız bölgelerini hedef almanız mümkün. Ayrıca kılıcınızı dilerseniz fırlatabilirsiniz. Tabi bunu yaparken dikkatli olun. Düşmana isabet ettiremediğiniz veya savuşturulduğu takdirde silahsız kalacaksınız. Elbette silahsız savaşmanız da mümkün, ancak donanımlı bir düşmana karşı bunun zor olacağını hayal edebiliyorsunuzdur. İlk dövüşlerimde oyun kontrollerini ve yapay zeka düşmanın davranış tarzını benimseyene kadar fazlasıyla öldüm. Ancak az buçuk düşmanımın hareketlerini kestirmeye başlamamla birlikte ölüm makinesi olma yönündeki ilk adımımı kararlı bir şekilde tamamladım.

Tek kişilik mod eğlenceli bir deneyim vaat etse de oldukça kısa sürüyor. Steam oynama süreme bakarak yorum yapacak olursam tamamlamam yarım saat bile sürmemiş. Nidhogg 2 çok oyuncu odaklı bir yapım olsa da açıkçası arcade modunun biraz daha uzun sürebilmesini isterdim. Ancak hem çevrim-içi hem de arkadaşlarımla yaptığım dövüşler de son derece tatmin edici, hatta daha bile zevkliydi. Zira bu dövüşlerde karşınızda bir yapay zeka bulunmuyor. Karşınızdaki rakip ne zaman kılıç fırlatacak, ne zaman alt seviye çalışmak için pozisyon alacak bilemiyorsunuz. Kimi dövüşler bir dakikada son bulabilirken tecrübeli oyunculara karşı verdiğiniz kimi dövüşler çok daha uzun ve sıkıntılı olabiliyor.

İlk oyundan farklı olarak birden fazla silah kuşanma şansımız mevcut olduğu için değişik oynanış stilleri benimsemek mümkün. Öldükten sonra her canlanışımızda ağır kılıç, eskrim kılıcı, hançer ve yay silahlarından birini kullanıyoruz. Ağır kılıç tahmin edeceğiniz üzere yavaş olsa da ağır hasar vermek için uygun. Eskrim kılıcı hızlı saldırılar gerçekleştirme imkanına sahip. Hançerleriniz kılıçlara kıyasla oldukça etkisiz kalıyor. Ayrıca hançeri fırlattığınız takdirde bile savuşturulması mümkün olduğu için güçlü bir silah olmaktan uzak. Ok ve yayın da kılıçlara kıyasla etkisiz kaldığını söylersek hata etmeyiz. Uzaktan gelen düşmanlara karşı kullanışlı olsa da -tabi okları savuşturmak da mümkün- ok atış hızı yeterli seviyede değil. Hatta yeniden canlandığımda eğer elimde yay varsa, genellikle ok atmaya fırsatım olmadığı için ilk düşüncem yayımı düşmana fırlatmak oluyordu. Tabi bu fırlatma hamlesi düşmanı öldürmese de sersemleterek zaman kazanmamı sağlıyordu. Uzun lafın kısası sunulan silah özgürlüğü temelde iyi bir düşünce olsa da dengelenmemiş avantaj ve dezavantajlar yüzünden kullanım sıkıntılarına neden olabiliyor.

İncelemenin en başlarında Nidhogg 2’nin yenilenen bir sanatsal bakış açısına sahip olduğunu söylemiştik. Şimdi sıra bunu açıklamaya geldi. İlk oyunun grafiklerindeki minimalist yaklaşım ikinci oyun ile devam ediyor. Sadece bu sefer minimalistliğin sınırlarının biraz esnetildiğini söyleyebiliriz. Karakter tasarımında serbestlik sağlanması ve harita detaylarının arttırılması bunu kanıtlar nitelikte. Ancak bu grafik tarzı özellikle ilk oyun sevdalılarını biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Yukarıda da oyunu oynayanların ikiye bölündüğünü söylemiştik. Fakat Nidhogg 2’in daha detaylı ve renkli dünyası, kaotik oynanıştan alacağınız zevki hiçbir şekilde baltalamıyor. Hatta birbirinden çok farklı tasarımlara sahip haritalar sayesinde dövüşleriniz çok daha ilgi çekici bir hal alabiliyor. Ayrıca haritadan haritaya oyun müzikleri de değişiklik gösteriyor. Müziklerin hiçbir şekilde sırıtmadığını, arcade havasını gayet güzel yansıttığını söyleyebilirim.

Son cümlelerimizi söyleyecek olursak Nidhogg 2; barındırdığı yenilikler ve daha eğlenceli hale getirilen oynanış sayesinde ilk oyunun mirasını layığıyla taşıyan bir yapım. Kısa süren arcade modu, silahlardaki dengesizlik ve herkese uygun olmayan sanat stili oyunun olumsuz yönleri olarak gösterilebilse de eğlenceli oynanışı, kolay kontrolleri ve bitmek bilmeyen aksiyonu oyunun başarılı bir yapım olarak akıllarda yer etmesini sağlıyor. Vurdulu kırdılı veya arkadaşlarınızla vakit geçirmek için basit ama etkili bir oyun arıyorsanız Nidhogg 2 sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir