Neden İnsanlar E-sporla İlgileniyor?

Sekiz milyon insanın başka oyuncuların kaydettikleri maç videolarını ve çeşitli turnuvaları izlediğini biliyormusunuz?

Elektronik spor yada diğer adıyla bildiğimiz e-spor video oyun severleri bir araya toplayan çatı gibi oldu. Peki milyonlarca insana aynı anda hitap etme yetkisi veren bu sektörü bu kadar eğlenceli yapan veya cazip kılan neler oldu?

E-spor’a ilgi duyan insanların satranç, futbol veya beyzbol meraklısı oldukları gerçeğide var. Peki e-spor olarak tercih edilen oyunlar hangileri oluyor en popülerlerini saymakla başlıyalım. League of Legends, StarCraft 2, Counter-Strike, Soul Caliber V gibi oyunlar.

Son 10 yılda e-spor organizasyonları hızla büyüdü. En büyük gelişme Güney Kore’de yaşandı, en yavaş büyüme ise Kuzey Amerika’da oldu.

Major League Gaming (MLG) gibi pro gamerların katıldığı organizasyonlarda 750.000 maç yapıldı ve her ay bu maçlar veya turnuvalar canlı videolarla sosyal medya veya televizyon kanalları üzerinden paylaşılarak oyunseverlerin beğenisine sunuldu.

Paylaşılan videolar sosyal medya veya televizyon ortamında 4.7 milyon insan tarafından, 5.4 milyon saat boyunca izledi. Bu videolardan göze çarpan türler ise real time strateji, first person shooter ve dövüş oyunları turnuvalarında oldu. Türlerden dikkat çeken oyunlar ise; Starcraft 2 şüphesiz yılın en iyi strateji oyunlarından biriydi. Makro sisteme dayalı yönetim, satranç tarzında kafa yoran oynanış şekli, güzel grafikler, esnek bir oyun motoru ile turnuvalar için biçilmiş kaftandı. Multiplayer Online Battle Arena (MOBA) için seçilen oyunların başında League Of Legends takım oyunu tarzı oynanışıyla önemli bir yere sahip oldu. FPS oyunlarda turnuvada dikati çeken Counter Strike ve Halo gibi takım bazlı ve hızlı oynanış tarzlı oyunlardı. Dövüş tarzı oyunlarda ise Mortal Kombat, Soul Caliber V ve Street Fighter IV gibi yüksek tempolu bol kombo ve bloklara dayalı oyunlarda dünyaca ünlü pro gamerların müsabakalarına şahit olduk.

Pro gamerların antreman için hazırlanmaları mouse kullanımlarını arttırmak için yaptıkları antremanlar, reflekslerini geliştirmek için günlerce turnuvalar için çalışmaları, psikolojik bakımdan üzerlerindeki baskı şüphesiz e-spor gibi organizasyonlardan duyulan hazzı ve heyecanı iki katına çıkartıyordu.

2004 yılında Evolution Championship Series (EVO) düzenlenen yarı final videosunda karşılaşan Daigo “the Beast” Umehara ve Justin “Jwong” Wong arasındaki maç izlenmeye değerdi gerçekten. “Kesin ip var diyoruz.”

Bir başka adrenalini yüksek maç anları ise Starcraft 2 için GSL Code S adı verilen turnuvadan, MVP ve Squirtle arasındaki taktiksel mücadele efsanevi anların yaşanmasına sebep oluyor.

Counter Strike her zaman popüler FPS türlerinden biri olmuştur. Yukardaki videoda ise World Of Cyber Games tarafından 2011 yılında düzenlenen ve 25’e yakın takımın turnuva ödülü olan 34.000$ için yarıştıkları videodan çarpıcı anları görüyoruz.

Bir başka önemli mücadelede Team SoloMid vs. Moscow Five takımları arasında yapılan League Of Legends adına düzenlenen IEM Kıev LoL büyük finali oluyor. İlk oyun başlangıcı için start 25:23’te veriliyor. ikinci oyun başlangıcıda 1:16:09’da başlıyor.

Eğer hala E-spor denen sektörün ne denli çabuk büyüdüğünü görmeyi reddeden tarafsanız sizi videolardaki eğlenceli dakikalarla başbaşa bırakıyorum.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Anıl Aycan

Metalcore dinleyen rpg tutkunu hala iktisat sınıfı öğrencisi, film arşivcisi aynı zamanda çizgiroman hayranı. John Carmack'a özel ilgi duyar ve uzaya göndermeye çalıştığı roket olmak ister...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir