Mushroom Wars 2 PC İnceleme

Mantar Savaşları 1 – Gizli Tehlike

“İntikam andımı işte o karanlık günde içtim. Göğü alabildiğine dolduran sineklerin vızıltısı hala kulaklarımda. Gözlerim bir sağa bir sola kayıyor, tepe mantarımın bulunması gereken yerde bir ağırlık. Her nefes alışım genzime, havayı dolduran kesif gazlarla birlikte, magnezyum,çinko ve fosfordan bir gram daha yapıştırıyor. Öksürüp tükürerek atmaya çalışıyorum boğazımdaki bu acı hissi, sanki insanın akrabalarını yemesi gibi, öyle vahşet öyle mihnet bir hal.

Bu sefil halin ortasında gözlerim tek bir mantarı arıyor, artık iyice yaşlanmış, tacı köhnemiş babamı. Adamlarımın parçalanmış bedenleri arasında, zaman duruyor, mekan inhilal ediyor, lakin ben yürüyorum. Bu kadar ecsadın arasında, sonunda, gözlerim bir noktaya takılıyor. Parıltısı neredeyse ölmüş bir tacın ucu kesiyor ufkumu. Yutkunuyor, yanına doğru gidiyor ve yaşlı pederimin yarısı parçalanmış cesedini tutup çıkartıyorum.

Acı çekiyor muyum? Bitap halde miyim? Ellerim ve yumru yumru ayaklarım zangır zangır titriyor mu? Bilmiyorum, belki öyle belki değil. Şuan, şu noktada kendime sual ettiğimde “evet” diyebileceğim tek bir sual var: “İntikam istiyor muyum?”

Evet…

De neye evet? “Ne intikamı, ne diyorsun arkadaşım, bu oyun birbiriyle savaşan sevimli mantarları anlatmıyor muydu?” diyeceksiniz, haklısınız da. Gecenin bir vakti elimde bir maşrapa kahveyle inceleme yazınca böyle alakasız giriş sekansları yazabiliyorum, oluyor öyle arada.

Yani şimdi Mushroom  Wars 2’de bir hikaye var mı, var. Yukarıda betimlediğim ayarda bir hikaye ve anlatım var mı?

Herhalde yok! Oyun mobil cihazlardan portlanmış yav. PC sürümünün her tarafı kocaman, tablet ekranlarında görmeye alışık olduğumuz, menülerle dolu. Tuşlar, sanki oyuncular fare ile değilde, elinin ayasıyla bastırsın diye yapılmış. Ayarlar da oldukça basit, zira yegane seçenekleriniz ekran çözünürlüğü ve Vsyn-c. Kalan her türlü ayar oyunun tablet sürümüyle aynı.

Peki bu oyunun olayı ne? Aman aman bir hikayesi yok diyorsun, mobilden alıp PC’ye tükürükle yapıştırmışlar gibi duruyor diyorsun, nesini beğendin de oynadın inceleme yazıyorsun diyecek olanlar; sıradaki bölüm sizler için.

Mantar Savaşları 2 – Mantarların Saldırısı

Oyunun aman aman bir hikayesi yok dedik ama bu geçenlerde incelemesini yazdığım N++ gibi tamamen hikayeden, senaryodan münezzeh bir oyun anlamında değil. Mushroom Wars 2’nin başında karşılaştığımız kısa sinematikte, bildiğimiz dünyanın, nükleer savaşlar vs. derken tamamen yerle bir olduğunu görüyoruz. O kadar ki, dünya yüzeyinde ne bir insan ne de bir yeşil toprak kalmamış. Derken derken, şimşekler çakıyor, yağmurlar yağıyor ve ölen dünya bir şekilde kendini onarmayı başarıyor. Bu onarım aşamasında dünyanın yüzeyinde yeni yeni yaşam ve enerji türleri de peydah oluyor tabi. Bunların arasından en belirgin ve baskın olanları ise elbette ki mantar adamlar(!) oluyor. Böcekleri evcilleştiriyor, demir dövmeyi ve tarımı öğreniyorlar. Bir nevi yeni dünyanın yeni insanları oluyorlar.

Nasıl insanlar çeşit çeşitse, mantarlar da aynı şekilde çeşit çeşit oluyor haliyle. En belirgin ve baskın tür gelincik mantarıoğulları olurken, onları püsküllü mantarlar ve –neidiğübelirsiznecrokurukafaklanı- mantarları izliyor. Bu üç fraksiyona en son birde uzaylı mantarlar ekleniyor ki orasını ne siz sorun ne de ben anlatayım.

Biz oyuna gelincik mantarlarının reisi olarak başlıyoruz, güzel güneşli bir günde çayımızı yudumlarken, babamızın sadık sivrisineği bize onun ölüm haberini getiriyor. Biz de zırhımızı giyiyor, kılıcımızı kuşanıyor ve ordumuzun başına geçiyoruz. Neden mi? Tabi kü intikam.

Efendim işte hikaye bundan ibaret. Başlangıcı ilgi çekici gibi gelebilir ama ilerleyen safhaları sabah kuşağı çizgi filmlerinden bir tık daha detaylı sadece. Olay örgüsünün ilginç olan yegane kısmını aktardığıma göre artıkın oynanış etmenlerine göz atabiliriz.

Mantar Savaşları 3 – Gelincik Mantarı’nın İntikamı

Geldik zurnanın zırt dediği yere: Oynanış ve tabi ki multiplayer olanakları.

Mushroom Wars serisinin önceki oyunlarını oynayanlar bilir ( ben bilmiyordum çünkü oynamadım), bu serinin olayı süper hızlı gerçek zamanlı strateji maçlarıdır. Tek bir üs’ten başlarsınız, mantarlarınızı üretir, üretimi hızlandırır, makro mikro kontrolü yapar ve rakibinizi yahut rakiplerinizi yenip ekranda gözüken bütün binaların kontrolünü ele geçirmeye çalışırsınız.

Mushroom Wars 2’de aynı mantığı devam ettiriyor hatta devam ettirmekle kalmıyor geliştiriyor. Geliştirmeden kastım oyuna envai çeşit yeni özel gücün ve ilginç özelliklere sahip yeni binaların eklenmesi. Yoksa oyun bir Age of Empires’a dönmüyor günün sonunda.

Oyunda amacınız ve göreviniz hep aynı; belli bir sayıda mantar savaşçısı ve tek bir mantar üretim evi ile başladığınız tam bir ekran boyutundaki haritadan muzaffer ayrılmak. Bunun için mantarlarınızı en stratejik biçimde yönlendirmeli, onları yüzdelere bölerek sürekli hareket halinde bırakmalı, üslerinizin durumunu iyi gözlemlemeli, rakibinizin hareketlerini tahmin etmeli ve en önemlisi rakibinize göz açtırmamalısınız.

Burada anlattıklarım size çok uzun işlemlermiş yada makro-mikroya o kadar da ihtiyaç duyulmayacakmış gibi gelebilir, ama işin aslı öyle değil. Muhsroom Wars’ta ortalama bir hikaye bölümü 3-4 dakika, ortalama bir online maç 1-3 dakika arası sürüyor. Bazı oyuncuların oyunu hangi serilikte oynadığını görseniz şaşarsınız. Oyunun en son yapılan ESL turnuvasında ( evet 3000$ ödüllü bir turnuva yapıldı) bir Türk ve Rus oyuncu arasında yapılan final maçı sadece 1 dakika 10 saniye sürmüş misalen.

Rakip demişken, yaklaşık 200 bölümden oluşan ve bir yerden sonra ,bölümler açısından, kendinin tekrarının tekrarına düşen tek kişilik senaryo modu hariç oyunda ayrıca oldukça geniş bir multiplayer sekmesi bulunuyor. Dereceli liglerin de dahil olduğu bu sekmede oyunculara:

  • 1v1 dereceli
  • 1v1v1 veya 2v2 normal
  • Custom oyunlar olarak ise; 1v1, 1v1v1, 1v1v1v1 ve 2v2 modları sunuluyor.

Bu modların her birinde kendinize bahsettiğim 4 farklı ırktan birine mensup bir kahraman seçerek mücadele edebiliyorsunuz.

Mantar Savaşları 4 – Yeni Bir Umut

İtiraf etmem gerek ki, ben mobilden yamanan bir oyundan bu kadar başarılı oynanış elementleri ve stabil bir multiplayer deneyimi beklemiyordum. Birbirinin kopyası senaryo bölümleri, aynı tınının 3-5 ton farkından oluşan müzikleri ve kocaman tuşlu menüsü ile başta gözümü korkutmuş olsa da, Muhsroom Wars 2, harika oynanış mekanikleri ve çok iyi kotarılmış multisiyle gönlümü kazandı.

Oyunu PC’de steam üzerinden 27 liraya alabilir yahut İos-Android üzerinde bedava oynayabilirsiniz. Oyunun bedava sürümü uzun uzadıya giden ve başlarda size oyunun mekaniklerini de öğreten 200 bölümlük hikaye görevlerini kapsamıyor. PC sürümünde ise tüm hikaye görevlerine ve muhtemelen gelecek olan bölümlere sahip oluyorsunuz. Onun haricinde maalesef oyunun ücretsiz bir PC sürümü  mevcut değil. Yine de tercihiniz hangi platform olursa olsun, oyunun çoklu oyuncu modları PC, İos ve Android arasında cross-play desteği sunduğu için oyuncu bulmakta hiç zorlanmayacağınız kesin.

Mushroom Wars 2 hoş grafikleri, sinir bozucu müzikleri, birbirinin aynı bölümleri ama aynı zamanda hepsini gölgede bırakan oynanışı ve multisi ile hem mobil için hem de PC için başarılı bir yapım.

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir