Mount&Blade’in Desteklediği Platformlar Artıyor

Mount&Blade: Warband’in Android portunun detayları, yaşanılan zorluklar ve Mount&Blade serisi hakkında yeni gelişmeler bu yazıda!

TaleWorlds son dönemde Bannerlord’a yüklenedursun, geçtiğimiz aylarda Warband’in Nvida Shield Portuyla büyük bir ilke imza attı. TaleWorlds geliştiricileri bu konu hakkında yaptıkları sunum ile pek çok soruya cevap verdiler. Mount&Blade gibi bir yapımın Android’e ve dolayısıyla daha küçük bir konsola derlenmesinde yaşanılan zorluklar üzerine güzel bir konuşma yapıldı. Bu konuşmanın satır başları ve satır aralarından çıkan hazine değerinde bilgiler karşınızda.

16-17 Mayıs 2014 tarihlerinde ODTÜ Ankara’da düzenlenen Android Geliştirici Günleri konferansında konuşmacı olarak sahne alan TaleWorlds’den Mustafa Kormaz ve Serdar Koçdemir, 40 dakikaya yakın süren konuşmalarında, TaleWorlds’ün Mount&Blade: Warband’i Android’e portlanması konusunda yaşadıkları tecrübeleri ve zorlukları anlattılar. Konuşmada TaleWorlds’ün bu işlemi yaparken izlediği yol haritası, karşılaştıkları zorluklar ve bunların nasıl çözüldüğü konuşuluyor. Android geliştiricileri için kaçırılmaması gereken bir tecrübe. Çünkü Mount&Blade: Warband’in Nvida Shield’a portlanması, dünyada ki ilk tam PC portu olma başarısını gösteriyor.

Konuşmanın yanı sıra aslında satır aralarında Mount&Blade hayranlarını ilgilendirecek bir kaç büyük haber kendini belli etti. İlk olarak TaleWorlds’ün Mount&Blade: Warband’i Android işletim sistemine portlarken aynı zamanda oyunu Linux ve Mac içinde portladığı ortaya çıktı. Yakın bir zamanda Mount&Blade: Warband’in Lınux ve Mac işletim sistemleri için çıkışı bekleniyor. Bu portların aynı zamanda modları da destekleyebileceği söz konusu. Fakat modların mod yapımcıları tarafından mı port edilmesi gerektiği yoksa direk oynanabilir mi olacağı konusunda bir bilgi bulunmuyor. Bunun dışında TaleWorlds’ün aynı projeyi Mount&Blade II: Bannerlord için de yaptığını öğrendik. Çıkışından Warband’de ki gibi 4 sene sonra olmasa bile ya çıkışıyla beraber ya da çıkışından kısa bir süre sonra Bannerlord’un da Lınux ve Mac desteğine sahip olacağı belli oldu. Aynı şekilde Bannerlord’un da bu sayede cross-platform mod ve multiplayer desteğine sahip olacağını söylemek yanlış olmaz.

Bu güzel haberlerin yanı sıra konferanstaki konuşmanın satır aralarından çıkan bilgiler de şu şekilde:

  • Proje dokuz ayda tamamlandı ve proje üzerinde süre zarfında yalnızca bir yapımcı tam zamanlı olarak çalıştı. Yani TaleWorlds tüm odağını Bannerlord’a vermiş durumdaydı. Proje yapılırken aynı zamanda Mac ve Linux portu içinde çalışıldı yani bir taşla iki kuş vurulmuş oldu diyebiliriz.
  • Mount&Blade: Warband ve Mount&Blade II:Bannerlord gelecekte Tegra destekli Android tabletlere çıkabilir. Cross-platform ağı genişleyebilir.
  • Mount&Blade: Warband’de sadece Campaign haritası için 300,000’den fazlası harita için.olmak üzere toplam 600,000’den fazla kod bulunmakta.
  • TaleWorlds’ün iOS işletim sistemine sahip tabletler için planları bulunmakta fakat telefonlar için yok.
  • TaleWorlds PlayStation pazarına neden girmedi? Windows’tan PlayStation’a yapılacak olan portların normalden daha zor olduğu ve sürecin zorluğu yüzünden girilmemiş. Fakat TaleWorlds PlayStation ile ilgili planlarının olduğunu fakat bunların ne olduğunu belirtmedi.
  • Mount&Blade için neden TaleWorlds kendi geliştirdikleri oyun motorunu kullanıyor? TaleWorlds, Mount&Blade gibi bir oyunda grafikten önce performansı daha çok ön planda tutmakta. CryEngine’in bile başaramadığı 400vs400 realtime savaş alanı M&B motorunun bunlar için yazılması sebebiyle daha mantıklı. Bunun dışında modlama desteği ve büyük mod topluluğu M&B motorunu güçlendirmekte.

 

Bütün bu gelişmelerin yanı sıra, TaleWorlds’ün Nvida’nın desteğiyle birlikte Shield ödüllü bir turnuva düzenleyecek. Henüz detayları belli olmayan turnuva ile ilgili daha fazla bilgi için TaleWorlds’den açıklama bekleniyor. Konuyla alakalı konferans konuşmasını izlemek için buraya bakabilirsiniz.

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir