Mount&Blade: Warband DLC Viking Conquest Detaylandı!

Mount&Blade: Warband’in yeni DLC’si Viking Conquest hakkında bilgiler gelmeye başladı! DLC hakkında hiç bir yerde görmediğiniz bilgiler burada!

Geçtiğimiz hafta duyurduğumuz Viking Conquest, resmi olarak tanıtıldı! Geçtiğimiz hafta ismi sızan Viking Conquest hakkında yaptığımız pek çok tahmin ise doğru çıktı. Tahmin ettiğimiz gibi DLC’nin yapımcısı, başarılı M&B:Warband modu olan Brytenwalda’nın yapımcıları.

Viking Conquest, oyuncuları Karanlık Çağ zamanındaki Britanya’ya götürecek. Oyunun geçtiği tarih ise İskandinavya’dan gelen Vikinglerin Britanya kıyılarını yağmalamaya başladıkları zamanlar. DLC, haritasında hakiki atmosfer, çevre ve kültürler içerirken, Britanya, Norveç ve Danimarka’nın bulunduğu coğrafi bölgeyi kapsamakta.  DLC, gerçek bir single player tecrübesi sunuyor. Yaptığımız her seçimin gerçek sonuçlarının bulunduğu karmaşık bir hikayesinin yanı sıra, klasik Mount&Blade sandbox oynanışı da korunarak gelişmiş diplomatik ayarlarıyla birlikte geliştirilmiş durumda.

Viking Conquest hâlâ geliştirilen bir yapım olmasına rağmen, yakında Steam’de Early Access ile oyunculara sunulacak. Bu şekilde oyunculardan alınacak geri dönüşler ile oyun gelişimi daha tutarlı bir yolda gelişmesi planlanıyor.

Viking Conquest ile gelecek yeniliklerin listesi birazcık uzun. Kendinizi hazırlayın!

Campaign’de oynadığımız süre boyunca, bizimle birlikte oyundaki dünya da yaşamakta ve gelişmekte. Tarihi ve rastgele oluşan etkinliklerin yanı sıra oyuncunun yaptığı eylemlerin hepsi bu gelişmenin bir parçası. Daha önce görmediğimiz sanat çalışmaları içerecek DLC bize gerçek Viking dünyasının nasıl olduğunu gösterecek. Britanya kıyıları, Danimarka ve Norveç’i kapsayan detaylı bir harita oyunda bulunmakta. Keşfetmek, meydana çıkarmak, fethetmek ve yağmalamak için 300’den fazla şehir, kale, köy ve özel mekanlar oyunda sizi bekliyor. Arkeolojik bulgulara dayanan, gerçekçi mekanlarda oyuncuya Karanlık Çağların gerçek güzelliği gösterilmeye çalışılıyor.

Oyunda 21 Krallık ve 6 eşsiz kültür bulunmakta. Bu kültürlere bağlı, 200’den fazla tarihi karakter ve 100’den fazla NPC. Bu NPC’ler arasında krallar, lordlar, leydiler, ozanlar, rahipler ve pek çok çeşitli karakter bulunmakta. Efsanevi tarihi figürler ile de oyunda tanışma fırsatımız bulunmakta. Ünlü Viking savaşçısı Ivar Ragnarsson, onun kardeşi Sigurd Ragnarsson’ın yanı sıra Wessex Kralı Büyük Alfred ve Norveç Kralı 1. Harald gibi kraliyet üyeleri bunların arasından sadece bir kaçı.

vqa5

Oyunun geçtiği coğrafya tam anlamıyla karanlık bir dünya. Kanunların zayıf olduğu bu coğrafyada her insan kendi efsanesini yazabilir. Hikaye modunda oyuncu isterse, Ragnar’ın oğullarının Britanya boyunca yönettikleri Büyük Viking Ordusunun zamanıda, oyuncunun etrafında şekillenen, karmaşık politik komplonun bir parçası olabilir, veya klasik Mount&Blade oynanışı olan sandbox modunda da oyunu oynayabilir. Klasik sandbox modunda oynanırken oyuncuya sunulacak zenginlikle ve ayarlar doğal olarak bu yeni tema çerçevesinde olacak. 15’ten fazla yoldaş oyunda bulunacak. Bu yoldaşlar kendi aralarında etkileşim içerisinde olurken her biri farklı karaktere sahipler. Bazen onları arasında çıkan çatışmalar oyuncunun zekasını ve diplomatik yeteneklerini zorlayacak.

DLC, oyunun tamamını etkileyecek olan detaylı bir karakter tasarım ekranına sahip olacak. Oyuncunun karakterine vereceği kişilik ve geçmiş özellikleri oyuncunun etrafında dönen dünyayı ve o dünyadaki karakterleri de etkileyecek. DLC içinde, daha önce Mount&Blade serisinde görmediğimiz bir şekilde karmaşık bir din sistemi mevcut. İki inançlı bu din sisteminde Hristiyanlık ve İskandinav Mitolojisi bulunuyor. Bu dinlere ait özel NPC’ler, askeri partiler ve ibadet yerleri olacak. Din, oyun içinde önemli bir role sahip. Oyuncunun kendi askerleri arasındaki ilişkisini bile etkileyecek bir etkinliğe sahip.

vqa3

Deniz yolculukları ve deniz savaşları Viking zamanının olmazsa olmazlarından. Oyuncu, kendi gemisini inşa edebilecek, satın alabilecek ve hatta isimlendirebilecek. Bazı tarihi gemi çeşitleri de oyunda yer ediniyor. Knorr, Snekkja ve Karvi adındaki tarihsel gemilerin kendi karakteristik özellikleri mevcut. Ve her biri inşa edilmek istendiğinde özel ve farklı materyaller gerektirecek.

Oyun içindeki savaşlar, tarihsel olarak Viking çağındaki bilgiler doğrultusunda geliştirildi. Ve basit hırsızlık olaylarından, oyuncunun kendi gemisini, rüzgar, dalga ve deniz gibi şartlara karşı yönettiği, muazzam deniz çarpışmalarına kadar uzanan bir savaş çeşitliliği göze çarpıyor. Gelişmiş ve detaylı kale kuşatma sisteminde savunan tarafın gücünü açlık veya moral yoluyla azaltabilirken direk taarruz gibi kolay yolların yanı sıra, kıyıdan saldırı, kuraklık veya salgınlar ile de kaleleri fethedilmeye çalışılabilir.

Savaş esnasında savaş alanını görebileceğimiz özel taktik kamerasından, moral ve savaş psikolojisinin (Panik, korkaklık, nefret, sinir ve Vikinglere has Berserker askerler gibi.) oyuna aktarılmış olması gibi yeni özellikler kendini göstermekte. Askerlerimize verebileceğimiz dizilimlere yenilikler eklenmiş. Klasik Scildweall (kalkan duvarı), sıklaştırılmış, kare veya yakın dizilimleri askerlerimize yaptırabileceğiz. Bütün bu özelliklerden sonra geliştirilmiş yapay zeka tabii ki beklenen bir özellik. Ki onuda oyunda göreceğimiz belirtiliyor. Savaş rahibi, savaş borusu çalan askerler, bayraktarlar gibi özel askeri birimlerin yanı sıra süresiz olarak yanımızda bulunan yoldaş askerlerin yanında sadece özel zamanlarda savaşa çağırılabilen askerler de oyunda yer ediniyor.

vqa1

Savaş sisteminde ise yeni ve önemli bir özellik eklenmiş. Oyuncu ve oyundaki her asker, aldığı yaraya göre yaralanacak. Kritik vuruş sisteminin yanı sıra artık askerler yorulabilecekler.

Yeni ve gelişmiş kamp sistemi. Yiyecek arama, kamp etkinlikleri ve özel yoldaş diyalogları içeren bu kamp sisteminde oyuncular isterlerse kendi sığınaklarını inşa edebilecekler. Bu sığınaklar için çalışacak kişiler işe alabilmenin yanında askerlerin eşleri ve çocukları ile doldurabilecekler.

Bütün bu özelliklerin yanında, DLC’nin müzikleri ve sesleri döneme uygun bir şekilde bestelenmiş durumda.

İki yeni oyun modu içeren Viking Conquest’in multiplayer modu ise oldukça iddialı. Coastal Assault ve Warlord adı altında canlanan yeni oyun modlarında tamamen denizde geçen savaşlardan, kıyı yağmaladığımız modlara kadar daha önce görmediğimiz bir multiplayer tecrübesi yaşatacak. Vikingler, Saksonlar, İrlanda Galyalıları ve Piktler multiplayer modunda seçilebilen ırklar olacak. İçine çeken ve oyunun geçtiği kültüre bağlı büyük haritalar içermesinin yanı sıra 300+ oyuncuyu desteklecek. Oyunun singleplayer modunda karşımıza çıkacak olan özel askeri birimler ise multiplayer modunda da oynanabilir olacak.

Viking Conquest DLC’si hakkında elimize gelen bütün bilgileri sizlere yansıtmaya çalıştık. Umarız bilgilendirici bir yazı olmuştur. TaleWorlds M&BII:Bannerlord ile uğraşadursun, Mount&Blade: Warband daha uzun bir süre oynanacağa benziyor.

 


Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
DevilStarOğuzhan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Oğuzhan
Ziyaretçi
Oğuzhan

Bence bu dlc bayağı buglu olacak :D Gemi işi sakat görünüyor bana. :D

DevilStar
Ziyaretçi
DevilStar

Bug en aza indirgenmis. Sikinti 0 a yakin.