Mount&Blade II: Bannerlord Gamescom 2015 İçerik İncelemesi


Gamescom 2015 Oyun Motoru Fragmanı

TaleWorlds’ün Gamescom’dan bizlere son hediyesi oyun motorunun detaylı özelliklerinden bir kaçını gösteren bu engine fragmanı oldu.Sahne tasarımı konusunda başlayan fragman oldukça teknik ve detaylı oyun motorunu gözlerönüne seriyor. Pek çok oyuncunun fark bile etmediği çok büyük yenilikler ile oyundaki hem grafik hemde oynanış bakımından pek çok mekanik bu oyun motoru sayesinde hayat buluyor. Daha önce oyun motoru ile sahne ve harita tasarımı hakkıonda bir video daha yayınlamıştı TaleWorlds. O videoda flora painting konusuna daha sonra değinileceği açıklanmıştı. Buradaki bir kaç sahne sanırım ona cevap niteliğinde. Bitki örtülerini ve ağaçları çok kolay bir şekilde sahneye koyabiliyoruz.

Anlaşılan TaleWorlds, oyunun satışının yanı sıra oyun motorunun satışında da oldukça para kazanacak gibi. Çünkü gerçekten oldukça kullanışlı ve hoş bir oyun motoru bu. TaleWorlds’ün tamamen kendi emekleri ile geliştirdiği bir teknoloji. Gelecekte “Dünya standartlarında ilk milli oyun motorumuz!” diye bir ibare görsem şaşırmam! Oyundaki eşyaların fiziksel haline göre grafik motorunun o eşyayı çizmesi ve renderlaması gibi önceki oyun motorunda bulunmayan özellik, oyunu grafiksel açıdan küçük detaylar sağlayarak büyük bir fark yaratacağa benziyor.Warband’de kullanılandan çok daha farklı bir oyun motoru kullanılacak olan Bannerlord’da, bu fragmandaki bütün özelliklere oyun içinden de erişebilecek olmamız ise sanıyorum bu oyun motorunun, TaleWorlds’ü bugün olduğu noktaya getirmesindeki katkısı inkar bile edilemeyecek olan mod yapımcılarının oldukça işine yarayacaktır. Bannerlord’da kullanılan oyun motorunun yanında kaba kalan Warband’in oyun motorundan muhteşem modlar çıkartan bu topluluk muhtemelen bizlere Bannerlord için çok DLC aldıracak gibi duruyor.

Peki, Gamescom içeriklerini gördükten sora Bannerlord hakkında ki düşüncelerim ne oldu?

Öncelikle şunu belirtmem gerekir, oyunun bu hali ile çıkış sürümü arasında dağlar kadar fark olacaktır. Buradaki pek çok özellik place holder durumunda şu an. Ve hâlâ koskoca bir Work-in-Progress yazısı var.

Bannerlord’u bu haliyle bile Warband ve diğer M&B oyunlarıyla kıyaslamaya kalkarsak eğer kesinlikle Bannerlord çok büyük bir farkla önde olurdu. TaleWorlds, Warband ve diğer oyunlarından derslerini çıkarmış. Hatalarını görmüş, hayran kitlesini dinlemiş ve kısaca daha önce yaptıkları eksiklikleri gidermiş, düzeltilmesi şart olan mekanikleri düzeltmiş, üstüne birde oyuna eklenmesi heyecan katan bazı mekanikler eklemiş. Yeni ve gerçekten çok kullanışlı bir oyun motorunu saymıyorum bile. Beklemeye değer bir oyun bizleri bekliyor. TaleWorlds en azından öyle görünüyor ki SP kısmını çözmüş. Asıl merakım hâlâ gün yüzüne çıkmamış MP kısmında. Tabii şunu da belirtmek gerek, Bannerlord çıktığında Warband ile kıyaslanmayacak. Kingdom Come, For Honour gibi aynı tarz oyunlar ile başa baş gider mi işte asıl bu meseleye de TaleWorlds’ün biraz kafa yorması gerekli diye düşünüyorum.

Bu uzun yazıyı buraya kadar okuduğunuza göre oyunuda bir zahmet alırsınız. Bannerlord’un ve Türk Oyun Sektörü’nün ayaklandığı bu dönemde en çok ihtiyacımız olan şey korsan oyundan uzaklaşmak.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir