Mount&Blade II: Bannerlord Gamescom 2015 İçerik İncelemesi

Gamescom 2015 B-Roll Fragmanı

B-Roll fragmanı sanıyorum ana fragmanda kullanılması için planlanan ama daha sonra kesilen görüntülerden oluşuyor. Görüntülerin başında karakter tasarım ekranının özelliklerini iş üstünde görüyoruz. Arnold abimizin yanına birde Sherlock abimiz eklenmiş görünüşe göre. Karakter tasarımında bir yenilik, farklı tipteki dişleri seçebiliyor olmamız. Ufak bir yenilik ama çeşitliliği arttıracaktır. Sonuçta hangimiz en çirkin karakteri tasarlamak için yarışmıyoruz ki bir yerde?

Bir sonraki görüntü şehir içinden. Oynanış fragmanında gördüğümüz han sahnesinin hemen öncesi. Burada dikkat edilmesi gereken en büyük özellik hanın kapısı yoktu ve şehir içinde yürüyerek hana girebildik. Buda demek ki şehirler artık çok daha büyük ve kullanışlı olmakla birlikte çok daha gerçekçi! Hanın ışıklandırması oldukça az. Sanırım gerçekçi olsun diye yapılan gelişmelerden beni kazanamayan bir bu oldu. Han içinde ışık az olunca görüşte az oluyor. Han içindeki insanlar şimdilik sessiz. M Seslendirmeler yapıldıktan sonra eklenecektir diye umuyorum. Hanların sessiz kalması çok büyük bir eksiklik olur öbür türlü çünkü. Han şarkıcısının da elleri çaldığı melodi ile uyuşmuyor gibi geldi bana birde bu sahnede.
Handan sonraki sahne ufak bir şehir gezintisi. Warband’e oranla daha canlı bir şehir atmosferi olacak gibi duruyor. Daha çok “agent” sahnelere eklenmiş durumda ve tek yaptıkları etraftaki duvarlara çarpmak değil bu sefer. Ki bu haliyle bile oldukça güzel geliyor Warband’den sonra.

Bir sonraki sahne oldukça ilginç bir sahne. Daha önce ekran görüntülerini incelerken bahsettiğimiz düello sahnesinden önceki konuşmaları görüyoruz. Teleon isimli karaktere anlaşılan sıkıntı çıkarıyoruz ve onun koruması olan Cordalos ile konuşmaya başlıyoruz. İlginç konuşma diyaloglarıyla karşılaşacağız gibi duruyor yeni oyunda. Tabii bu konuşmalar seslendirilmiş de olacak. Sahne kılıçlarımızı çekeceğimiz anda son buluyor. Bu sahne için ufak bir not, buradaki seslendirmeler TaleWorlds’den Stan ve Armağan Yavuz tarafından yapılmış. Şimdilik sadece yer tutucu ses parçaları olarak kaydedildiği ilerde bu işleri profesyonelce halledeceklerini Armağan Yavuz TaleWorlds forumlarından açıkladı.

Şimdiki sahne ise Demo Karakterinin bir kaç çapulcu ile yaptığı çarpışmayı gösteriyor. Geliştirilmiş grafikler ve gerçekçi animasyonlar ile oyun bu haliyle bile seviye atlamış bir durumda gözüküyor. Ölen askerlerin yere düşme şekilleri, henüz tam oturmasa da kan fışkırma efekti, karakterin kılıç sallaması ve bloklaması gibi kilit hareketleri yeni animasyonlar ile görmek oldukça ilgi çekici oldu. Sanıyorum oyunun en büyük eleştiriyi göreceği kısım olan dövüş mekaniklerine fazla girilmemiş. Warband ile aynı durumda gözüküyor. Umarım daha ayrıntılı bir girizgah yapılır bu konu hakkında ilerde.Çünkü en kilit özellik kesinlikle dövüş mekanikleri olacak Banerlord’da.
Bu sahnede ilgimi çeken yenilik ölen çapulcunun cesedine yani envanterine erişebiliyor olmamız. Sanırım artık biten oklarımızı yenilemek için savaş alanına giriş yaptığımız yerdeki sandığa koşmayacağız.
Bir sonraki sahnede bizi yeni karakter envanter arayüzü karşılıyor. Yeni ikonlar ve daha kullanışlı bir arayüz oyunculara, bu tarz işleri önceki oyunlardan daha seri ve kolay bir şekilde yapmasına olanak sağlayacak gibi. Sol üstte Work In Progress yazısının arkasında TRADE PENALTY gibi bir ibare yer alıyor sanıyorum. Tam okunmuyor yazıdan. Takas Cezası veya ambargosu olarak M&B evrenine göre çevirebileceğimiz bu ibare yeni bir oyun mekaniğini gözlere önüne seriyor olabilir. Yaptığımız eylemlere ve belkide karakterin onuruna ve şöhretine göre, bazı bölgelerde ticari eylemler yapmasına izin verilmeyebilir veya ceza uygulanabileceğini düşünebiliriz bu sayede. Güzel bir fikir.

Eskisi gibi kare kare sağ ve sol pencereleri kaplayan arayüz yerine daha modern, sıra sıra ve eşyanın neye benzediğini ufak bir önizleme ile gösteren yeni arayüz çok hoş olmuş. >> işareti o özlem duyulan TAKE ALL gibi M&B oyunlarına devrim gibi bir nitelik olan özelliği simgeliyor. Üst tarafta bulunan ikonlar sanırım iki tarafın eşyalarını sınıflandırmak için kullanılıyor olabilir. Sırasıyla;

⦁ Sandık: Bütün eşyalar
⦁ İki Kılıç: Silahlar
⦁ Zırh: Zırhlar
⦁ Kalkan: Kalkanlar
⦁ At: At ve At Zırhları
⦁ Varil: Gıda ve ticari eşyalar

gibi oyun içindeki kritik eşyaları sınıflandırıyor olabilir. Karakterin sağ altında bulunan ikon ve sayısal değer zannediyorum ki giydiği kıyafet ve silahların toplam ağırlığı. Sol sekmede giyilen zırhların ve kıyafetlerin zırh değeri ufak bir kalkan ikonu ile gösterilmiş. Zırhların ve silahların üstüne geldiğimizde karakterde o an kuşanılan ekipman ile karşılaştırabilmek için iki ekipmanında özeti biçiminde iki küçük bilgi kutucuğu çıkmakta. Oyundaki eşyaların tamamının küçük ikonları henüz bu fragman zamanında yapılmadığından sanıyorum adı ile uyuşmayan ekipmanları görebiliyoruz bu fragmanda.

Envanter ekranında sadece kendi karakterimizin eşyalarını değil, yoldaşlarımızın da eşyalarını değiştirebiliyor olmamız bize zaman kazandıracak bir yenilik olmuş. Eskisi gibi oldukça uğraşmayacağız anlaşılan bu konuda.

Bir sonraki sahne Campaign haritasından. Psotai şehrinin dışında geziniyoruz. Yerleşimlerin modelleri sadece sur duvarlarından oluşmuyor. Tuz madeni, balıkçı ağları, iskele ve kale gibi çeşitli yapılar görülebiliyor. Karakterimiz bir şehrin içinden geçerken veya kamera ile onun arasında bir ağaç vs. girdiği zaman karakter modeli mavi bir çerçeve ile çiziliyor. Böylece karakterin nerede olduğunu daha net görebiliyoruz. Artık haritada gideceğimiz noktalara tıkladığımızda orada bir çarpı çıkıyor. Güzel eklentiler olmuş bu ince detaylar.
B-Roll fragmanının geri kalanında iki adet müzik parçası bulunmakta. TaleWorlds daha önce Bannerlord’da kullanılacak müzikler için bir blog yayınlamıştı. O blog yazısında müziklerin oyuna nasıl hazırlandığı detaylıca anlatılıyordu. O blog yazısından sonra oyunun müzikleri konusunda herhangi bir şüphem kalmamıştı zaten. Bu fragmanda duyduğumuz ambiyans ve savaş müziği parçaları gayet başarılı duruyor. Ben şahsen ilk Mount&Blade’in müziklerini Warband’ın müziklerinden daha çok beğenen o küçük azınlıktan olarak diyorum ki, bu müzikler olmuş!

Şimdi gelelim Engine fragmanına.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir