Mount&Blade II: Bannerlord Gamescom 2015 İçerik İncelemesi

Şimdi sırada yayınlanan her fragmanın tek tek, sahne sahne, detaylı incelemesi.

Bazı sahneleri tıpkı ekran görüntülerinde yaptığım gibi ekran görüntüsü şeklinde inceleyeceğim. Ekran görüntülerinin kaliteleri biraz düşük olsa da iş görecektir. Fragmanlardaki çoğu konuya daha önce Fact Sheet’te değindiğim için fazla üzerinde durmayacağım. Hadi başlayalım.

Gamescom 2015 Oynanış Fragmanı

Güzel bir Bannerlord yazı animasyonu ile başlıyor fragman. Dumanı üstünde tüten Bannerlord yazısından sonra hemen daha önceki özellik listesinde üzerinde durduğum dinamik hava ve mevsimler gösterimi ile fragman başlıyor. Ağaçların, evlerin, tarlanın ve sahnedeki o kadar eşyanın engine tool’daki bir değişiklik ile (engine fragmanını da konuşacağız) bu kadar kolay ve bu kadar güzel bir şekilde mevsim değişikliğine girmesi yapımcıların işini oldukça kolaylaştıran bir özellik olmakla kalmamış, oyun motorunun ne kadar gelişmiş olduğunu da bizlere sunmuş. Grafik olarak oldukça gerçekçi bir görüntü var sahnede. Kar ve yağmur yağışları sırıtmıyor. Yerdeki kar birikintileri ve çamurlar çok gerçekçi bir hava yaratmış.
Fragmanın devamında bu sefer karşımıza bir han çıkıyor. B-Roll’da da bu sahnenin öncesini görebiliyoruz. Handa oturan ve mini oyunları oynayabileceğimiz NPC ile konuşma sahnesi kesilmiş sanıyorum bu fragmanda. “Talk” komutu varken direk oyuna geçilmez çünkü. Muhtemelen o sahnede zorluk seviyesi ve yapabiliyorsak bahis oynayabileceğiz. Sahnenin devamı daha önce konuştuğumuz masa oyununa geçiyor.
Ve sahne şimdi de kale kuşatma silahlarında. Sırayla katapultun ve koçbaşının nasıl çalıştığını görüyoruz. Kuşatma kalesinin içine eklenen dikey merdivenini görüyoruz. Bu kuşatma silahları kesinlikle oyuna yeni bir soluk getirecek ki buna kimsenin bir şüphesi yok.

craft

Bir sonraki sahne silah tasarımı. Oyuna eklenmesi beni oldukça şaşırtan bir özellik oldu. Sanırım bu özelliği kullanarak sadece kılıç yapmayacağız. Daha farklı silah çeşitlerini de yapabilme imkanı olacaktır diye düşünüyorum ki bunun eksikliği çok sırıtır. Kılıçların bıçağını, el korumasını, tutulan kısmını ve kılıç başını değiştirebiliyoruz. Bu değişikliklerin her bir tanesi silahın değerlerini değiştiriyor olması çok önemli bir nokta. Silahın fiyatı, ağırlığı, uzunluğu, dengesinin yanı sıra, savurma hızı, savurma hasarı ve saplama hızı, saplama hasarı gibi oynanış bakımından kritik noktalara etki etmesi çok hoş ve olması gereken bir ayrıntı olmuş. Silahımıza istediğimiz ismi de koyabiliyoruz tabii ki. Muhtemelen tekli oyuncu modu için kullanılacak. Bu özellik eğer sadece kılıçla sınırlı kalmaz ve biraz daha geliştirilebilirse çok büyük bir yenilik olabilir.

Sıradaki sahne fragmanın son sahnesi. Oyun motorunun sunduğu oyun tekrarını kayıt edebildiğimiz ve üzerinde istediğimiz gibi değişiklikler yapabileceğimiz replay modundayız. Eklenmesini çok istediğim ve eklenmesinden dolayı çok ama çok mutlu olduğum bir özellik. Mount&Blade gibi bir oyundaki machinima potansiyeli gerçekten çok az oyunda var ve bu özellik ile TaleWorlds eksikliği hissedilebilecek bir özelliği eklemiş. Bu replay özelliğini sadece tekli oyuncu modunda efsane filmler yapmak için veya yaptığınız çok zor ok atışları vs. için düşünmeyin. Warband’in oldukça aktif ama amatör bir çoklu oyuncu topluluğu var. Ve bu topluluk dahada büyüyerek Bannerlord’a geçecektir. Kaldı ki Razer’ın sponsor olduğu bir turnuva geçtiğimiz dönem yapıldı. Böylesine bir toplulukta oldukça yetenekli oyuncuların çoklu oyuncu modunda başardıkları çok zor hareketlerde çabası. Hele ki bu özelliğin takım maçlarının kaydedilip montajlanabilmesini de kolaylaştırmasını sağlaması çok güzel. Kısacası bu özelliğin eklenmesi gerçekten TaleWorlds’ün hayranlarını dinlediğinin en önemli kanıtlarından bir tanesi.

Gameplay fragmanındaki bitmiş olabilir fakat önemli sahneleri ekran görüntüleriyle incelemeye devam ediyoruz.

catapult

Bu resimde askerlerin katapulta taş koyduğunu görebiliyoruz. Bu kale kuşatma aletlerini fragmanda askerler yönetse de oyuncu isterse bu silahlarıda kontrol edebilecek. Katapultun hemen arkasında yere saplanmış mızraklar ilgimi çekti. Acaba kale savunmalarından önce kale içindeki atlılar ve askerler ile çarpışabilecek miyiz yoksa sadece süs olsun diye mi oraya konulmuş bunu kestirebilmek güç.

catapult 2

Katapultun attığı taş kaleye doğru süzülürken yakaladım bu kareyi. Kaleyi değişik bir açıdan gösteriyor. Sol taraftaki kayalıklara dikkat etmek gerek. Eskisi gibi düz zeminlerdeki yerleşim birimlerine saldırmayacağız. Daha gerçekçi bir dünya oluşturulmuş durumda. Kale kapısının üstündeki ve iç kaledeki bayraklar önemli birer ayrıntı.

ram

Bu resimde oyuna yeni eklenen kale kuşatma silahlarından biri olan koç başını iterken görüyoruz oyuncuyu. Artık eskisi gibi bu aletlerin yanında bulunmamız onları sihirli bir şekilde kale duvarlarına yaklaştırmıyor, aksine biz kendimiz ve askerlerimiz onları itmek durumunda kalıyoruz. Göze batan bir eksiklik giderilmiş.

siegetower

Bu karede kuşatma kulesinin üstüne çıkarken dikey merdiveni kullanıyor oyuncu. Daha önce karşımıza çıkan kuşatma kuleleri oldukça polygon fakiri ve nazaran küçüktü. Ama bu model oldukça kaliteli ve gerçekçi duruyor. Animasyon sanki tam oturmuş değil, eller boşlukta kalıyor ama adı üstünde “work in progress”, düzeltilmesi o kadar da zor bir şey değil. Daha önceki oyunlarda dikey merdivenleri kullanamıyorduk. Sadece süs olarak oyunda yer alıyordu bu tarz merdivenler. Yine güzel bir eksikliğin giderilmesi ve düzeltilmesi hoş bir ayrıntı.

manzara

Bu karede ise kuşatma kulesinin üstündeki manzara karşımıza çıkıyor. Saman izleri ve fragmanda bu kareden bir önceki saniye gözüken ip öbeği güzel sahne süsleri. Gerçekçilik katmış kesinlikle. Kale surlarının içini biraz daha yakından görebiliyoruz. Evleri ve tepeyi de keza. Umuyorum o sur içindeki yapılar da süs değildir. Bütün bir şehir fethetme olayını tek bir harita ile yapabilme özelliği sunulursa çok büyük bir eksiklik yine giderilmiş olacaktır. Hem oyuna büyük bir yenilik olmuş olacak hemde savaş içinde oyuncunun momentumunu kaybetmemsine yarayacaktır.

Gameplay fragmanında yakaladıklarım bunlardı. Şimdi sırada B-Roll fragmanı var!

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir