Mount&Blade II: Bannerlord Gamescom 2015 İçerik İncelemesi

Şimdi ise Gamescom’da bizlere sunulan ekran görüntülerini inceleyeceğiz.

boardgame

Gamescom fragmanlarında da gördüğümüz yeniliklerden bir tanesi masa oyunlardı. Açıklanan özelliklerden biliyoruz ki oyunda bulunan altı adet eşsiz kültürün kendine has masa oyunları olacağıydı. Bu ekran görüntüsünde gördüğümüz masa oyununun hangi Kalradya’dan kültüre ait olduğunu bilmiyoruz. Fakat bizim dünyamızda da gerçekte var olan GO isimli dama benzeri oyuna oldukça benzediğini düşünüyorum. Bu tarz masa oyunları sayesinde artık şehirlerde yer alan hanlar daha canlı ve oyuncuları içinde tutmayı hedefleyen bir hale bürünecekler. Her ne kadar masa oyunlarının oyuna güzel bir eklenti olduğunu düşünenler olsada aksini düşünenlerde var. Witcher’da gördüler de eklediler!” veya “2 dakkalık fragmanın niye 30 saniyesi bu masa oyununa ayrılmış?” diye eleştiren pek çok Mount&Blade hayranının sitemlerini TaleWorlds forumlarında okuyabiliriz. Bu konuya biraz daha farklı bir açıdan yaklaşmamız gerek. Eğer fragmanda bu sahneye 30 saniye ayrılmış ise bu özelliğin belkide oyunda küçük bir vakit geçirme aracı olmasının yanı sıra oynanış mekaniklerine bir yerde bir şekilde etkisi olabileceğini gösteriyordur. Eğer oyunda bu masa oyunları oyuncuya zorla oynatılmayacaksa ve oyuncunun karakterine bir şekilde bir artısı olacak ise oldukça güzel bir dokunuş olacağını düşünüyorum. Sadece altın olarak değil de karakterin bir veya daha fazla yeteneğinin bu masa oyunları ile geliştirebilmek gibi, oyuncuya sadece at üstünde kılıç sallamak dışında da bu oyun oynanılabiliyor mesajı vermek oldukça güzel olabilir. Masa üzerindeki bardaklar, mum ve viking boynuzu gibi küçük süsler sahneye gerçekçilik katmış. Sanıyorum bu tarz süsler ve eşyalar kültürden kültüre ve handan hana değişecektir. Çünkü oyunda yer alacak pek çok şehrin hanında aynı masa ve süsler olması bir süre sonra oyuncunun gözüne batacaktır.

bodyguard

Bu ekran görüntüsünde bizleri eski Mount&Blade oyunlarından farklı bir konuşma arayüzü karşılıyor. Fragmanda da gösterilen bir bölümün ekran görüntüsü bizlere eski konuşma pencerelerinden arındırılmış, daha canlı ve SESLİ bir atmosfer vaat edildiğini gösteriyor. Fragmandan da gördüğümüz sahne sanıyorum oyun başında bir görevden alınma olabilir. Bir sonraki ekran görüntüsünde yer alan düello sahnesinden önceki konuşma anı. Bodygard adını taşıması sanıyorum Cordalos karakterinin görevini bizlere gösteriyor. Yeni oyundaki hikayenin ve ilk görevlerin oyunu oyuncuya tanıtmak ve bir nevi tutorial görevi göreceğini zaten biliyoruz. Karakterin konuşmalarda gösterdiği animasyonlar oyundaki karakterleri önceki oyunlara nazaran çok daha gerçekçi görünüp hareket edeceklerini gösteriyor.

duel

Bir önceki ekran görüntüsünün devamında karşılaşılan dövüş sahnesinden bir ekran görüntüsü bu. Arka planda gözüken muazzam bir nehir ve şehir manzarası sanırım şehirlerin ne kadar büyük ve canlı olabileceklerinin bir kanıtı adeta. Fragmanda konuşan Teleon isimli karakterin korumasıyla yaptığımız fakat fragmanlarda gösterilmeyen düello sahnesinden bir kesit bu ekran görüntüsünde bizlere sunuluyor. Karakterlerin saçları eski oyunlara oranla oldukça güzel bir görüntü içerisinde. Ve görüntünün yan taraflarında bulunan iki kadın NPC’nin ise vücutlar bu sefer önceki oyunlardan bu yana büyük bir değişiklik göstererek feminen bir görüntü sergiliyor. Sağ tarafta yerde kan izleri görmek mevcut. Yer tutucu olduğu her halinden belli olan kan efektleri, Warband’de ki çirkin halini düşündüğümüzde iyi ki eklenmiş dedirtiyor.

customise

Ve karakter tasarımı ile ilgili bir ekran görüntüsü bizlerle. Arnold abimize oldukça benzeyen bir karakterin ana hatlarıyla nasıl kişiselleştirebileceğimiz görebiliyoruz. Özellikle en çok göze çarpan ayrıntı karaktere bir ses seçebilecek olmamız. Çünkü önceki oyunlarda seslendirme eksikliği oldukça göze (kulağa) batıyordu. Fakat TaleWorlds henüz seslendirme işlemine geçmediğini ve fragmanda yer alan seslendirmelerin sadece yer tutucu olduğunu belirtti. Karakterimizin vücut yapısını, kilosunu, yaşını ve deri rengini kişiselleştirebiliyoruz. Buradaki tek eksiklik boy ayarı. Oyundaki herkesin aynı boyda olmasının güzel bir görüntü sunacağını düşünmüyorum. Fakat gel gelelim neredeyse her oyunda böyle bir durum mevcut olduğundan o yüzden göze fazla batacağını sanmıyorum. Karakterimizin vücudundan çok, kafa ve yüz kısmında oldukça detaylı kişiselleştirmeler yapabileceğiz. Fragmanda da bundan bir kesit görebiliyoruz. En sondaki değişik ikonu da muhtemelen war paint dediğimiz dövmeyi simgelemekte. Karakter tasarımı şu haliyle oldukça güzel duruyor. Fakat her erkek karakter aynı modelde olması eksiklik olabilir. Tıpkı boyda olduğu gibi çeşitlilik yaratılabilirse oldukça büyük bir artı olabilir.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir