Mount&Blade II: Bannerlord Gamescom 2015 İçerik İncelemesi

TaleWorlds Entertaintmen, geçtiğimiz ay, Köln’de düzenlenen Avrupa’nın en büyük video oyun konferansı olan Gamescom’a yeni oyunları M&B II:Bannerlord ile katıldı. Bu sunumun ardından TaleWorlds’ün internette paylaştığı içeriğin detaylı incelemesini yapmaya çalıştım bu yazıda.

TaleWorlds Entertaintment, oyunu duyurduğu 27 Eylül 2012 tarihinden bu yana ilk kez oyun hakkında bu kadar fazla ve açık görüntü gösterdi. Ve gariptir, ne eylül ayındayız, ne de ayın 27’si.

Türkiye’de son yıllarda en çok revaçta olan sektörlerden birisi olan oyun sektöründe oldukça genç bir ülke. Oyun firmaları, oyun markaları, medyası, dağıtımcılar ve tabii ki E-Spor sahnesi ile oldukça yeni ama bir o kadar da istekli bir ülke. TaleWorlds Entertainment, bu sektörü Warband ile yeni ufukları göstermişti. Şimdi Bannerlord ile ufuklarıda aşacağız gibi görünüyor.

TaleWorlds, Gamescom’da bizlere bir tanesi oyun motorunu tanıtan, iki tane de oynanış olmak üzere üç adet fragman, 8 adet ekran görüntüsü ile sanat çalışması ve bir özellik özet listesi sundu.

İnceleme ilk olarak üç parça olarak düşünüldü ancak sonra tek ama uzun bir yazı olarak sonlandı. İncelemenin ilk bölümünde oyunun özellik listesini, daha sonra ekran görüntüleri ve sanat çalışmalarını, en son yayınlanan üç adet fragmanı inceleyeceğim.

Özellik listesini incelerken listeden bazı özelliklere sırayla değinmek için onları başlık gibi yazının belirli bölgelerinde kullanmaya çalıştım. Biraz karmaşık gözükebilir sanıyorum. Listenin çevirisini, Gamescom’dan bir hafta sonra çevirip TaleWorlds forumlarına koymuştum. Orada kullandığım çeviriyi bu yazıda da kullanacağım. Eğer Özellik Listesinin tamamını tek bir resim olarak okumak isterseniz lütfen buraya tıklayın.

başlık

Listenin başında ufak bir oyun özeti verilmiş. Bu listeden en çok dikkatimizi vermemiz gereken yer oyunun çıkış tarihinin hâlâ duyurulmamış olması. TaleWorlds, oyunu hazır olana kadar bizlere
sunmayı planlamıyor açık açık. Ancak bizim tahminlerimize göre ve TaleWorlds cephesinde her şey yolunda giderse, yeni M&B oyununa 2016 yılının ikinci yarısında kavuşabiliriz.

hikaye-motor

Daha önce yayınlanan yapımcı bloglarından da öğrendiğimiz bir bilgi olarak oyunun geçeceği dönem ve hikaye idi. Bannerlord, Warband’den 200 yıl öncesinde, oyunda çoğu zaman satır aralarında gizlenen o efsane Kalradya İmparatorluğu’nun çöküş döneminde geçecek.

Mount&Blade’in kendisini diğer oyunlardan ayıran özelliklerinden bir tanesi oyuncuya hikaye olarak bir özgürlük sunmasıydı. Sandbox türüne daha yatkın bir oyun olması da aslında buradan kaynaklı. Armağan Yavuz, Gamescom’da yaptığı açıklamalardan bir tanesinde özellikle bu konudan bahsetti. Bazı oyuncuların oyunlarını 200 saat oynamasına karşın oyun hakkında bir özellik bile sayamadığını aktaran Yavuz, yeni oyunda göreceğimiz hikayenin, oyunun sandbox yapısını bozmadan, bir tutorial havasında geçeceğini ve oyunun kritik noktalarını oyunculara böyle sunacaklarını belirtti. Oyunda yer alacak hikayenin zorunlu tutulmayacağını da belirtelim.

TaleWorlds’ü ve Mount&Blade’i aynı tarz oyunlardan ayıran en büyük özelliği, TaleWorlds’ün kendi oyun motorunu kendisinin tasarlıyor olması. Diğer pek çok yapım hazır oyun motorlarının lisanslarını alıp kullanarak daha çabuk oyunlarını geliştirebiliyor. Fakat TaleWorlds, Türk oyun sektörüne sadece bir oyun veya bir marka yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda kendi oyun motorumuzu (bir nevi teknolojimizi) de tasarlıyor. Daha önceki Mount&Blade oyunlarıda TaleWorlds yine kendi geliştirdiği oyun motoruyla hazırladı ve bu o dönem oyunun grafiklerinin eleştirilmesinin kaynağıydı. Fakat şimdi, TaleWorlds, yeni yapımında kullanmak üzere, tamda ihtiyaçlarına göre tasarlanmış yeni bir oyun motoru kullanıyor. Warband’in eksik olduğu pek çok konu oyun motorunun sınırları izin vermediği için eksik kalmıştı. Fakat şimdi oyun motoru da oldukça kullanışlı profesyonel bir araç durumunda. En büyük temennilerimizden bir tanesi sadece Bannerlord’un değil bu oyun motorunun da satış ve kullanımından da oldukça başarılı, emek verilmiş ürünler ortaya çıkması ve sektöre katkı sağlaması. Yun motoru hakkında yayınlanan fragmanı incelerken, yazının ilerleyen kısımlarında bu konu hakkında biraz daha konuşacağız.

Lore-Worlds

Geçtiğimiz Nisan ayında, ODTÜ’de METUCON’a katılmıştım. METUCON’da ODTÜ E-Spor Topluluğunun düzenlediği turnuvalar düzenlenmişti. Ve TaleWorlds bu turnuvalara da sponsor olmuştu. Orada M&B:Warband’in da aralarında bulunduğu pek çok oyunda ODTÜ öğrencilerinin katılabildiği turnuvaların LAN finalleri yapıldı. Bu aynı zamanda M&B:Warband’in de ilk LAN Finalli etkinliği olma anlamına geliyordu. ODTÜ E-Spor Topluluğunun ricası ile orada bu turnuvanın sunuculuğunu yapmıştım. Benim için oldukça eğlenceli ve özel bir hafta sonu olmuştu. Orada bir kaç TaleWorlds çalışanı ile tanışma imkanı da bulmuştum. Yıllarca oyunlarını severek oynadığım, oyunları sayesinde çok sevdiğim arkadaşlar tanımama vesile olan oyunun yapımcılardan birkaçı ile tanışmış olmak benim için özel bir durumdu. Tabii onları yakalamışken yeni oyun hakkında konuşma fırsatı da bulabilmiştim. Orada oyun için tasarlanan oyun motorunun çoğu işinin halledildiğini ve oyunun artık içerik olarak dolmaya başladığını belirtmişlerdi. İçerik kısmı tabi ki oyunun tekli oyuncu modunu kastetmekte. İçinde 6 adet eşsiz bir kültür barındıran toplulukları barındıran, Kalradya adında devasa bir dünyayı oyunculara sunan bir oyunun içeriğinden bahsediyoruz. Daha önceki oyunlarda olduğu gibi devasa bir dünya bizi bekliyor şüphesiz. Keşfetmeye doyamayacağımız büyüklükte olacak dolu dolu bir Kalradya yeni oyunda bizleri bekliyor gibi duruyor.

Mount&Blade oyunlarındaki görevler (özellikle Viking Conquest’i bu listenin dışında tutuyorum) oldukça sığ, kolay ve çoğu zaman oyunun yapabilmeyi zorlaştırdığı (hangimiz inekleri köyden orduya götürürken cinnet geçirmedik ki?) görevlerdi. Geliştirilmesi gereken en can alıcı noktalardan bir tanesi kesinlikle görevlerdi. Oyuncu kararların etkilediği ve farklı sonlara sahip görevler her zaman oyunun tekrar oynanabilmesi için kesinlikle olmazsa olmazlardan bir tanesi. Her ne kadar M&B bir sandbox oyunu olarak ağır bassa da sanıyorum ki kimse güzel bir hikayenin oyunda olmasından dolayı şikayetçi olmayacaktır.

mocap-hava-ai

TaleWorlds’ün ofisinde bir Motion Capture stüdyosu olduğu ve oyundaki animasyonlarının çoğunun buradan yapıldığını artık pek çoğumuz biliyoruz. Mount&Blade gibi bir oyunda oldukça çeşitli bir animasyon ihtiyacı olduğu aşikar. Hanlarda göreceğimiz savaştan gelmiş askerlerden savaş sırasındaki dövüş animasyonlarına, handa müzik aletini çalan çalgıcıdan belki de at çarpmış askerin metrelerce ileri uçmasına kadar geniş ve çeşitli animasyonları kolaylıkla ve oldukça detaylı bir şekilde tasarlayabilmek çok büyük bir artı. Animasyonların gerçekçi olması oyundaki hikaye anlatımına da oldukça iyi bir katkı sağlayacaktır.

Peki ya seslendirme? Fragmandaki çoğu sahnede seslendirme ile alakalı ipuçları mevcut aslında. Karakter tasarım ekranında karakterimizin sesini seçebileceğimiz açıkça ortada. B-Roll fragmanında bir sahnede ise yer tutucu dublajlar kullanılarak hazırlanan bir sahne de mevcut. TaleWorlds hem hikaye akıcılığı hemde artık yokluğunun hissedildiği seslendirme konusunda adım atacak. Fakat, M&B oyununda geçen bütün satırların seslendirilmesi gibi bir durumda söz konusu değil. Oyundaki pek çok satır oyun tarafından oyunun o anki durumuna göre oluşturulduğundan tam bir dublaj desteği beklemek gerçekçi olmaz. Ancak özellikle ana hikayenin olduğu yerlerde bir seslendirme bekleyebiliriz. Fragmandaki seslendirmeler TaleWorlds çalışanları tarafından yapılmış yer tutucu seslendirme çalışmaları. TaleWorlds bu konuda ilerde profesyonelce bir dublaj çalışmasına gidileceğini de duyurdu. İlginç bir bilgi, fragmandaki karakterlerden bir tanesinin seslendirmesini Armağan Yavuz yapmış. Peki ya Türkçe Seslendirme? Oyunun Türkçe dil desteğine sahip olacağını biliyoruz fakat seslendirme çok ayrı bir konu. Oyunun Türkiye’de ucuz bir fiyatla satışa çıkacağını da biliyoruz. Muhtemelen Warband’de olduğu gibi dolu dolu bir kutu içeriği de bizleri bekliyor olacak fakat henüz Türkçe seslendirme konusunda elimizde bir veri yok. Bu sorunun cevabı hala TaleWorlds’de gizli. Tabii ki seslendirme için en büyük koz oyunun Türkiye’deki satış rakamları ve Türkiye’den oyuna olan ilgi. “Vatan, Millet, Sakarya” birazcıkta piyasaya bakıyor anlayacağınız.

Yeni oyundaki en büyük eklenen özelliklerden bir tanesi kuşkusuz dinamik hava ve mevsimler olacak. Gamescom Fragmanlarında iki defa gösterilen bu özellik oldukça güzel görünmekle kalmıyor, oyundaki büyük bir eksikliği de gideriyor. Warband’de daha önce yağmurlu havalara denk gelip savaşabiliyorduk. Hava, harita ve sahne eklentisi olduğu için çoğu zaman çoklu oyuncu modunda da yağmurlu bir havaya sahip haritalarda oynayabiliyorduk. Oyun haritasında ise bazı bölgeler kar ile kaplıydı. Fakat anlaşılan o ki şimdi oyundaki her yer dört mevsimi yaşayacak, ve bu oyuna direkt etki yapabilecek. Kışın savaşlara girmek, kale kuşatmaları gibi kritik konularda bu özellik oyuna yeni bir hava katacak o kesin.

Mount&Blade’in kendine has bir yapay zekası olduğunu düşünürüm hep. Çünkü karşımızda her zaman bizi savaşta kılıç darbelerimizin yönünü tahmin etmeye çalışan bir bot yoktu. Oyunun yaşayan canlı bir de dünyası var. Savaşan, barışan ve ticaret ile beslenen bir dünya da yapay zeka da çok kritik bir rol oynuyor. Hem savaş alanında hemde Kalradya’da bizleri oldukça zor duruma düşürebilecek kadar zeki bir yapay zeka bizi bekliyor anlaşılan. Yapay zeka ne kadar akıllı olursa o kadar güzel bir oyun tecrübesi bizleri bekliyor olacak o kesin.

son

Mount&Blade’in tekli oyuncu modunun olmazsa olmaz bir özelliği o dünyanın canlı bir dünya olmasıydı. Oyuncu istediği yoldan ilerlerken aynı anda onla birlikte yaşamaya çalışan bir dünya vardı. Ve bu dünyada süregelen birde ticaret vardı. Yeni oyunda bu ticaret ve ekonomi daha çok hissedilecek anlaşılan. Mevsimler, savaşlar ve oyundaki belli başlı olayların arz ve talepleri etkileyeceği, köylerin ve köylülerin refahlarını yüksek tutabilmek için oyuncunun bu ekonomiyi iyi anlaması ve ona ayak uydurması gerekmekte.

Oyuncular tarafından her zaman dile getirilen bir özellik olan kale kuşatma silahlarının yeni oyunda bizlerle olacak olması gerçekten büyük bir yenilik. Oyuncular artık yerleşimlere saldırırken kale kuşatma silahlarını kullanabilecek. İşin daha iyi tarafı ise oyuncular kale kuşatmalarında eskisinden daha çok işin içinde olabilecekler. Kuşatmalardan önce dizilim ekranından kalenin hangi kısmına hangi kuşatma silahı ile saldırabileceği gibi kritik kararları verebiliyor olacağız.

Mount&Blade’in yapay zekası daha öncede belirttiğimiz üzere pek çok yerde farklı farklı karşımıza çıkıyor. İster Kalradya’da bizi kovalayan Haydutlar olsun, isterseniz de düşman ülkenin bizi öldürmek için yanıp tutuşan askerleri olsun. Warband’de dövüş mekaniklerinde yapay zekaya karşı oynamak bir yerden sonra oldukça kolaylaşıyordu. Oyunun çoklu oyuncu modunu deneyen arkadaşlarımız daha iyi anlayacaktır bizleri. Bu yapay zekanın hem oyun mekaniği açısından daha zeki olması, hemde kültürden kültüre farklı rollerde bizimle karşılaşacak olması oyundaki monotonluğu alır ve yerine daha canlı bir dünya bırakır. Akıllı yapay zeka, zevkli oyun.

Oyuna eklenen özelliklerden beni en çok şaşırtan özellik kesinlikle silah tasarımı oldu. Beklemediğim yerden gelen bu gol açıkçası oldukça tatmin edici. Oyunun tekli oyuncu modunu kuşkusuz geliştiren bu silah tasarım özelliği öyle havada kalmış bir özellikte değil. Silahın dört farklı kısmını istediğimiz gibi kişiselleştirmenin yanı sıra silahın boyu gibi kritik bir noktayı da ayarlayabiliyoruz. Silahta yaptığımız her bir değişiklik silahın özelliklerine de gözle görülebilir bir şekilde yansımakta. Tasarladığımız silahı isimlendirmek gibi RP açısından da oyunculara açık bir kapı bırakan TaleWorlds sadece bu silah tasarım özelliğinden bile oyunun devamlılığı açısından oldukça olumlu bir adım atmış gibi duruyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir