Mount & Blade: Warband – Viking Conquest İnceleme

Bütün Moun&Blade hayranları Ankara’dan gelecek olan Bannerlord haberlerini bekleye dursun, bakalım yeni Viking Conquest DLC’si açlığımızı yatıştırabilecek mi?

Nisan 2010 tarihinde çıkışını yapan Mount&Blade: Warband, çıkışından tam dört buçuk yıl sonra yeni bir indirilebilir içeriğe merhaba dedi. Tıpkı bir önceki indirilebilir içeriği olan Napolyon Savaşları’nda olduğu gibi Viking Conquest de topluluk yapımı bir modun sahiplenerek DLC olarak çıkartılmasıyla ortaya çıktı. Her ne kadar oyun motoru artık eski sayılabilecek bir durumda olsa da hâlâ geliştirilen M&B:Warband motoru sayesinde seride yenilikler görmek mümkün.

Yapım tıpkı ilk DLC’de olduğu gibi orijinal mod ekibi tarafından geliştirildi. Yaklaşık iki küsür senedir güncellenmeyen BRYTENWALDA modu, geliştirici takımın “Artık daha büyük bir iş ile meşgulüz, Emin olun çok beğenecek ve şaşıracaksınız. Beklemeye devam edin.” şeklinde bir veda mesajıyla bize o zamanlardan bu DLC’yi haber ediyordu. Belli ki iki küsür senedir hem TaleWorlds hemde geliştirici ekip bu DLC’nin üstünde çalışıyorlar. Bakalım iki senenin sonunda ortaya çıkan sonuç nasıl olmuş?

Mount-and-Blade-Warband-–-Viking-Conquest

Viking Conquest’in duyurulma süreci tam bir yılan hikayesi aslında. İlk olarak 16 Eylül günü, M&B:Warband oyun motorunun güncelleneceği bilgisi verildiğinde ortaya çıktı. Yakın bir zamanda açıklanacak olan Warband DLC’si için yapılan hazırlıklardan birisinin oyun motorunu güncellemek olduğu belirtilmiş ve doğal olarak bu haber topluluk tarafından bayram gibi karşılanmıştı. Bir ay sonra, 16 Ekim tarihinde, Viking Conquest DLC’si resmi olarak duyuruldu. Fragmanı da çok geç kalmadı 12 Kasım’da bizlere sunuldu. Fragman oyun içi görüntülerden harmanlanmıştı ve oyuncular eklenen yeni grafiksel gelişmeleri ve gemi savaşlarına bayılmışlardı. Ve ondan bir ay sonra 5 Aralık’ta bir Live Action fragman bizlere sunuldu. Ki bu TaleWorlds’ün şimdiye kadar çıkardığı ilk Live Action olma özelliğini taşıyordu. Yani uzun lafın kısası yapım için gayet iyi ve yeterli düzeyde reklam çalışması yapılmıştı yurt dışı için. Türkiye ve Türk oyuncusu burada dışarıda tutulmuş gibi oldu. Fakat oyunun temasının Türk oyuncularının hedeflenerek yapılmadığı bir gerçek. Bunuda tabii göz önünde bulundurmamız gerekir.

Yapım uzun süredir Mount&Blade yapımlarını büyük bir açlıkla bekleyen kitle tarafından çok büyük bir beklentinin verdiği yükle geliyordu. Açıkçası o büyük beklentileri tutan kişilerden biriside benim. Her nekadar DLC’nin arkasında Ankara olmasa da, yapımın başında Mount&Blade adı geçiyorsa ben orada geçmişten alınan dersleri, onlarca modun yükselttiği çitanın karşılanmış olmasını görmek isterim. Eski oyunlarda yapılmış hataları görmek istemem basit eksikliklerin hâlâ deva mediyor olmalarını görmek istemem. Bir yanda kıyıdan yavaş yavaş üzerimize gelen Carribbean! ve büyük bomba M&B II:Bannerlord varken doğal olarak beklentilerin yükselmesi de normal.

Mount-and-Blade-Warband-–-Viking-Conquest6

DLC’nin vaat ettikleri, asıl kaynağı olan BRYTENWALDA modunun o muazzam tadı, yapılan onca tanıtım o kadar güzel bir açlık oluşturmuştu ki bende oyunun çıkış tarihini yanlış hatırlayıp bir günümün boş yere heba olamsını bile sağlamıştım.

DLC’yi denemeye başladığımız anda gözümüze ilk çarpan şey uzun yükleme süreleriydi. Bu oyuna ilk girdiğimiz yükleme sahnesi ki yaklaşık 2-3 dakika bekletiyordu. M&B:Warband’i en yüksek ayarlarda hiç bir sıkıntı çekmeden yıllardır rahatça oynadığım bilgisayarım bu DLC’yi açmakta zorlanıyordu.

Oyunun ilk olarak singleplayer modunu denedim. Oyuna başlarken bizlere sunulan Hikaye özelliği veya klasik M&B Sandbox oynanış seçenekleri arasında seçim yapma hakkı gerçekten çok cezbediciydi. M&B gibi oyuncuya sunduğu özgürlük ile ünlenen bir yapımda Hikaye gibi “yabancı” bir özellik nasıl tutacaktı merak ediyordum. Oyun başında bize sunulan tek seçenek hikaye değildi elbette. Daha önceki M&B yapımlarında olmayan pek çok yeni özellik oyuncuların seçimine sunuluyor.

Mount-and-Blade-Warband-–-Viking-Conquest5

Oyuna gerçekçilik katan özelliklerin yanı sıra, oyunu zorlaştıran özellikler ve daha önceki M&B oyunlarında eksikliği çok eleştirilen stamina gibi özellikleri seçip karakterimizin hikayesini oluşturma ekranına geçiyoruz. Bu menü önceki M&B oyunlarındaki soru-cevap ilerleyişinden ayrılıp daha kompakt ve işlevsel bir menü haline getirilmiş. Seçimlerimizi ekranın sol tarafında yaparken sağ tarafında ise klasik, karakterimizin hikayesini değişirken bile okuyabiliyoruz. Fakat burada şunu belirtmem gerekirki buradaki satırların büyük bir kısmı M&B:Warband’den birebir alınmış. Tamamen farklı bir dünyada geçmesi gereken bu yapımın bu kadar Warband kokması göze batmakta. Tabii bu ekranda da yenilikler mevcut. Karakterimizin, cinsiyetini, yaşını, karakterimizin babasının mesleğini, çocukken ne yaptığı gibi klasik M&B sorularının yanı sıra kişilik, boy ve en önemli erdemi, milliyetini ve hatta dinini bile bu ekrandan ayarlayabiliyoruz. Belirtmekte fayda var, bu ekranda yapacağınız her seçim karakterinizin oyun başlangıç istatistiklerine, ekipmanına ve parasına yansıyacak.

Karakter yaratma ekranında saçların hareket etmesi ve Warband’e nazaran daha çok karakter özelleştirme seçeneği burada öne çıkan özellikler. Tabii ki tasarlayacağınız karakterlerin büyük bi çoğunluğu İskandinav tarzı bir yüz hattına sahip olacak, doğal olarak.

Mount-and-Blade-Warband-–-Viking-Conquest4

Karakter tasarlama bölümünü geçtikten sonra kendimizi bir anda oyunun hikayesinin içinde buluyoruz. Eğer oyunu hikaye ile oynamaya başlamışsanız, karakterimizi bir gemide oyuna başlamış şekilde bulacaksınız. Her hangibir spoiler vermeden ufak bir giriş yapalım. Ufak bir gemi ve küçük bir parti ile uzak diyarlara yolculuğumuz sırasında gemimiz saldırıya uğruyor ve curcuna başlıyor. Oynanış bakımından sürükleyici ve birden çok seçenek sunan bir hikaye sizleri bekliyor. Gerçekten oldukça şaşıracağınız bir hikaye ile Viking Conquest, singleplayer sınavından geçer notu şimdilik alıyor. Klasik M&B Sandbox oynanışı ve gerçekten övgüyü hak eden bir senaryo modu sunan bir singleplayer kesinlikle denenmeyi hakediyor. Fakat mümkünse daha az bug varken.

Fakat… Oyunun çıktığı sürüm o kadar bug dolu ve sıkıntılı çıkmış ki, oyundan bir anda soğumaya başlıyorsunuz. M&B oyuncularının yakında bileceği CTRL+Space tuş ayarında bile çökebilen, her savaşta, doğduğu noktada bir adet düşmanın kalması, eksik kaplamalar, ki bembeyaz parlayan bir at veya satın aldığınız bir tavuk, ve Calradia dünyasından kalan konuşma satırları gibi saçma hatalar oyunun sözde bir “beta” sürecinden geçmiş olduğunu gösteriyor. Bu inceleme yayına hazır olana dek bir güncelleme daha yayınlandı ve oyunda karşılaştığımız pek çok hata giderildi. Tabii ki benim kayıtlı oyunum eski olduğundan da olabilir, tavuk ve at hâlâ beyazdı. Fakat oyundaki büyük optimizasyon sorunu düzelmiş gibiydi.

Mount-and-Blade-Warband-–-Viking-Conquest3

E burada bize gayet açık açık sormak düşer TaleWorlds’e, madem yapımı düzeltmek için hayran kitlenizi kullanacaktınız ve 1 ay gibi kısa ve az kişi ile sürdürülen bir sözde “beta” yapacaktınız, neden oyunu Early Access ile çıkartmadınız da onca eksik, hatalı ve olmusuz çıkış yorumlarına göz yummak zorunda kaldınız? Tabii ki bu gayet tabii tutmuş ve aslında çok büyük bir başarı göstererek hâlâ oynanan dört buçuk yaşındaki bir oyuna çıkan DLC ve şirketin asıl yapımı olmaması bunların nedeni olarak görülebilir fakat bu tarz bir BAŞARISIZLIK Bannerlord için düşünmek bile istemiyorum.

Her nekadar TaleWorlds’ün üstünde durduğu en öncelikli yapımı şu an için Bannerlord olsa da, Mount&Blade adının geçtiği, marka değeri taşıyan ve yurtdışı için bu kadar başarılı reklamlar, tanıtımlar ve indirimler yapılmasına rağmen oyunun bu denli hatalı bir çıkış yapması çok kötü bir durum. Şimdi birde multiplayer kısmına bakalım yapımın. Mount&Blade, ortaçağ ve dövüş temalarını içeren oyunlar arasında bir pioneer, bir öncüdür. Evet, bir AAA yapım değildi kendileri fakat piyasada olmayan yeniliklerle türe hayat vermiş ve büyük bir başarı elde etmişti. Tabii ki M&B serisinin vurucu noktası her zaman singleplayer olmuştur. Multiplayer ise yanında sunulan farklı bir kitap gibiydi. Warband’den sonra türün MP’deki başarısını gören çoğu yapımcı/yayıncı aynı tarz oyunlar yapmaya kalktı. Chivalry Medieval Warfare, War of the Roses, War of the Vikings (ki artık ölü bir seri kendileri) ve son dönemde adını sıkça duyduğumuz Kingdom Come: Deliverance gibi yapımlar bu türü taklit etmeye, geliştirmeye, ekmeğini yemeye kalktı.

Mount-and-Blade-Warband-–-Viking-Conquest2

Fakat bu yapımların hepsinin bir yerde eksikleri vardı. Birisi ya sadece Multiplayer, biri sadece Singleplayer veya Multiplayer’a eğitim amaçlı kısa bir Singleplayer’dan oluşuyorlar. Ki bu kadar basit görünmesine rağmen ben bu listeden sadece Kingdom Come’ı dışarıda tutarak diyorum ki Mount&Blade serisiyle yarışamayacak oyunlar geldi geçiyor. Warband’in bu kadar tutmasının iki sebebi vardı. Birincisi olağan üstü modların çıkması. İkincisi ise oynattıkça oynatan multiplayer’ı. Böyle bir gelenekten gelip böyle bir oyuna DLC olarak çıkan bir yapımın da Multiplayer’ının gayet iyi olmasını bekliyordum ki asıl burada en büyük darbeyi aldım. Kesinlikle dengelenmemiş ırklar, zırh ve silah fiyatlarındaki saçma ayarlamalar, 6 okla dahi ölmeyen cengaver düşmanlar, erkek vücutlu kadınlar ve midilliye binmesine rağmen bizi tek vuruşta öldürecek hızı bulabilen süvariler…

Bu liste uzar gider. Fakat uzun lafın kısası, Mount&Blade: Warband Viking Conquest DLC’si, üzerinde gerçekten uzun süre çalışılmış, emek verilmiş bir yapım. Fakat hemen çıksın da kurtulalım gazıyla çıkartılarak doğru düzgün beta testi bile yapılmamış bir halde çıkartılmış. Oyunun hâlâ pek çok eksik yanı var. Fakat zamanla düzeleceğine şüphemiz yok. Karar sizin, ben bunca eksiğe rağmen Viking dizisini M&B ayarında yaşamak istiyorum diyorsanız, işte aradığınız fırsat!

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Erkam Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Erkam
Ziyaretçi
Erkam

Abi anlamadığın şey ekmeğini yemek nedir ya!! War of the roses ı anlarımda Chivalry Medieval Warfare verdiğim her kuruşu hakediyor!!! Biraz sağduyu anlarım mount blade türk oyunu ama sırf mb için bazı oyunların hakkı yenmemeki.