Mount & Blade II: Bannerlord Developer Blog Bölüm 9

Uzun bir aradan sonra yeniden haber alabildiğimiz Mount&Blade II: Bannerlord’dan gelen son haber müzikleri hakkında oldu.

Oyunun müziklerini besteleyen ekip bizler için yeni bir blog yazdı. Blog yazısını sizler için Türkçe’ye çevirdik. İyi okumalar!

Herkese merhabalar! Bu sefer sizlere, Bannerlord’un müzikleri için çalışan takımın yazmış olduğu, dışarıdan bir blog sunuyoruz. Oyunun müziklerinden birkaç örnek ve oyunun müziklerinin tasarımında onların özgün bir doku kazanması için yapılan çalışmalardan bazı detayları sizinle paylaşacağız!

Finn Seliger, Periscope Studio – Mount & Blade 2’nin oyun müziklerini bestelerken en önemli hedeflerimizden bir tanesi oyun içinde yer alan her bir ırka ait, o ırkın kültür ve davranışlarını yansıtan, karakteristik müzik parçaları bestelemek, bir çeşit milli marş gibi.

Altı farklı ırkın oyun içinde yer alması, ilk adımımızın ırkların karakteristik özelliklerini öne çıkaran enstürmanları bulmak oldu. Torsten Stoye ve onun grubu Geschray (www.geschray.de) ile birlikte farklı etnik enstürmanları deneyerek geçen iki muhteşem seanslık çalışmalar gerçekleştirdik. Bu çalışmalar sırasında kaydettiğimiz kayıtlar, gelecek çalışmaların ana esin kaynağı oldu ve her ırk için doğru tonu bulmamıza olağan üstü bir yardım sağladı.

Enstürmanların nasıl çalındığını ve her enstürmandan doğru tonu bulmamız için bir melodinin nasıl bestelenmesi gerektiği konularında oldukça uzun bir süre araştırma yaptık. Ve kendimizi her bir ırk için bir enstürman ile sınırlamak istemedik çünkü enstürmanların beraber çalındığında ortaya çıkan sonuç, ırkların karakterize edilmesinde bizlere daha detaylı yeni seçenekler sunmakla birlikte daha özgün bir hava yakalamasını sağlıyordu.

Aşağıda yer alan ses parçaları ile ilk çalışmalarımızda kaydedilen taslak bestelerin devamında parçanın son halinden bir bölüm dinleyebilirsiniz:

Müzik parçalarını dinlemek için blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Viking’lerden esinlenerek tasarlanmış bir ırk olan Sturgia için, güçlü ve derin ses veren davulları kullandık. Dulcimer ve Nyckelharpa. Parça kaba ve çilekeş bir davul kalıbı ile başlıyor ve ardından Nyckelharpa melodiyi çalmaya başlıyor. Bizi asıl zorlayan etkenlerden birtanesi, bir ırkın milli marşının ihtiyaçlarını karşılayabilecek o destansı dokunuşu, küçük etnik enstürmanlar ile verebilmekti. Bunu başarabilmek için, solo enstürmanlar ile sorunsuzca karışan orkestral elementleri karıştırmak oldu. Sturgia parçasında, Nyckelharpa ile birlikte iyi tınlayan, ağır bass ve derin yaylı sesleri vurgulayabilmek için Timpani kullandık. Fakat bunların yanında o görkemli dokunuşa hâlâ ihtiyacımız vardı. Hiçbir zaman odaklandığımız hedefimizden sapmamaya çalıştık. Her bir ırk için bestelenen parçaların özel ve özgün olması gerekliliği.

Etnik enstürmanlardan Nyckelharpa
Etnik enstürmanlardan Nyckelharpa
Davul

Çeşitli enstürmanlarımız olduğunda, belli bir kültürel bölgeye özel zengin parçalar besteleyebiliyorduk. Mesela Vlanda parçası için ana melodi ilk başta lir kullanılarak çalınırken daha sonra laterna ile çalındı. Daha sonra keman ve en son etnik flütler devreye girdi. Bir Landsknecht davulu ise ritme eşlik etti.

Laterna Kutusu Enstürmanı
Flüt

Etnik enstürmanların sınırlamaları ile birlikte milli marşlara benzer melodiler bestelemek her zaman kolay olmadı. Aserai için, çeşitli Arap perküsyon enstürmanları ve Ud kullanıldı fakat ana melodi, modern enstürmanlar ile kıyaslandığından epey sınırlı bir ton menziline sahip Düdük ile çalındı. Torsten, melodiyi çalabilmek için enstürmanına fazladan bir kaç delik delmek zorunda kaldı.

Düdük
Düdük

Taleworlds, Mount&Blade serisinde detaylara ve özgünlüğe çok fazla dikkat ediyor. Ve bu durum bizleri farklı kültürlerin özelliklerini elimizden geldiğince detaylı bir şekilde yansıtan oyun müziği yapmaya yönlendirdi.

Frölich Geschrey grubu canlı konser performanslarını sergilerken:

Frölich Geschrey

Oyun müziklerinin ana bestecisi Finn Seliger (Periscope Studio)

Umarız oyunumuzun müzisyenlerinin yazısını beğenmişsinizdir! Bonus olarak sizlere Bannerlord’dan bir oyun içi görüntü vermek istiyoruz, hemde oyun içinde yer alan müzisyenlerden birisinin olduğu bir ekran görüntüsü!

Bannerlord’dan bir han manzarası daha. Müzik çalan ozana dikkat.
Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
saadamın biri 2 Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
adamın biri 2
Ziyaretçi
adamın biri 2

çok iyi olmuş . warbandın müzikleri bayıyordu.Müziklerden ziyade bir de oyundaki naraları gelişdirsinler warbandaki savaş içindeki bağırışlar adamı gaza getirmiyor. Oyuna çok detay eklenmeli hem oynanış olsun hem görsel.Örenek oynanış olarak akşam olunca savaşta pusu kurulabilir veya savaşta ok yiyince ekran kararabilir.Şimdiden oyun çok güzele benziyor.

sa
Ziyaretçi
sa

yeter çıksın artık şu oyun dört gözle bekliyorum inşallah viking conquest gibi hatalı çıkmaz