Mount & Blade II: Bannerlord Developer Blog Bölüm 10

Mount & Blade II: Bannerlord Gelliştirici Günlüklerinin bu yazısında ilk kez oyunun single player yönüne, seriye yeni eklenen bir özellik ile değinmiş.

Yayınlanan bu onuncu geliştirici günlüğünde TaleWorlds, ilk kez yeni oyunun single player kısmını bizlere sunuyor. Seride daha önce görmediğimiz fakat başka oyunlardan aşina olduğumuz “barter” yani ticaret edebilme özelliğini Mount&Blade II:Bannerlord’da göreceğiz. Bu yeni özelliği ise bu blog yazısında. Keyifli okumalar!


Bütün Mount & Blade oyuncularına, meraklı kimselere ve rastgelerek Mount & Blade bloglarını okuyan okuyuculara merhabalar! Bannerlord’un müziğini konu alan Finn Seliger tarafından yazılmış bir önceki blog yazısını beğendiğinizi ve çok güzel bir 2015 yılı geçirdiğinizi umuyoruz. 

Bu kez, blog ilk elden, yani bizden geliyor ve biz, sizin hakkında çok şey duymak istediğinizi bildiğimiz single player’ın yeni ve ilginç bir özelliğinden bahsedeceğiz.

Oyunu geliştirirken odaklandığımız noktalardan bir tanesi, NPC’ler ve diğer krallıklar ile oyuncu etkileşimini geliştirmek. ve oyunun bu bölümünün daha derin ve daha anlamlı bir hissiyat vermesini sağlamak. Bunu sağlayabilmek için bu özelliği geliştirdiğimiz ilk zamanlarda ayrılmış bir ticaret ekranı kullanmaya karar verdik. Bu yeni özellik hakkında uzun süredir çalışıyoruz ve sizlerle paylaşabileceğimiz ilginç pek çok detayının oluştuğu ve bu yeni özelliğin oynanışa pek çok şey kattığı bir noktaya geldik.

Ekran görüntüsünde de görüldüğü üzere, ticaret ekranı biraz kendini açıklayıcı bir durumda. Ekranın sağ tarafı oyuncunun anlaşmaya sunabileceği şeylerin bir listesini gösteriyor ve sol tarafta diğer taraftan oyuncunun isteyebileceği şeyleri gösteriyor. Bu basit sistem takasları yapabilmeyi ve görüntülemeyi, olası teklifleri bir arada kolay kullanım için göstererek kolaylaştırıyor.

Ortadaki memnuniyet göstergesi diğer tarafın takas teklifini kabulüne duyduğu isteği gösteriyor ve bu yüzden oyuncu için ticaret yaparken önemli göstergelerden bir tanesi. Memnuniyet teklife bir şeyler ekleyip çıkarttığımızda değişiyor. Memnuniyet aynı zamanda oyuncunun yetenekleri, karakterin oyuncuyla olan ilişkisi ve özellikle karşı tarafın isteklerine göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı ürünler ve anlaşmalar farklı NPC’lerde farklı değerler verir. Buna bir örnek olarak, tutsak edilen mahkumun serbest bırakılma teklifi, o mahkumun ailesine veya aynı krallıktan olan bir partiyle belli bir değere kadar çok fazla bir değerde olabilir.Alakasız kişilerle o mahkumun serbest bırakılma teklifi doğal olarak hiç bir değeri olmayacaktır.

Ticaret ekranında takas edilecek şeyler bağlama da dayanıyor. Düşmanlar ile ticaret yaparken barış anlaşmaları yapabilirken, bir kral ile onun derebeyi, arasındaki teklifler, krallık içinde rütbe atlatma veya toprak verme olacaktır.

Bu özelliği daha yakında inceleyecek olursak, oyun aslında biraz materyalistik bir yaklaşım sergilemekte. Bannerlord’un dünyasında ticarette her şeyin bir değeri var. Oyun kendi içinde takas edilebilecek her ürüne, oyunun para biriminden, dinar, bir miktar sayısal fiyat belirliyor. Daha sonra bu parasal değeri takasr teklifinin iyi olup olmadığını değerlendirmek için kullanıyor. Bu tarz bir sistemde dikkat edilmesi gereken bir olgu ise, karşı tekliflerin ortaya çıkabilme olasılığı. Örnek olarak, eğer doğru miktarı verirseniz karakterin baş düşmanına, kendi krallığına katılabilmesi için rüşvet verebilme durumu ortaya çıkabiliyor. Tabii ki bu pratik bir anlamda. Bu oyun içinde olması çok zor olan bir örnek. Sistem sıklıkla bu tarz tekliflere fahiş bir değer veriyor ki bu tekliflerin aşırı bir zorlukta, oyuncunun toptan elde edemeyeceği bir değerde, olmasını sağlıyor.

Sandbox yapay zekası bu ticaret özelliğini tıpkı oyuncunun kullandığı gibi kullanıyor. Oyun içinde, etkileşime girebilen partiler bulabilen ve her iki tarafında kabul edebileceği ticaret teklifleri oluşturmaya çalışan bir sistemimiz mevcut. Örnek olarak, eğer derebeylerinizden bir tanesinin düşük bir sadakat değeri varsa ve yakınınızdaki rakip kralın uygun durumda bir toprağı varsa, kralın sizin lordunuzu ayartabilecek toprak teklifleri ortaya çıkacak ve derebeyiniz sizden ayrılabilecek. Yapay zeka ile olan etkileşimler, gerçekçi bir yaklaşımla oyundaki dengeyi ayarlayarak oyunu daha ilginç kılıyor ve tahmin edilemeyecek bir şekle sokuyor sokuyor ve bu stratejik campaign deki önemli özelliklerden bir tanesi.

Umuyoruz ki Bannerlord’un bu yeni özelliğini okurken keyif aldınız. Oyunun gelişimi hakkında daha çok bilgi paylaşmaya yakında devam etmek istiyoruz.

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Cpt.Jack Sparrowgderken beybisigörkem demirbaşonursa Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Nexoner
Ziyaretçi
Nexoner

10… X… Eks…

Emirso2
Ziyaretçi
Emirso2

Nezaman çıkacagı artık belli olsun .

oguz
Ziyaretçi
oguz

Ahhhh, keşke ps3’ede çıksa :'(

Emrah
Ziyaretçi
Emrah

En azından çıkış yılı verilmelidir. 2015 veya 2016 denmeli oyunculara!

sa
Ziyaretçi
sa

Yeter bari blogları aksatmasınlar haber bekliyoruz hala yoksa 10. son blog muydu?

onur
Ziyaretçi
onur

2016 ya kadar beklemeyin bu oyunu kasım – aralık gibi oyunu açıklarlar büyük ihtimal çıkış tarihini

görkem demirbaş
Ziyaretçi
görkem demirbaş

bide bu çıkış tarihi daha 2016 da çıkçak tarihi yayınlanacak 2017 de falan mı çıkacak

görkem demirbaş
Ziyaretçi
görkem demirbaş

bazı oyunlarda insanlar çok bekkliyor ama sonunda hiç çıkmıyor bence bu da öyle olacak o kadar beklicez ama oyunun çıkmayacağı karar alınmıştır denilecek bunlar bütün gün ne yapıyor ya 1 saat çalışıyor gerisinde uyuyorlarma taleworlds hayal başka ülke falan mı kurdu ? uğadım hemde oyunu türkler yapmadı mı siz neden ingilizce koyuyorsunuz ezkler sirketi başka ülke falan mı kurdu ? -_-

gderken beybisi
Ziyaretçi
gderken beybisi

Taleworlds türk düşmanıdır

Cpt.Jack Sparrow
Ziyaretçi
Cpt.Jack Sparrow

Yaaa Arkadaslar Bende M&B Warband Bannerlodu Ala Bilirsem Warbandi Hic Hatirlamicam Keske Cabucak Ciksada Bizde Indirip Oynayalim