Mount & Blade II: Bannerlord Bannerlord E3 2016 Değerlendirmesi

Genel olarak fragman nasıldı? Efsane. Yenilikler? Efsane ötesi. Bunlara biraz sonra değineceğim.

Eksiklikler var mı? Maalesef çokça. Hem benim gözüme batan hem de oyunu bekleyen heyecanlı hayran topluluğunun BU OLMAMIŞ dedikleri bazı eksiklikleri sıralayıp onlar hakkında düşüncelerimi iletmek istiyorum.

Mesela hâlâ oyuncu karakterinin seslendirmesi M&B:Warband’daki ile aynı. Animasyonların bazıları göze batıyor. Motion-Capture olduğu biliniyor ancak hangi animasyonların Mo-Cap’li olduğunu bilmiyoruz. Belkide Mo-Cap’li halleri bunlar gözümüze batan, belki de arada kaynayan, oyunun ortaya çıkarttığı başka bir sorun bu. Oyundaki bazı ayarların oturmadığı çok belli. Mesela yerçekimi gibi. Bazı oyuncular gibi benimde gözüme battı ama bu çok basit bir değer değişikliği ile düzeltilebilecek, veya doğru kıvamı tutturulabilecek bir ayar. Bir fragman çekimi için daha iyi bir oyuncu seçilebilirdi. Ok atışları ve CTRL+H dersem herkes ne demeye çalıştığımı anlar herhalde burada. Normalde fragmanların vermesi gerektiği “İŞTE OYUN BU!!! İŞTE BÖYLE EFSANE DÖVÜŞLER OLACAK!!!” duygusunu alamadım ben bu oyuncudan. Ancak TaleWorlds burada belkide bir karar alıp “Biz oynanışın doğal olmasını istedik. Ve bu yüzden oyuncuyu bölmeden bütün bir kale kuşatması aksiyonunu KESMEDEN aktarmak istedik.” diyebilirler. Böyle bir karar almış olabilirler ve bence bu oldukça makul bir karar. Yapay zeka bana da zayıf gelen diğer bir kısım. Ancak belki de TaleWorlds daha oyunun o yönü hakkında çalışmaya, geliştirmeye başlamadılar. Peki, şu ana kadar bu yukarıda yazdığım ve yazmak istemediğim pek çok eksiklik ne anlama geliyor?

Bu durumlar şimdi sorun teşkil ediyor mu? Hayır. Ne zaman ve ne koşulda bu eksiklikler sorun teşkil eder? Oyun çıkışını yaptığı zaman yine bunlarla karşılaşırsak işte o zaman bu konuları baz alıp yapımcılar hakkında gerekirse yıkıcı eleştiriler yapılmalı diye düşünüyorum. Tabii herkesin bu oyundan beklentisi farklı. Kimi tamamen gerçekçilik dolu bir oyun olması hayalini hiçte gerçekçi olmayan temellerle kurmaya çalışırken kimileri de yapımcıların emeğinin ve kaynaklarının, neler yapıp yapamayacaklarının, bu yapacakları eylemlerin ne kadar uzun sürebileceğini gerçekçi temeller üstünde beklentisini kurarak bekliyor oyunu. Asıl önemli nokta bu bence.

Peki fragmandaki iyi ve yeni eklenen güzel şeyler?

Kale kuşatması M&B’nin kritik bir kavramı. Eksikliği veya kötülüğü ne kadar yüksek olursa o kadar göze batan bir konsept. Bunu Warband’i oynayanlar genel olarak anlayacaklardır. Tek bir merdivenin başında toplanan yüzlerce düşman ve dost asker arasında kale kuşatmak hiçte kolay değildi. Ancak TaleWorlds bunun üzerinde çalışmış. Hem de çok. Çeşitli yeni kale kuşatma araçları eklenmiş ve eklenmeye devam edecek. Bunların animasyonlu halde olmaları, yapay zekanın bunları kullanabilmeleri benim çok hoşuma gitti. Kale surlarının tamamının yıkılmasına izin verilmeme kararı oyunun orta çağ zaman tercihine uyuyor. Toplar keşfedilene kadar sanıyorum taş atarak taştan bir kaleyi yerle bir edemezdiniz. Kale burçlarının yıkılabilmesiyle saldıran tarafın menzilli askerlerine avantaj sağlanabiliniyor. Aynı şekilde savunan taraf ateşi oklar kullanabiliyor ve kale kuşatma araçlarına hasar verebiliyorlar. Oyuncunun bu kale kuşatmasını en baştan askerlerin yerleşimine kadar kontrol edebilmesi güzel bir yenilik. Aynı şekilde o araçların kullanılmasına izin verilmesi de oldukça hoş olmuş. Mesela bunların oyunda olup oyuncunun kullanmasına izin verilmemesi çok büyük eksi puan olurdu çoğu kişinin gözünde. Atın animasyonlarını çok kısa bir süre görebildim ama çok beğendim. Askerlerin yürüme animasyonları iyiyken daha öncede belirttiğim gibi savaş animasyonları o kadar da güzel durmuyor. En çok hoşuma giden yeniliklerden bir tanesi mesela artık savrulan kılıçlar vücutlardan sekiyor. Askerlerin ağırlığı var artık. Bu Warband’de yoktu ve eksikliğinden çok mantık hatası göze batıyordu. Grafiklere diyebilecek sözüm yok. Gerçekten muazzam olmuşlar. Evet. Bir Frostbite değil belki. Ama Frostbite kalitesinde bir grafik beklemek makul olur muydu? Bunun kararını da sizler verin.

Peki Mount&Blade II:Bannerlord ne durumda? Açık.ası, gümbür gümbür geliyor. Eğer sunulan videolarda gösterilen görüntüler gerçekten üzerinde bir oynama yapılmadan direkt olarak oyundan alınıp paylaşışmış ise gerçekten Mount&Blade serisi, kapısını açtığı Orta Çağ Aksiyon temalı, türlü, konu alan oyunların tekrar standart belirleyicisi olmak üzere gümbür gümbür geliyor. Ancak şunu da bilmekte fayda var, şu an konuşmak için çok erken. Oyunun daha yapım aşamasında olduğu bir gerçek. Bugüne kadar oyunla ilgili gördüğümüz materyallerin %99’u Single-Player modundandı. Daha ortada Multi-Player kısmı yok bile. Benim şahsi düşünceme göre olması kesinlikle gereken Beta süreci daha başlamadı bile. Beta sürecinden ortaya çıkacak geri dönüşler ile oyunun çıkışına yakın o son virajı da aynı bu kalitede almasına bir engel gözükmüyor.

Benim bu yapımla ilgili iki büyük korkum var açıkçası ve bu görüntüler onu giderebilecek görüntüler değillerdi. İlk olarak oyunun M&B:Warband’de olduğu gibi hazır olmadan çıkışının gerçekleşmesi. TaleWorlds’ün hali hazırda kullandığı yol haritasında bunun olmayacağını çıkarabiliyoruz elbette ama yine de bir olasılık hâlâ. İkinci büyük korkum ise bu yapımın çıkışından sonra üzerindeki yapımcı desteğinin azalması. Warband’de olduğu gibi bir süre sonra yapımcıların odağı başka oyunlara dönerse M&BII: Bannerlord’un o oluşan büyük hype ile gelen oyuncuları kaybedebilme riski var. Tabii bu iki konu da daha çok uzakta konuşabilmek için. Yine de hazır gelmişken dokundurayım istedim. Belki yapımcılar yazının bu kısmını okuduklarında, oyuncularının bu tarz bir düşünce içerisinde olduklarını bilmeleri bile bir artı olabilir.

Kısaca, oyun gümbür gümbür geliyor ancak daha çok uzakta gibi duruyor. Biz beklemeye devam edeceğiz her geçen gün daha da heyecanımız artarak. Okuduğunuz için teşekkürler!

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ParadoxBaronEmmaMehmet Arda GündüzM.BARIS Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
M.BARIS
Ziyaretçi
M.BARIS

Güzel bir inceleme olmuş Arda, keyifle okudum. Sesler ve animasyonlar konusunda seninle hem fikirim. Gelecekteki gelişmeler, bloglar, bilgiler vs. üzerine senden tekrar bu tarz incelemeler bekliyorum. Takipteyim, iyi çalışmalar dilerim. :)

Emma
Ziyaretçi
Emma

Bizleri doyuran bu ön inceleme için çok teşekkürler…

Baron
Ziyaretçi
Baron

Eline sağlık.

Paradox
Ziyaretçi
Paradox

Eline sağlık Arda, yine güzel bir iş çıkarmışsın :)