Mount & Blade II: Bannerlord Bannerlord E3 2016 Değerlendirmesi

Mount-and-Blade-II-Bannerlord-E3-2016---11

Fragmanın ilerleyen anlarından bir tanesi. Oyuncunun askerleri kale surlarını başarılı bir şekilde ele geçirmelerinden sonra, geride kalan düşman askerleri iç kaleye çekiliyorlar. Muhtemelen kale surlarını temizledikten sonra tıpkı Warband’de olduğu gibi iç kalede kalan son düşman askerlerini de temizledikten sonra kaleyi tamamen fethetmiş olacağız. Savaşlarda karşılaşacağımız düşmanın taktik ve strateji yapay zekasını, onun bizim hareketlerimize göre taktik değiştirmesinden bir kez daha yakında görüyoruz.

Mount-and-Blade-II-Bannerlord-E3-2016---13

Mount-and-Blade-II-Bannerlord-E3-2016---12

Kale surlarının iç kapısının askerler tarafından kılıç ve baltaları kullanarak kırılma anı. Kale kuşatmalarını her iki taraf içinde daha mücadeleci yapan taraflardan bir tanesi bu. Bunun gibi detaylar aslında kendini daha çok Multi-Player kale kuşatmalarında gösterecek. En çok zevki bu gibi anlarda alacağız gibi gözüküyor.

Mount-and-Blade-II-Bannerlord-E3-2016---14

Bütün bu aksiyonu yaşayan, sert bakışlı, kanlı zırhlı lord karakterin düşman ve dost askerlerin cesetleri önünde çektiği hatıra resmi. Videonun bitmesinden önceki son sahne. Karakter modellemesi çok kaliteli duruyor. Kan izlerinin oldukça gerçekçi ve hoş durduğunu itiraf etmeliyim. Ancak altın omuzluğa gümüş miğfer olmamış sanki ha?

Mount-and-Blade-II-Bannerlord-E3-2016---15

Bu sahne önemli. TaleWorlds’ün forumlarında çokça karşılaştığım yorumların başında bu sahne geliyor. Yapay zekanın hala sıkıntılı olduğundan bu sahne yüzünden şikayet ediliyor. Fragman çekilecek diye zorluk düşürüldü AI yoksa böyle yapmazdı gibi iyi niyetli düşünenlerde vardı. Ancak ne denirse densin bu görüntüyü ortadan kaldırmıyor. Peki nesi var bu sahnenin? Muhtemelen haritada kalan son düşman askerini öldürmek isteyen botların mücadelesi var orada. Hayır, kafalarını eğip “Ne güzel kale fetih ediyoruz ya şu duvarların güzelliğine bak Allah Allah yahu..” demiyorlar. Son düşman askere ulaşmak üzere iken o kapıdan geçemiyor askerler. Bu durumda orada bir trafik yaratıyor ve bu görüntü ortaya çıkıyor. Muhtemelen botların navigasyon meshi orayı algılayamadı ve bir sorun oluştu orada. Kaldı ki, o sahne orada yaşanmasa bile hayatta kalan bütün askerler o son düşman askere ulaşmaya çalıştığından elbet buna benzer bir trafik yine oluşacaktı.

Oyun hâlâ yapım aşamasında. Bunun farkındayız değil mi? M&B ayarında bir oyunu geliştirmek o kadar da kolay bir şey değil. Özellikle bu oyunu PC’ye çıkartıyorsan ayrı zorlukları var ki TaleWorlds bu yapımı konsollara da geliştiriyor. Oyunun çıkmasına daha çok var. Evet. Bu tarz sorunlar o zamana kadar üstünde çalışılıp geliştirilebilecek şeyler olduğunu ve o yüzden buna fazla takmamak lazım diye düşünüyorum.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ParadoxBaronEmmaMehmet Arda GündüzM.BARIS Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
M.BARIS
Ziyaretçi
M.BARIS

Güzel bir inceleme olmuş Arda, keyifle okudum. Sesler ve animasyonlar konusunda seninle hem fikirim. Gelecekteki gelişmeler, bloglar, bilgiler vs. üzerine senden tekrar bu tarz incelemeler bekliyorum. Takipteyim, iyi çalışmalar dilerim. :)

Emma
Ziyaretçi
Emma

Bizleri doyuran bu ön inceleme için çok teşekkürler…

Baron
Ziyaretçi
Baron

Eline sağlık.

Paradox
Ziyaretçi
Paradox

Eline sağlık Arda, yine güzel bir iş çıkarmışsın :)