Mount & Blade II: Bannerlord Bannerlord E3 2016 Değerlendirmesi

Mount & Blade II: Bannerlord’un E3 2016 videolarını oturduk detaylıca inceledik! Oyun ne durumda? TaleWorlds’ün artıları eksileri ne? Hayranlar ne bekliyor? Hepsi burada!

Merhaba! TaleWorlds Entertaintment, uzun süredir üzerinde çalıştıkları yapımları olan ve dünya çapında pek çok hayranının çıkışını bekledikleri Mount & Blade II: Bannerlord’u tanıtmak amacıyla Los Angeles’a,  ünlü E3 fuarına katıldılar. Ben bu yazıyı yazarken hâlâ orada katılımcılara oyunlarını tanıtıyorlardır muhtemelen. E3 Fuarında TaleWorlds Entertaintment’in bir standı var ve o stantta oyun basını ve katılımcılara oyun demosunu anlatıyorlar. Yıllardır beklediğimiz şey sonunda gerçek oldu. Bunun için de ayrı bir sevinçliyiz. Türk Oyun Sektöründen çıkacak belkide en büyük yapım orada. Yapımın kalitesi veya durumu önemsenmeden gurur duyulması gereken bir konu bence bu.

Fuarın başlamasından önceki günlerde, Day Minus One ve Day Zero olarak da biliniyorlar, klasik olarak sektörün büyük toplarının sunumları ve basın konferansları olur. İnternetin ve yayıncılığın gelişmesiyle birlikte son yıllarda artık bizde İnternet üzerinden o sunumları izleyebiliyoruz. PC Gamer’ın organize ettiği ve AMD’nin sponsoruluğunu yaptığı, bu sene ikincisi düzenlenen PC Gaming Show’a katılan TaleWorlds Entertaintment, orada bir dakikalık kısa bir fragman yayınladılar. Aslında o yayınlanan kısım, birazdan üzerinde detaylıca yazacağım 7 küsür dakikalık kale kuşatması oynanış fragmanının tanıtım videosuydu.

Oyun ile elimize düşen son görüntüler, geçtiğimiz aylarda TaleWorlds’ün Londra’da katıldığı, yine PC Gamer’ın organize ettiği PC Gamer Weekender etkinliğinde ortaya çıkmıştı. Orada iki adet yarım saatlik oynanış görüntüleri servis edilmiş ve bizlerde onları bir güzel izlemiştik. PC Gamer Weekender öncesinde ise M&BII: Bannerlord hakkında elimize gelen ilk videolu sağlam görüntüler Ağustos ayında düzenlen Gamescom’da yayınlanmıştı.  (Her iki organizasyonda yayınlanan görüntülerin incelemeleri de en yakın zamanda sitemizde tekrar yerlerini alacaklar.)

Bu organizasyonlar ve oralarda ortaya çıkan oyun görüntüleri ile birlikte oyunu uzun bir süredir izleyerek takip edebiliyor, nelerin gelişip nelerin gelişmediğini artık seçebiliyoruz. TaleWorlds videolu içerik vermeden önce ise belirli bir zaman aralığı belirlenmeden yayınladıkları yapımcı günlüklerinden oyunun son durumunu takip ediyorduk. Ancak artık oyunun belirli bir kısmı tamamlanmış görünüyor ki artık yapımcı ekip biz oyunculara daha çok materyal sağlayabiliyorlar.

Bu yazımızda TaleWorlds’ün E3 şerefine yayınladığı 7 dakikalık kale kuşatması oynanış görüntülerinden oluşan videoyu inceleyeceğim. Gözüme çarpan noktalara resimlerle sizlerle paylaşarak değineceğim. En sonunda ise genel olarak bu oynanış görüntülerinden sonra aklımda kalan M&BII: Bannerlord ne durumda? Sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. İyi okumalar!

Aslında uzun bir süredir yeni sunulacak görüntülerin kale kuşatmasından bir parça olacağı biliniyordu. Ancak oyunun önemli konseptlerinden birisi olan kale kuşatmalarını nasıl tanıtacakları konusunda bir fikrim yoktu. Koskoca 7 dakikalık bir kale kuşatması oynanış fragmanı var karşımızda. Bu güzel bir sürpriz oldu. Bu kadar büyük bir parça beklemiyordum.

PC Gaming Show’u canlı izlerken karşılaştığım bir dakikalık videoyu görünce oldukça şaşırmıştım ilk başta çünkü ekibin sadece 60 saniyelik bir görüntü sunacaklarını sanmıştım. Ancak yanılmışım. TaleWorlds ekibini şu açıdan ayrı bir kutlamak lazım, bahsedilen fragmanlar yayınlanır yayınlanmaz hemen TaleWorlds Youtube kanalında hazır halde bizleri bekliyorlardı.

Başlayalım!

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ParadoxBaronEmmaMehmet Arda GündüzM.BARIS Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
M.BARIS
Ziyaretçi
M.BARIS

Güzel bir inceleme olmuş Arda, keyifle okudum. Sesler ve animasyonlar konusunda seninle hem fikirim. Gelecekteki gelişmeler, bloglar, bilgiler vs. üzerine senden tekrar bu tarz incelemeler bekliyorum. Takipteyim, iyi çalışmalar dilerim. :)

Emma
Ziyaretçi
Emma

Bizleri doyuran bu ön inceleme için çok teşekkürler…

Baron
Ziyaretçi
Baron

Eline sağlık.

Paradox
Ziyaretçi
Paradox

Eline sağlık Arda, yine güzel bir iş çıkarmışsın :)