Monochroma Faaliyeti Başladı

Oyun Fest okurları, yeni çıkış yapan Türk oyunu Monochroma’yı hediye ettiğimiz faaliyeti kaçırmayın.

Faaliyet hakkında bilgi vermeden önce Monochroma nedir ve ne değildir?

Monochroma, çocuk olmak, kardeş sahibi olmak, büyümek, düşmek ve diğer bazı bulmacaları çözmek üzerine, endüstri / simya temellerine dayalı sinematik bir puzzle platform oyunudur. Monochroma size derin bir görsel, entelektüel ve duygusal deneyim sunar. Oyun kendi hikâyesini herhangi bir söz ya da yazı kullanmadan anlatır. Görseller kırmızı dışında tamamen siyah ve beyazdır. Monochroma gerçek mekânları ve bulmacaları doğru fizikle bir araya getirir. Bulmaca tasarımları kullanıcıyı zorlayan deneme-yanılma tarzından çok uzaktadır.

Monochroma incelememiz için buraya tıklayınız.

Faaliyetimizde 3 talihli Monochroma kazanacak. Lakin bazı şartlarımız var. Sorcağımız soruya bu haber altında cevap vermeniz lazım. Cevap verirken de e-posta adresiniz isteniyor, buraya doğru adresinizi yazın ki size ulaşabilelim. Evet, hepsi bu kadar. Cevaplarınızla (yorumlarınızla) faaliyete katılarak çekiliş listesine adınızı yazdırmış oluyorsunuz. Çekiliş için geçerli son yorum zamanı 11 Hazira saat 23:30. Bu zaman diliminden sonraki yorumlar sayılmayacaktır.

Sorumuz ise “Oyun geliştirme imkanınız olsaydı nasıl bir oyun yapardınız?“.

Faaliyet için Playstore‘a, Türk oyun sektörüne böyle güzel bir oyun kazandırdıkları için de Nowhere Studios‘a teşekkür ederiz.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Samet Bogdan

MMO'cu hatta yeni akımla F2P'ci...

39
Kimler Neler Demiş?

avatar
38 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
38 Comment authors
Talha TurhalMustafa ASLANAnılFurkanAlper Akdeniz Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Cem Baki
Ziyaretçi

Ayrıntılarına şurada fazlasıyla değindiğim bir oyun yapmak isterdim: http://cembaki.com/projelerim-3-yeni-bir-oyun/
Özetlemem gerekirse: Bu oyun 3 karakter üzerinden 3 farklı şekilde oynanabilen büyük ve kapsamlı bir oyun. Erkek karakter FPS, bayan karakter Sniper, yaşlı karakter ise strateji bölümünü temsil ediyor. Bol silah, bol taktik, bol heyecan, bol aksiyon…

Ali
Ziyaretçi
Ali

Müthiş bol bir aksiyon aynı ölçüde geirilim olan bir fps yapmak isterdim. Her yerden bir adam çıkan hiç duraklamadan oyun bitene kadar gerilim dolu bi oyun olmasını isterdim.

Doğan
Ziyaretçi
Doğan

kıyamet sonrası temaları sevdiğim için onunla ilgili bir oyun yapmak isterdim. Yiyeceklerin, mermilerin, silahların ve güvenli evlerin büyük önem taşıdığı bir dünya hikaye modlarında 2. kişilik co-op desteği olan farz edelim The Last Of Us’da joeli biri yönetirken elliy de başka biri yönetse güzel olmazmıydı yardımlaşma olucak mermi alışverişi komutları bir insana veriyorsunuz bekle gelme buraya bu tar hikaye modlu oyun yapmak isterdim.

Ozan
Ziyaretçi
Ozan

Mount & Blade’in büyük haritasının online versiyonunu yapardım.

Oğulcan
Ziyaretçi
Oğulcan

CoD serisini oynarken o telsiz konuşmaları ve havalı askerleri çok beğenmiştim. Ama hep amerikalı oluyor ve amerikan düşmanlarını öldürüyorduk. yeri geldiğinde biz Türklerin dostunu da öldürüyorduk. Bu nedenle benim ulusçu duygularım ağır basardı. Ben eğer oyun geliştirseydim; kıbrıs savaşı, kurtuluş savaşı ve kardak krizinin de hikayeye karıştığı bir oyun hazırlardım. Kuzey ırakta, kıbrısta, yunanistanda, ermenistanda operasyon yapan bordo bereli takımını konu alırdım.

Sezer
Ziyaretçi
Sezer

Yepyeni bir fps oyunu yapmak isterdim. Tıplı battlefield gibi fakat çok farklı yanları olacak. En önemliside 3 farklı dimension (boyutunun) olması. X,Y,Z gibi… oynarken tek tuşla bu boyutlardan birine geçebileceksiniz. Geçtiğiniz anda yanlızca bulunduğunuz boyuttaki düşmanlara saldırabileceksiniz fakat tüm boyutlardaki düşmanlar farklı renklerde görünecek (X kırmızı, Y Yeşil ,Z Mavi). Her Sınıfın her üç boyutunda farklı yetenekleri olacak mesela assault sınıfının X boyutunda zırhı güçlüyken Y boyutunda silahları güçlenecek Z boyutunda ise diğerlerinden çok daha hızlı koşabilecek.

Ayrıca kill streak denilen 3-4 düşmanın arka arkaya öldürülmesi sırasında belli bonus yetenekler açılacak mesela bütün boyutların 20-30 saniye için tek boyuta aktarılması gibi. Yada bütün boyutlarda etkili silah mermileri gibi.

Ömer Faruk
Ziyaretçi
Ömer Faruk

Organik bir varlık olan insanın duygularının, reflekslerinin ve hislerinin dijital ortama yansıtıldığı, teknolojinin her türlü imkanını kullanabilen ve oyun tarzlarının hepsini bünyesinde barındırabilen yeni nesil bir proje.

Emre
Ziyaretçi

Gerçekleşme imkanı olan bir oyun yapardım.Her insanın bazı hayalleri vardır imkansız görünen gerekli çaba sarf edildiğinde yada farklı yollara baş vurarak hedefe varılabilen bir oyun yapardım bu oyunun belli bir konusu olmazdı.Bir bebek doğar ve o andan itibaren oyun başlardı oyun bebeklikten itibaren oynanıcak mesela hep bebeğin gözünden göreceğiz her şeyi zaman geçtikçe büyüyecek ama bu bebek hep oyuncunun hayallerine göre büyüyecek ailesiyle kavga edicek sokakta oyun oynayacak okula gidecek okuldan kaçacak yani siz hayatınızda yapmak istediğiniz her şeyi bu oyunda yapacaksınız örneğin oyunda aileniz size okumanız için ısrar edecek gerçek hayatta olduğu gibi ama bu oyunda okuldan kaçıp sokaklarda dolaşa bileceksiniz ve gerçekte yapamıyorsanız oyunda istediğiniz hayatı yaşayacaksınız bu oyun belki kimisine göre saçma gelebilir ama kurduğun hayalleri bir oyunda yaşadığını düşün, ben bu oyunu yapardım.

Rıza Sarısoy
Ziyaretçi
Rıza Sarısoy

kafamdaki oyun planı önemli tarihi kişilikleri bir oyun üzerinde oynayabilmemiz. mesela ufak bir örnek veriyim muhteşem yüzyıl izleyen bir insanın en çoküzüldüğü sahnelerden biri Şehzade Mustafa’nın ölümüdür. mesela bizde örnek vermiş olduğum gibi şehzade mustafanın hayatını oynayabiliriz ve rol yaparak kendi kaderimizi tayin edebiliriz. bu sadece bir örnekdi bunu birde dünyadaki diğer önemli şahsiyetlerin hayatlarını oynarken düşünsenize oynadığımız herhangi bir karaktere paralel evrende bir kader hazırlayarak oynasak fena olmazmı.

Buğra
Ziyaretçi
Buğra

Fps tarzı Kurtuluş Savaşının oyununu yapmak isterdim. Tüm Dünyaya Türklerin hepsine birden nasıl kafa tuttuğunu göstermek isterdim. Şanlı tarihimizi mükemmel bir biçimde tüm dünyaya göstermek isterdim.

Onur
Ziyaretçi
Onur

Medieval II Total War ve Mount&Blade karışımı Türk Tarihini anlatan bir oyun yapmak isterdim. Strateji haritası Medieval, savaşlar ise M&B’deki gibi RPG.. Örneğin oyuna başlarken herhangi bir Paşa olarak başlardık. Padişah tan yada devlet büyüklerinden görevler alırdık. Görevlere göre makam yükselirdik gibi..

Mehmet Efe
Ziyaretçi
Mehmet Efe

Öyle bir oyun yapardım ki,öldürdüğünüz kişinin veya canlının hayatını yaşardınız.Oyuna bir bebek olarak başlardınız.Belli bir süre sonra ilk adımlarınızı attığınızda veya daha öncesinde kazayla da olsa öldürdüğünüz bir hayvanın veya insanın mesela karıncanın hayatını yaşardınız.Bir şeyi kazayla bile öldürdüğünüzde ekranda öldürdüğünüz şeyin resmi çıkacak ve bu kişi veya canlının;hayatı,yedikleri,yaşadıkları açıklanacak ve siz o kişiye veya hayvana dönüşürken;televizyonlarda gördüğümüz siyah beyaz noktalı ekran dönemeye başlayacak.Sonra yavaş yavaş küçüleceksiniz,sizin dünyanız yokolacak,onun dünyası oluşacak,anne babanız yaşayacak fakat oğulları siz olmayacaksınız.Oğulları başka bir bebek siz de bir karınca olacaksınız.Oyunda herkesin farklı komutları var.Daha fazla bilgi için mail adresime mesaj gönderin.

Hüseyin Ekrem YAZICI
Ziyaretçi

Anime izleyenler bilir. Black lagoon animesinden revy karakterini alıp bir platform oyununa koymak. sonra yardıra yardı gitmek. Aslında 1-2 seneye yapımını bitirebilirim daha kurguyu oturtuyorum.
İyi günler.

ogulcan torun
Ziyaretçi
ogulcan torun

geçmişi değiştirip geleceğe yön verdiğimiz bir oyun yapmayı düşünürdüm.yaptığımız her tercihin oyunun sonunu ve gidişatını değiştirdiği bir oyun.

emre arkan
Ziyaretçi

first person shooter ve Role-playing game tazrında daha cok hikaye ve oynanışa yönelik büyük ihtimal 1500lü yıllada bir samurayı veya seçtigi ülkeye baglı olarak yeniçeri,sovalye gibi karakterleri yönetebilecegimiz çesitli savaslara katılıp item lerimizi gelistirebilecegimiz bir oyun adamlarımıza emir verebilecegimiz zaman ile rütbe atlayıp imparatoru devirebilecegimiz ve imparator olup baska devletleri ele geçirebilecegimiz büyük çapta bir oyun. Daha fazla bilgi için mail adresime mesaj gönderin.

Serhat
Ziyaretçi

Oyun yapmayı bugüne kadar çok kez düşündüm. Yani yapsam, nasıl bir şey yapardım diye. Aslında bir çok fikrim de vardı ama bana sorarsanız en zevkli olanı bir simülasyon ve strateji tarzı savunma oyunu olurdu. Sürekli yeni şeyler, fikirler eklenebilen bir savunma oyunu. Elbette 3 boyutlu olacak. Sürekli sizin geliştirmelerinize göre değişen bir dünya, biraz da Banished tarzı. Yani hem savunacak, hem yaşatacaksınız…. Oyunun adını da Defend The Town yapardım.

Rahmi Can TAŞ
Ziyaretçi
Rahmi Can TAŞ

online oyun yapardım.knight online’deki pk sistemi var olacak , dota gibi f2p olacak yani oyuna hiçbir şekilde parayla etki edilemeyecek,oyuna yeni başlayanlar server ortalamasına göre level ve itemlerle başlayacak.bence çok güzel olabilirdi.

Murat
Ziyaretçi
Murat

Mound And Blade Ve rome toal var tarzı oyun yapardım askerleri kuşbakışı istediğimiz gibi yerleştiricez ondan sonra kendi karakteri mize geçip savaşa devam edicez savaşda istediğimiz zaman kuşbakışı moda geçip askerleri yönetebilcez. Ve yıkılabilir çevreye önem verirdim kaleyi ele geçirirken kale duvarlarının yıkılması gibi şeyler

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Oyun geliştirme imkanım olsaydı. İlk önce açık dünya ve online olurdu. Klanlarımızla bölgeler alırdık. Haritamızı genişletirdik. Düşmanlar bölgemizi işgal ettiğinde bize uyarı gelirdi. Önceden de haritaya ekipmanlar koyardık. Klan vs alan kapma oyunu olurdu. Büyük haritada klanların bölgeleri gözükürdü. Arabalar, silahlar, savaş uçakları, kıyafetler vb. alırdık. Turnuvalar düzenlenirdi.

Alper
Ziyaretçi
Alper

Sözel ve sayısal zeka gerektiren rpg & tps tarzını aynı anda yaşatacak yeni bir mmorpg olabiliir

Furkan Ersoy
Ziyaretçi
Furkan Ersoy

Osmanlı İmparatorluğunun tarihini ele alan bir oyun yapmak isterdim.kuruluşundan çöküşüne kadar her döneminde o dönemin padişahını yada önemli kahramanlarımızı hattabölümünde mimar sinanı yönlendirip o eşşiz eserleri elimizle tasarladığımız, assasins creed gta karması bir oyun.istediğimiz zaman halkın içine karışıp dönemi tanıyabileceğimiz,tarihimizdeki önemli savaşlarımıza savaş meydanlarında elimizde kılıçlarla tanık olabileceğimiz bir oyun.Oyun kimi yerde sandbox kimi yerde fps kimi yerde rpg kimi yerdede strateji oyunu özelliği taşıyacak.İşte hayalimdeki oyun böyle.Ama hayal olarak kalmıcak ve ilerde bu oyunu kendi ellerimle yapıcam.

Oğuzhan
Ziyaretçi
Oğuzhan

Eski türk tarihini konu alan bir RPG. Ana karakter de Tarkan. :)

Alperen
Ziyaretçi
Alperen

Merhaba, hepimiz mutlaka hayallerimizde bir oyuna yer vermişizdir, benim hayalimdeki oyun ise Crysis ve Call of Duty karışımı , Türkiye ve İstanbul merkezli bir oyun. Call of Duty’de senelerdir üzerinde değişiklik yapılarak sunulan ana senaryo A.B.D’nin düşmesi, ve bu durumdaki mücadelesi, benim düşündüğüm ise Türkiye’nin kendini bir savaşta bulması halinde yaşanacakların gerçekçi bir şekilde aktarıldığı, Crysis gibi gelecek yılların teknolojisine yer veren fakat, mantık dışı yaratık, uzaylı gibi ögelerin yer almadığı güçlü bir kurgusal hikaye eşliğinde yılların tecrübesi Call of Duty rahatlığında oynanış barındıran bir oyun.

Enes
Ziyaretçi
Enes

Online bir yaşam oyunu yapardımsonra gercekten detaylı bir istanbul map’I tasarlardım sokaklar binaların yerleri gercek olucak şekilde ve kendi karakteriyle evinin önüne gelebilir basket sahasında basket oynayabilir adam öldürebilir :D yada npclerden görevler alıp türkiyedeki diğer illeri/mapparı acarlardı görevler öesleğine göre değişkenlik gösterirdi baska online oyuncularla grup kurabilip grup görevleride olurdu .

ANIL
Ziyaretçi
ANIL

belki hep hayal olarak kalacak ama türkiye de geçen tamamen türkçe bir open world yapmak isterdim.

Rıdvan
Ziyaretçi
Rıdvan

Çağımız teknolojisini içeren bir strateji oyunu yapardım.Lakin bu strateji oyununu farklı kılan şey multiplayer modda her oyuncu aynı ülkenin farklı bir birimini yönetecek. Yani bir takım bir ülkeyi seçtiğinde takım arkadaşlarından birisi Para akısı ve enerji kaynaklarını, birisi kara kuvvetlerini,birisi hava kuvvetlerini, birisi özel kuvvetleri ve strateji birimini, birisi deniz kuvvetlerini. Hepside işbirliği içinde aynı ülkeyi savunacaklar ve organize bir şekilde karşı ülkeye saldırı yapacaklar.Harita üzerinde kordinatlar görünecek ve böylelikle takım içi organizasyon ve iletişim daha kolay olacak.

Mertrocker
Ziyaretçi
Mertrocker

Open World yapardım.Her şeyin mümkün olduğu bir oyun.Yerdeki çimi kopartmaktan tutun da gökdelenle , kediyle , köpekle , çocukla %100 etkileşime geçilebilecek bir oyun.İstediğimiz her şey yapabildiğimiz , bizi sınırlamayan bir oyun.İstersem gidip bir çiti kırıp , sopasını alıp , sokaktaki köpeği bunla kovalayabileceğim ve belki de saldırıya uğrayabileceğim bir oyun.Hayvanseverler tarafından linç edilebileceğim bir şey.Open World dediysem gerçek anlamda :) Bütün dünyayı 3d modeller ve oyun yapardım bunu.Antartikada buzun altına kayıp ölmek bile zevk verici olurdu :) Veya sahra çölüne gidip zehirli bir akrep veya aç bir aslan tarafından parçalanmak :) Aslana karşı savaşabilmek veya denemek :) Böyle bir oyun yapardım :)

Gökhan Kırış
Ziyaretçi
Gökhan Kırış

Open world bir rpg elder scrolls misali ama yeni nesil uygun hali :)

Mert EROL
Ziyaretçi
Mert EROL

Benim böyle bir imkanım olsa kesinlikle bir strateji oyunu olurdu ve Türk dünyasını çok ayrıntılı bir biçimde ele alırdım. Geriye kalan tüm devletleri ise çok yüzelsel ve eksik şekilde tamamlardım. Yılların vermiş olduğu oyun dünyasında Türk adının olmamasının bir intikamı olurdu sanırım bu oyun :)
Bir Empire Total, Roma Total değilde Türk Total War olsun dilerim :)

Maruf
Ziyaretçi
Maruf

Şimdiki oyunların cogu ya şimdiki zaman ya da gelecek zaman ustune kurulu.Ben olsaydım cok eski zamanlardakı yasamı ele alırdım.İlk insanların yasamları mesela.Cektikleri zorlukları konu alırdım.

Ahmet Emre Tokhan
Ziyaretçi
Ahmet Emre Tokhan

Eğer bir oyun geliştirecek olsaydım tercihim survival yönünde olurdu.Yapacağım oyun FPS ve büyük ihtimal PC için olurdu.Neden survival derseniz günümüzde bir çok survival oyun çıkıyor.Fakat hepsinde genel bir sorun oluyor ben adam gibi bir oyun yapardım.Tamamen kendimiz evimizi dizayn edebileceğimiz güzel bir oyun olurrdu.Ayrıca vahşi hayvanlar ve doğal felaketler ilede mücadele etmek zorunda kalırdık.

M. Kurnaz
Ziyaretçi
M. Kurnaz

Aslında hep bir Mount & Blade tipi bir oyun yapmak istemişimdir. Ama bu oyun sadece hayali devletler değil, dünya üzerinde gelmiş geçmiş bütün ırkların isimleri hafiften değiştirilerek ve dünyanın son halini almadan önceki bir halini harita olarak yapmak istemişimdir.

Ersin
Ziyaretçi
Ersin

Oyunda gerçek dünya haritasından uyarlanan bir map olacak ve her o dönemdeki krallığın içinde şehirler olacak tabi bunlara normal yoldan seyahat edebileceğiz atıyorum günümüz İstanbulundan Londraya oyun için at ile veya yürüyerek gitmek 1 saatimiz alacak, oyunun asıl konusuna gelince seçebileceğimiz klass’lar olacak (çiftcilik, avcı, savaşçı vs.) gibi oyunda her büyük kişilik (örn. Osmanlı Padişahı veya Fransız dük’ü) gerçek bir kişilik olacak diğer önemli kişiler ise (Paşalar veya Sadrazam) gibi onlar ilk başta NPC olarak başlayacak ilerleyen zamanlarda tabi normal oyuncularda bu mevkiye atanabilecek fakat tabi bu hiçte kolay olmayacak. Mesela oyuna ilk başladığınızda doğacak normal zaman diliminde 10 yaşına 10 dakikada ulaşacaksınız tabi bu ilerleyen yaşlarda daha yavaşlayacak mesela 1 yaş 1 hafta gibi, Ayrıca oyunda en ufak faaliyetten kuşatma ve meydan savaşlarına kadar herşey çok ince detaylı bi şekilde olacak.

Alper Akdeniz
Ziyaretçi
Alper Akdeniz

RPG tarzı bir oyun yapmak isterdim. Hikayesi Assassin’s Creed gibi tarih ile iç içe olacak, ancak sadece Türkleri kapsayacak. Mount & Blade gibi savaşları olacak, Her saniyesi aksiyon ve strateji gerektirecek. Her hareketin bir sonucu olacak. Karakter olarak ise Silahşör, Okçu ve Muhafız olmak üzere 3 sınıf bulunacak. Bütün karakterler birbirinin silahını, daha genel söyleyeyim itemlerini kullanabilecek, ancak her karakterin taktığı iteme bağlı olarak ayrı bir bonus verecek. Savaşlar uzun da sürebilecek, kısa da. Yani kısaca oyun; oyuncunun etrafında dönecek. Oyuncu oyunun gidişatını istediği gibi değiştirebilecek.

Alper Akdeniz
Ziyaretçi
Alper Akdeniz

Oyunun hikayesi ise, başta dediğim gibi tarih ile iç içe olacağı için 8-10 saatte bitirilebilecek bir hikayesi olmayacak, en az 24 saati bulacak. Oyunun Multiplayer ve Co-Op modu olacak.. Online modunda ise savaş olarak en az 2, en fazla 4 kişi savaşabilecek ve istediği ülkeyi alabilecek, en küçüğünden en büyüğüne kadar. Co-Op modunda ise, 4-10 kişi arasında olacak. Ancak kişi sayısı çift olarak belirlenecek. Yani; 4-6-8-10 kişi olacak, 5-7-9 olmayacak. Bu sayede eşitlik sağlanabilecek. Bu modun oynanışında ise, oyuncuların takım arasında kendi stratejilerini belirleyecek ve savaşları ona göre yapacaklar. Tabi doğal olarak bu modun hikaye ile bir alakası olmayacak. Bir şey daha belirteyim; oyunda hikaye bittikten sonra bile, ülkeler arası ticaret, sömürgecilik vs. yaparak oyun birçok şekilde ilerleyebilecek. Tabi bu oyuncuya kalmış.

Furkan
Ziyaretçi
Furkan

Oyun yapmak istesem önce şu google mapsın yaptıgı kamera sistemini baz alırdım . Mesela fps veya rpg tarzı oyunlar için önceden map tanıtmak için o google mapsin panaromik kameralarını kullanıp örneğin kendi mahallenizi tanıtıp veya tanıdıgınız bı yerı tanıtıp harita şekline getirip o harita üzerinde fps veya frp oynamak normalden daha cok eglenceli olmaz mıydı?

Anıl
Ziyaretçi
Anıl

Mount and Blade in mekaniklerini gelistirip game of Thrones evreniyle harmanlanan oculust rift destekli oyun yapardım

Mustafa ASLAN
Ziyaretçi
Mustafa ASLAN

Sadece bilgisayarda geçmeyecek gerçek hayatı da kapsayacak bir oyun yapardım.Mesele oyunda almanız gereken bir bilgiyi bir camiye yerleştirirdim oyunun bir kısmı da cami de geçerdi.

Talha Turhal
Ziyaretçi

Değerli arkadaşlar, faaliyete katıldığınız için çok teşekkür ederiz. Türk oyunlarına desteği südüreceğiz ve sürdürelim.

İşte talihli 3 arkadaşımız:

Oğuzhan, Furkan, Hüseyin Ekrem YAZICI

Kendilerine yorum yazdıkları bilgilerin içerisinde olan mail adreslerine mail atılacak. Geri dönüş yaptıkları takdirde oyunları teslim edilecek.