Mobil Oyun Geliştiren Parayı Kırıyor Balonu Patladı

Araştırmalar iOS oyunların gelir getirme düzeyini açığa çıkardı. Mobil oyun geliştiricileri, işiniz cidden çok zor

Gamesindustry.biz’den James Brightman’ın paylaştığı bilgiler mobile yönelenlerin canını sıkabilir. iOS için geliştirilen oyunlar hakkında yapılan bir araştırma ilginç ve düşündürücü sonuçlar ortaya çıkardı. iOS’un Haziran ayındaki en popüler 1000 oyununun elde ettiği hasılatı göstermek için hazırlanan çizelge, Newzoo araştırmacıları tarafından denetlendi. Ve bu denetleme sonucu ortaya çıkan rapor, mobil oyun dünyasında bir yerlere gelmenin ne kadar zor olduğuna işaret ediyor.

1

Çizelgeden görülebileceği üzere eğer bir oyun geliştirir ve bu oyun popülerliği ilk 20’nin dışında kalırsa istediğiniz rakamlara pek ulaşamıyorsunuz gibi gözüküyor. Ve de diyelim ilk yüzün dışında kaldınız, bu durumda ise varlığınızı sürdürmek bile imkansız bir hal alıyor. App Store’u işgal eden oyun yığını da göz önüne alındığında; elde edilen bu veri iOS’da yapımcıların bir şeyler kazanmaktan ziyade kendilerini gösterebilmeyi amaçladıklarını belirtiyor.

Newzoo CEO’su Peter Warman yaptığı açıklamada “iOS’un Amerika’da, Avrupa’da ve Çin’de elde ettiği verileri daha açık bir şekilde değerlendirecek olursak, 170 farklı firmanın bir ay gibi bir sürede 83.000 Dolar ve üzerinde kazandıklarını görüyoruz. Bunu yıla vuracak olursak 1 Milyon Dolar demek oluyor… 1 Milyon Dolar önemli bir eşik. Zira beş-on kişilik küçük bir ekibi idame edebilmek için bu paraya ihtiyacınız olabilir. Bu 170 firmadan 64’ü Haziran ayında 830.000 Dolar’dan fazla kazanmış. Gene yıla vurunca 10 Milyon Dolar, yani elli-yüz kişilik bir ekip parası oluyor.” diyerek yaşanan karışıklığa açıklama getirdi.

Tablo bu şekilde oyun yapma heveslilerinin cesaretini biraz kıracak gibi dursa da Peter Warman hala iOS’un ve diğer platformların oyun yapımcıları için harika fırsatlar sunabileceğini düşünüyor. Ancak bir yandan da PC’nin bazı açılardan daha faydalı ve iddialı olduğunu belirtiyor. “…PC’nin avantajlarından biri de keşif imkanları. Mobil platformda bir topluluk oluşturmak oldukça zor bir işken PC platformu eşsiz yöntemlerle en ufak yapımlar için bile topluluk oluşturmaya imkan veriyor.” Warman ayrıca mobil alanda başarı elde etme yolundaki anahtarın; ürününüzü satışa sunma şeklinde dikkatli bir strateji geliştirmeniz olarak gösteriyor. “Batılı bir geliştirici, eğer oyununu geliştirdiği tür Güneydoğu Asya’da daha çok satıyor ise ve bu bölgedeki pazarlar hem bu türden oyunlara fazla sahip değil hem de Amerika’daki pazarlara göre daha ucuzsa oyununu ilk olarak bu bölgede satışa sunabilir.”

Anlaşılacağı üzere her gün daha da ilerleyen ve gelişen oyun dünyasında varlık göstermek hiç de kolay bir iş değil. Oyununuz için sağlam bir fikirden öte sağlam bir ekip, ve de en önemlisi sağlam bir satış stratejisi gerekiyor. Ancak gerçekten iddialı yapımlar yaşanan bu karmaşa yüzünden yitip gidiyorken, sırf adı olduğu için satan ve paraya para demeyen oyunlar düşündürmüyor değil.

 

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir