Microsoft Yeni Oyunlarını Steam’de Satışa Sunacak

Birkaç istisna haricinde Microsoft oyunlarını, Steam’de uzun bir süredir göremiyorduk. Ancak Phil Spencer’a göre bu durum ortadan kalkmak üzere.

Microsoft’un sadece Windows yazılımları için değil, tüm ürünlerinde diğer piyasalardan bağımsız hale gelmek istediği bilinen bir gerçek. Bu amaca uygun olarak da, firmanın geliştirdiği oyunlar Steam platformu üzerinden satışa sunulmuyordu. Ancak Steam’in oyun piyasası üzerinde gittikçe büyüyen itibarı ve Windows Store’un hayal kırıklığı yaşatan performansı birleşince, şirket geri adım atmaya karar verdi. Xbox Patronu ve Microsoft baş yetkililerinden Phil Spencer’ın açıklamasına göre, Steam’le yeniden ortaklık yoluna başvurulacak.

Steam’in oyun piyasasını domine ettiğini belirten Spencer “Bugünkü Steam’e baktığımda muhteşem bir gidişat içerisinde olduğunu görüyorum. Oyun anlamında devasa bir güç halinde ve bu kesinlikle olumlu yönde bir güç. Kanımca bir yıl sonra da bugünkü durumlarından daha iyi bir vaziyette olacaklar.” açıklamasını yaptı ve Steam’e yapılacak geri dönüşü resmen doğruladı “Valve’ı Microsoft açısından önemli bir etken olarak görüyorum. Windows’taki oyun piyasa başarısının büyük bir parçasılar. Birinci parti oyunlarımızı, mağazalarında satışa sunmuyor olmamızın, onlar için bir sıkıntı yarattığını sanmıyorum. Bunun üstesinden gayet iyi geliyorlar. Biz de tekrardan geliştirdiğimiz oyunları Steam’de sergileyeceğiz.

Açıklamalarına devam eden Spencer, şirketlerinin kendi mağazasını oluşturma çabasının pek de beklendiği gibi gitmediğini, ancak şirketin hala bu amaca sadık kaldığını belirtti. Steam’de bulunan Microsoft oyunlarına baktığımızda; Age of Empires serisi, birkaç Halo oyunu ve ek paketler haricinde çok bir şey göremiyoruz. Oyun satışlarında beklediğini alamayan firmanın, ilk çare olarak Steam’e başvurması mantıklı bir hareket. Tabi bu hareket; tüm oyunlarını mı, yoksa belli başlı yapımlarını mı kapsayacak bilemiyoruz. Ancak Steam’in etki alanını düşündüğümüzde, Microsoft’un bu ortaklıktan kar sağlayacağı kesin görünüyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Alper Kurt Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Alper Kurt
Editor

Gears Of War 4 bekliyoruz sabırsızlıkla