Microsoft Neden Yeni Fikr-i Mülklere Odaklandıklarını Açıkladı

Sürekli olarak başarısı kanıtlanmış oyunlar yerine fikr-i mülk yaratmak Microsoft için önemli.

Çalışan bir şey varsa, onu bozmanın ya da bir kenara atmanın bir manası yok. Bu fikir oyun sektörünün uzun zamandır uyguladığı bir olgu. Kaldı ki bazı firmalar yeni fikr-i mülklerle risk almak yerine başarılı olmuş serilerin devamlarını üretmeyi daha güvenli buluyorlar. Asssassin’s Creed, Battlefield, Halo, Gears of War ve daha arkasına sayı ekleyebileceğiniz onlarca seri.

Fakat Microsoft Xbox One’la birlikte risk alıp yeni oyunlar üretmeye başladı. Ryse, Sunset Overdrive ve Quantum Break’i yayınladılar, hali hazırda geliştirilmekte olan ReCore, Sea of Thieves ve Scalebound var. Bunlar ciddi anlamda özgün ve gelecek vaat eden yapımlar. 

Windows Central’a konuşan Xbox pazarlama müdürü Aaron Greenberg neden Microsoft’un güvenli sulardan çıkıp yeni riskler peşinde olduğunu şöyle açıklıyor: “Yeni bir şeyler yaratmak zordu, fakat kesinlikle inanılmaz eğlenceli ve heyecan verici. Quantum Break’le bu yeniliğe başladık, ReCore ve Scalebound’la yeni isimler yaratmaya devam ediyoruz. Bugün seriye bağlamış tüm oyunlar da bu noktada başladı. İlk oyunlarıyla sektöre girdiler. Sevenlerimiz de çeşitliliği seviyorlar. O yüzden çeşitlilik vaat eden bir oyun kütüphanenizin olması iyi bir şey”

Beklediğiniz açıklama değil, öyle mi? Aslında Microsoft’un elinde bulundurduğu seriler çoktan tökezlemeye başladı. Haliyle Microsoft üzerinden para kazanabileceği ve Halo, Forza gibi seriye bağlayabileceği isimler arayışında. Bu da bize yarıyor. Kendilerini tebrik ediyor, çalışmalarının devamını diliyorum.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Alper Kurt

30'u hafiften geçmiş, üslup her şey susuzluk hiçbir şey yazın felsefesini benimsemiş, bir ecnebi dili öğretmeye çalışan, oyun ve bisiklet sevdalısı yazar.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir