Microsoft ve Sony Arasında Cross Play İçin Görüşmeler Sürüyor

Xbox One ve PlayStation 4 arasında gerçekleştirilecek Cross Play desteği için Microsoft, Sony ile görüşmeler yapmaya devam ediyor.

Farklı platformlardaki oyuncuların aynı oyunu eş zamanlı olarak, çevrim içi şekilde birbirleriyle oynamalarını sağlayan Cross Play özelliği bir süredir Xbox One ve PlayStation 4 için konuşulan bir konuydu. 2016 yılında Microsoft Xbox One ve PlayStation 4’ü tek bir ağda birleştirmek istediklerini resmen açıklamış, ancak Sony cephesi oyuncuların güvenlikleriyle ilgili çeşitli endişeleri gerekçe göstererek buna hazır olmadıklarını belirtmişti. Ancak Gamescom 2017’den anlaşılan o ki Microsoft Cross Play düşüncesini gerçekleştirme konusunda hala kararlı.

Gamescom 2017 sırasında GameReactor’e açıklamalarda bulunan Xbox Satış Direktörü Aaron Greenberg, Sony ile muhtemel bir iş birliği için görüşmekte olduklarını, ancak Sony’nin bu duruma pek sıcak bakmadığını belirtti. “Sony ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Daha önce Minecraft için ortaklıkta bulunmuştuk. Elbette ‘oyuncuları birleştirecek tek bir topluluk’ için onlarla bir araya gelmeyi isteriz. Yani görüşmeler devam ediyor ve umut ediyoruz ki bu fikri desteklerler.” dedi ve ardından topun Sony’de olduğunu belirtti. “Açık konuşmak gerekirse Sony ile bu projede buluşmayı gerçekten arzuluyoruz. Konu hakkında konuştuk ve pek desteklediklerini söyleyemem. Ancak umudum zamanla bize katılmaları yönünde. Çünkü bunun oyuncular için muhteşem bir şey olacağını düşünüyorum.

PlayStation’un Global Satış ve Pazarlama Başkanı Jim Ryan, Haziran ayında yaptığı açıklamada Cross Play aktif olduğu takdirde PSN’in güvenliğinde oluşabilecek açıkların ve bu açıklar nedeniyle zarar görebilecek PSN kullanıcılarının en büyük endişeleri olduğunu belirtmişti. Tabi bu açıklamanın öncesinde ve sonrasında Sony’nin konu nedeniyle topa tutulduğunu belirtelim. Güvenlik açısından Sony’nin endişelerinin olması gayet doğal bir durum, ancak hiç şüphesiz aynı endişeleri paylaşan Microsoft ve Xbox cephesi, Cross Play için oldukça olumlu bir tavır takınıyor, hatta iki taraf arasındaki diyaloğu koruma görevini üstleniyor. Tabi Sony’nin konuyla ilgili tek ve gerçek endişesi güvenlik de olmayabilir. PlayStation 4 ve Xbox One arasındaki Cross Play tartışması önümüzdeki günlerde de devam edecek gibi görünüyor. Umarız ki görüşmelerin ardından olumlu bir karar çıkar ve iki büyük konsolun oyuncuları tek bir toplulukta bir araya gelebilirler.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir