Metro 2033 İçin Çıkarılması Planlanan Film İptal Edildi

2016 yılında duyurulan Metro 2033 filmi, senaryo konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle iptal edildi.

Hem kitaplarıyla hem de oyunlarıyla kendine güzel bir hayran kitlesi oluşturan Metro için 2016 yılında bir sinema filmi çekileceği duyurulmuştu. Kitap serisinin yazarı Dmitry Glukhovsky, filmin Metro-Goldwyn-Mayer Studios (MGM) tarafından çekileceğini duyurmuş ve senarist olarak da F. Scott Frazier seçilmişti. Ancak film projesi geçtiğimiz günlerde sürpriz bir şekilde iptal edildi. Dmitry Glukhovsky bu kararın arkasında yatan sebepleri basına açıkladı.

VG247‘ye konuşan Glukhovsky projenin iptalindeki en büyük sebebin Senarist F. Scott Frazier ve düşünceleri olduğunu belirtti. Aktardıklarına göre Frazier, Metro 2033’ün Moskova yerine Washington DC’de geçmesini, yani bir nevi projeyi ‘Amerikanlaştırmayı‘ arzuluyordu. Metro 2033 haklarını elinde bulunduran Glukhovsky de bu durumun ardından MGM Studios ile film için yaptığı anlaşmayı iptal etti ve projeyi durdurdu.

Metro’nun pek çok dinamiği Washington DC’de uygulanamazdı. Washington DC’de Naziler olmaz, komünizm hiç olmaz, Karanlık Olanlar da olmaz. Bunun gibi sebeplerden dolayı işler ne yazık ki yolunda gitmedi.” diyen Glukhovsky, değişiklik hakkındaki endişelerini belirtti. Ayrıca MGM Studios’un da bu mekan değişikliğine ‘Amerikalıların Amerikan hikayelerini sevmeleri‘ nedeniyle arka çıktığını belirtti. Bu yaşananların ardından başka çaresi kalmayan Glukhovsky de projeyi iptal etti.

Dmitry Glukhovsky Moskova’da geçecek bir kıyamet senaryosunun beğenileceğinden hiç şüphe etmiyor. “Milyonlar satan oyun ve filmlerin ardından insanların Moskova’da geçen bir hikayeyi kabul etmelerini beklemek hiç de mantıksız bir hareket olmaz. Ki zaten bu durum insanların hoşuna gidecek ana etken olacaktır. Kıyametin Amerika’da geçen versiyonlarını defalarca kez gördük ve bu türü seven izleyici kitlesi yeterince doygun hale geldi. Bu sebeple de daha fazla Amerikan kıyamet senaryosu istemiyorlar.

Tüm bunlara rağmen Glukhovsky Metro için çekilecek olası bir filmden ümidini kesmiş değil. Metro Exodus’un da çıkışıyla birlikte serinin popülerliğinin daha geniş kitlelere ulaşacağını, bunun da film sürecine yardımcı olacağını vurguladı. Hazır adı geçmişken Metro Exodus’un da 22 Şubat 2019’da PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkış yapacağını hatırlatalım.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir