Mete Tevetoğlu İle Röportaj: Oyuncu Ve Oyun Geliştirici Hukuku

Türkiye’nin önemli bilişim hukukçularından birisi olan Mete Tevetoğlu’na oyuncu ve oyun geliştiricilerinin merak ettiği sualleri yönelttik. Güvenliğiniz ve ileride hukuksal problemler ile karşılaşmamak için merak ettiğiniz detaylar bu söyleşide.

Oyun Fest: Öncelikle röportajımızı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Mete Tevetoğlu’nu biz tanıyoruz. Ancak yine de okurlarımız bilgilendirmek için ilk sorumuza “Mete Tevetoğlu kimdir ve şu an ne yapmaktadır?” ile başlayalım.

Mete Tevetoğlu: Ben de size bu güzel fırsat için teşekkür ederim. Ben Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra özel hukuk ve ekonomi hukuku alanlarında yüksek lisans ve sonrasında özel hukuk alanında doktora yaparak ticaret hukuku, borsa hukuku, fikri mülkiyet hukuku, bilişim hukuku, oyun hukuku alanlarında öğretim üyeliği, avukatlık, bilirkişilik ve danışmanlık yapan bir hukukçuyum. Şu anda bu konularda hukukçu olarak çalışmalarımı sürdürüyorum.

Oyun Fest: Oyun geliştiricilerini ilgilendiren sorulardan önce okurlarımızın en çok merak ettiği hususlarla başlamak istiyorum. Bildiğiniz üzere internetin gelişimi ve oyuncuların daha fazla rekabet istemesi üzerine oyun geliştiricileri çevrimiçi içeriklere yoğunlaştı. Bu da çoklu oyuncu demek. Haliyle gerek firma gerek oyuncular karşılıklı iletişim içerisinde. Bu güzel bir durum. Ancak bu durum hukuksal problemlerin doğmasına da olanak tanıyor. ‘Hack’ten bahsediyorum. Bugün Türkiye’de bir oyuncu, hack’lendiği zaman nasıl hakkını arayabilir?

Mete Tevetoğlu: Bu durumu oyun hesaplarının başkalarınca haksız şekilde ele geçirilmesi olarak ifade edebiliriz. Burada ilk başta, oyuncunun hesabına yetkisiz erişim sağlanması söz konusudur. Devamında hesabın erişim verileri değiştirilmektedir, nihayet bundan sonra da bu hesap satılabilmekte veya hesaptaki eşyaları (item) transferi gibi işlemler söz konusu olmaktadır. Bu saydıklarımın her biri ayrı ayrı olmak üzere bilişim suçu niteliğindedir. Yine hesaba yetkisiz erişim bir yazılım kullanılarak sağlanıyorsa bu da kısa bir süre evvel yeni bir suç tipi olarak kabul edilmiş olan zararlı yazılım suçunun konusu olabilir. Hesabı, izni dışında ele geçirilen oyuncu ilk olarak bu durumu zaman geçirmeden oyun yayıncısına bildirmeli ve hesabın askıya alınmasını istemelidir. Oyun yayıncıları bu tür bir talep aldıklarında genellikle hesabın kullanımını durdurur. Devamında, hesabın ele geçirildiği tarihten sonra bu hesaba erişim sağlayan kullanıcı bilgilerinin temin edilmesi gerekir. Bu da yayıncıların yasalar gereği kaydettikleri trafik verilerindendir. Oyuncu, bu aşamada bilişim suçları savcılığına şikayette bulunmalı, savcılık kanalıyla oyun yayıncısından hesaba yetkisiz erişim sağlayanın trafik bilgilerini talep ve temin ettirerek ceza davasının muhatabının tespitini sağlamalıdır. Bu bilgilere erişildikten sonra varsa hesaptaki transferlerin iadesi yayıncıdan istenebilir. Yayıncıya gecikmeden haber verilmiş ise yayıncı bu bildirimi ne kadar hızlı uyguladığına göre iade taleplerinden sorumlu olacaktır. Yetkisiz erişim sağlayanın trafik verileri elde edildiğinde varsa hesapta yapılan transfere konu eşyaların (item) bedelleri ve manevi tazminat için bir tazminat davası açılması da mümkündür.

Mete-Tevetoglu-Roportaj-1

Oyun Fest: Kullanıcı cephesinde en çok karşılaştığınız dava türleri hangileri. Yani oyuncuların ne gibi sorunları oluyor?

Mete Tevetoğlu: Burada çok çeşitli sorunlar söz konusu olabiliyor. Bir kere her şeyden evvel oyun hesaplarının üçüncü kişiler tarafından yetkisiz şekilde ele geçirilmesi en sık karşılaşılan sorunlardan. Bu halde sık sık oyuncunun hesabını satmak istemesinden yararlanan kişilerin hesap bilgilerini alıp ödeme yapmadan erişim verisini değiştirmesi ve sonrasında hesabı başkasına satması veya transfer etmesi durumu yaşanıyor. Bir diğe sorun oyunlardaki ödeme alt yapısından yararlanarak bunu bilmeyenlerin çeşitli şekillerde ikna edilmesi ile oyun içi satın alım yapmaya sevk edilmesi. Yine oyunda küfür, hakaret, oyun klan ve oyuncu nick seçimlerinde bazı sorunlar da zaman zaman gündeme gelebiliyor. Oyun zararlı yazılımları da bir diğer önemli sorun. Oyunlar için zararlı yazılım üretme, satma, bulundurma eylemleri kısa süre evvel özel bir suç tipi olarak hapis cezasına bağlandı. Bunun kısa süre içinde bu sorunun çözümünde etkin olmasını bekliyoruz. Oyuncunun interaktif geliştirme yaptığı oyunlarda geliştirilen içeriğin kime ait olduğu, yayın sözleşmelerindeki hükümlerin uygulamalarından çıkan bazı çatışmalar da akla gelen diğer tartışması devam eden örnekler.

Oyun Fest: Oyunlarda hukuksal problemler yaşamak istemeyen oyunculara önerileriniz nelerdir?

Mete Tevetoğlu: Herhangi bir oyunu tercih etmeden evvel onun hakkında bir ön araştırma yapmak çok faydalı olabilir. Özellikle yayıncı / geliştiricinin kim olduğu, geçmiş işleri, erişilebilirliği, kurumsallaşıp oyunculara bire bir hizmet ve temas olanağı sunup sunmadığı gibi detaylar bence belirleyici. Zira oyun pazarında rekabet çok arttı ve oyuncunun bu yöndeki tercihinde oyun kadar yayıncı ve geliştiricinin kim ve nerede olduğu da önemli. Oyun sektöründe hem oyuncular hem de diğer katılımcıların hukuki sorunlar yaşamasının engellenmesi için her zaman böyle bir risk oluştuğunda mutlaka uzman bir hukukçunun yardımına, görüşüne başvurmalarını öneriyoruz.

Mete-Tevetoglu-Roportaj-2

Oyun Fest: Şimdi de geliştirici cephesine geçiş yapalım. Oyun geliştiricilerimiz açısında ülkemizde durum nasıl, haklarını korumakta problemler yaşıyorlar mı, kanunlarımız dijital oyun geliştiricilerini nasıl tanımlıyor? Biraz daha açacak olursak. Özgün bilişim yasalarımız var mı yoksa oyun geliştiricileri devlet nezdinde birer kitap yazarı mı?

Mete Tevetoğlu: Oyunlar şu an eser hukuku kapsamında ele alınıyor. Burada müzik, sinema, güzel sanat eserleri ve ilim-edebiyat eserleri söz konusu. Bu dört kategorinin içinde de alt kategoriler mevcut. Oyunlar yasal olarak doğrudan ve net bir şekilde düzenlenmemiş durumda. BU sebeple şu anda oyunlar, kısmen sinema eserlerine ve kısmen ilim-edebiyat eserlerine benzetilerek, dahil edilerek korunuyorlar. Bu konuda bir kanun değişikliği çalışması söz konusu. Biz de bu değişikliğe oyunların korumasına dair çeşitli görüşler sunduk. Umuyoruz, oyunların ayrı ve spesifik bir şekilde yasal korumaya kavuşması mümkün olacak. Oyunlar, şu an ve gelecekte, eser mevzuatı ile korunduklarından marka, tasarım veya patent gibi bir tescil, kayıt sistemi bulunmuyor. Ancak oyunların örneğin özellik arz eden tasarımlarının tasarım, isimlerinin marka tescili ile korunması mümkün ve tavsiye ediyoruz.

Oyun Fest: Oyun geliştiricilerinin hukuksal alanda yaşadıkları problemler nelerdir, yine bu alanda daha çok hangi dava türleri sizleri meşgul etmekte?

Mete Tevetoğlu: Bu noktada daha çok dijital hak yönetimi problemi söz konusu. İhlale konu hakların dijital ortamda ihlali halinde bunların korunması için devamlı çaba sarf edilmesi gerekiyor. İkincisi, oyun geliştiriciler sıklıkla ekip halinde çalıştıklarından, süreç içinde kendi aralarındaki ilişkilerden kaynaklanan sorunlar söz konusu oluyor. Bu da şirketleşme, hak yönetimi, ortaklık ilişkisinin detayları, yatırım alma süreçlerinde söz konusu olabiliyor. Bunların önüne geçmek için daha işin başında profesyonel sözleşmeler ile süreçleri ve hakları tanımlamak ve karşılıklı doğru bilgilendirmelerin yapılması gerekmektedir.

Mete-Tevetoglu-Roportaj-3

Oyun Fest: Oyun geliştiricileri için yasal/hukuksal problemler yaşamamaları için ne tür önerilerde bulunabilirsiniz?

Mete Tevetoğlu: Geliştiricilerin sahip oldukları haklar bir tek tür değil. O sebeple hem bunların türleri, hem de nasıl korunacaklarına dair mutlaka yasal destek, danışmanlık almalarını öneriyoruz. İkincisi gizlilik anlaşmaları, ortaklık anlaşmaları, yayın anlaşmaları, lisans sözleşmeleri vb bir çok çeşitli sözleşme ilişkisinin söz konusu olduğu süreçlerin tamamında mümkünse profesyonel hizmet alınması önem arz ediyor. Bu yoksa veya mümkün değilse maalesef riskler er veya geç somutlaşıp uyuşmazlık yaşanmasına yol açabiliyor.

Oyun Fest: Oyun veya oyun geliştiricileri ile alakalı olarak bu zamana kadar karşılaştığınız en ilginç dava hangisiydi? Elbette isim vermeden vakayı anlatmanızı istiyoruz :)

Mete Tevetoğlu: Yaklaşık 15 yıl içinde bu konuda oldukça fazla olay ve örnekle karşılaştığımı söyleyebilirim. Şimdi aklıma gelen bir tanesinde; bir oyuncu bir oyun hakkında çeşitli suçlamalarla oyun hakkında bir mahkemeden yayın yasağı almıştı. Dosyasını incelediğimizde suçlamaların çok çeşitli ve ağır suçlamalar olduğunu görmüştük. Bunlar, oyunda sağlığa zararlı madde satılması, çocuk istismarı vb gibi suçlamalardı. İçerikleri incelediğimizde bunların 4-5 farklı kullanı hesabından yapılan oyun içi sohbet görüntüleri olduğunu görmüş ve hesapları incelediğimizde hepsinin aynı kullanıcıya ait olduğunu tespit etmiştik. Burada şikayetçi, intikam almak amacıyla, oyunda 4-5 farklı hesap açıp kendi kendiyle sohbet ederek bunların çıktılarını almış, oyun hakkında bunları delil gösterip yasaklama kararı çıkartmıştı. Mahkeme ile görüşüp konuyu teknil ve basit yönleri ile izah etmek oldukça zor olsa da netice de yasaklama kararı ertesi gün kaldırıldı fakat aynı kişinin bu şekilde bir çalışma yapması bizi oldukça şaşırtmıştı.

Mete-Tevetoglu-Roportaj-4

Oyun Fest: Biraz önce değindiğimiz hususlarla alakalı olarak sizden profesyonel destek almak isteyenler size nasıl ulaşabilirler?

Mete Tevetoğlu: Bu konularda bilgi alış verişinde bulunmak, varsa sorularını sormak ve hukuki destek almak isteyenler bana her zaman metetevetoglu [AT] gmail [com] mail adresim üzerinden ulaşabilirler.

Oyun Fest: Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz Mete Bey, okurlarımıza söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Mete Tevetoğlu: Bu son derece keyifli sohbet için ben de size teşekkür ederim. Umarım sohbetimiz ilgilerince keyifle okunur ve faydalı olur. Okuyucularınıza oyunlarla dolu keyifli günler diliyorum. Son olarak bir oyun hukukçusu olarak bu konudaki sloganımızı hatırlatmak isterim. Unutmasınlar ki “Oyunun kuralları var”.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir