Metal Gear Rising: Revengeance İnceleme

Raiden’ı yeniden yöneteceğimiz Metal Gear Rising: Revengeance’dan şüphe etmeye gerek yok. Buyrun şüpheleri beraber giderelim.

Korkulu rüyalarımdan biri daha gerçek oldu. Bizim mesleğin en kötü yanlarından biri de hakim olunmayan dev bir yapımın eninde sonunda incelenmesidir. Öncelikle Metal Gear serilerinin severlerinden ‘Eğer bir hatam olursa affedin.’ diyerek başlamak istiyorum. Çok saygı duyduğum lakin bir türlü ısınamadığım Metal Gear serisinin, Hideo Kojima’nın bizzat açıkladığı, bir spin-off oyunu olan Metal Gear Rising: Revengeance’ı sizler için incelemeye çalışacağım.

Kojima, birçok oyuncuya ve sektöre göre üstad olduğu gibi benim nezdimde de üstaddır. Bu yüzden oyundaki sunumunu ve tarzı sevmesem de MGS 1, MGS 2, MGS 4 ve MGS: Peace Walker’ı oynadım. Seri hakkındaki gelişmeleri de yakından takip ettim. Bu seri oyunculara, gerek açıktan gerek dolaylı olarak, dünya konjonktüründeki çarkların nasıl döndüğünü ve birey olarak bizlerin bu çarkların neresinde olduğumuzu anlatmaya çalışması takdirimi kazanmıştır. Özellikle MGS 4’teki temada Amerikan ordusunda görev yapan paralı özel kuvvetlerin Irak savaşında ve yine Irak’taki Felluce’de neler yaptığına göndermeler olduğunu düşünüyorum. Sonuç itibariyle Kojima övgüyü hak eden birisi.

Metal-Gear-Rising-Revengeance-1

Metal Gear Rising: Revengeance’a geçmeden önce biraz arka planına bir bakalım. Bazı merak edilen sorular var aklınızda, onları cevaplayalım. MGR normalde Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty ile Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots’ı ilişkilendiren bir interquel olacaktı. Lakin fanların tepkileri ve Kojima’nın içine sinmeyen durumlar olmuş ki 2009’da Kojima Productions tarafından duyurularak üretimi için çabalanan proje, bizzat Kojima tarafından 2011’de Platinum Games’e teslim edildi. E bu daha şüpheli bir durum zira başında Kojima’nın olmadığı bir stüdyo nasıl olur da MG oyunu yapardı? Bu soruya da cevap bizzat Kojima tarafından projenin tesliminde geldi. Oyun interquel olmaktan çıkıp spin-off oluyor ve Metal Gear Solid ile kesinlikle alakası olmadığı beyan ediliyordu. Haliyle bu açıklama ile her negatif görüş bertaraf ediliyordu.

Burada bir takdirimi belirtmek istiyorum. Sonuçta gizliliğin ön planda olmadığı hack and slash var ortada. Bunu da herhalde Platinum Games’den başkası sırtlayamazdı. İşi bilene vermek erdemdir arkadaşlar! Zira Platinum Games’in önceki yapımlarına bir bakın: MadWorld, Bayonetta, Vanquish ve Anarchy Reigns! MadWorld ve Vanquish bile şüpheye düşmemeniz için yeterli bir sebep. Gerçi artık geç kalındı zamanında şüpheye düşmeyecektiniz… Bu oyun gerçekten olmuş, lakin eleştirilmeyecek yanları yok değil.

Metal-Gear-Rising-Revengeance-2

Kendisini MGS2’den çok iyi bildiğimiz, anadan üryan bile gördük, Raiden, Metal Raiden Gear Rising: Revengeance’ta ana karakterimiz. Onca badire sonrası karakterimiz, MGS 4: Guns of the Patriots’tan 4 yıl sonra 2018’te, Afro-Amerikan bir sivil savunma şirketi olan Maverick’te ailesini yaşatmak ve geçimini idame ettirmek için çalışmaktadır. Afrika’da barış yanlısı olan ve istikrar için uğraşan Başbakan N’Mani, Raiden’nın da içerisinde bulunduğu bir araç ile konvoy halinde yolculuk yaparken başka bir sivil güvenlik şirketini temsil eden terörist grup tarafından saldırıya uğrar. Ve oyun başlar!

Oyunda ilk dikkatimi çeken performans için diyet ödeyen grafikler oldu. PlayStation 3’te donuk ve detay yönünden gerçekten şu devirde olmayacak kadar eksikler içeren bir atmosferle karşılaşınca hayal kırıklığı yaşamadım değil.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir