Megaquarium İncelemesi

“Şimdi bunlar okyanus balığı mı, tatlı su mu abi?” “Onlar karada yaşıyor abisi”

Hiç akvaryum işletmek nasıl olurdu diye düşündünüz mü? Hani şu büyük, hayvanat bahçesi kıvamında olanlardan. İçinde; Azure Demoiselle, Yellow Tang, Coral Hind, Blackbar Soldierfish, Blue Knuckle Hermit Crab, Atlantic Pollock, Turbot, Spotted Boxfish, Regal Tang ve Clown Fish gibi envai çeşit balık ve deniz kabuklusuna ev sahipliği yapan türden.

Şahsen ben şimdiye kadar hiç merak etmemiştim. Fakat Megaquarium’u oynadıktan sonra, tam olarak akvaryuma kadar gitmese de, deniz canlısı ağırlıklı bir petshop açmak mantıklı gelmeye başladı.

O kadar diyeyim.

Devasa Akvaryum İşletme Simulatörü

 Simulatör dediğime bakmayın, Megaquarium bildiğiniz tycoon oyunu. Nasıl Zoo Tycoon’da bir hayvanat bahçesi işletiyor, oraya yeni hayvanlar ve tesisler ekleyerek sürekli genişletiyorsak, aynısı Megaquarium için de geçerli.

Türe örnek olarak Zoo Tycoon, Vegas Make it Big, Rimworld ve hatta geliştiricinin bir önceki oyunu Big Pharma gösterilebilir.

Megaquarium’a başladığınızda bir şey dikkatinizi çekiyor. Oyunun bir tutorial bölümü bulunmaması. Normalde Tycoon oyunlarında her zaman oyuncuya temel mekanikleri öğretecek bir tutorial bulunurken, Megaquarium sizlere direkt olarak hikaye modunun birinci bölümünden başlama ve serbest oyun modu seçeneklerini sunuyor.

Peki geliştirici neden böyle bir tercihte bulunmuş? Bunu oyunun birinci bölümüne girdiğiniz vakit anlıyorsunuz. Zira karşınızda birden bire tutorial baloncukları belirmeye başlıyor. “Hah” diyorsunuz, tamam, tutorial ilk bölüme yedirilmiş…

…derkeeen, biraz daha oynayıp ikinci ve üçüncü bölümlere de geldiğinizde, anlıyorsunuz ki oyunun bölüm bölüm olan hikaye modunun tamamı aslında uzun bir tutorial!

Böylesiyle kolay kolay karşılaşmadığım için başta baya afalladığımı belirtmem gerekiyor. Yani daha önceden tek kişilik bir hikayenin, türü ne olursa olsun, tamamen tutorial olarak hizmet ettiğine şahit oldum mu bilemiyorum. Son bölümleri oynamadığım için oyun baştan sona böyle diyerek yorum yapmak istemiyordum, lakin oyunun kullanıcı forumlarında biraz gezindikten sonra pek çok kişinin oyunun hikayesinin tamamen uzun bir tutorial olduğundan şikayet ettiğini gördüm. Bu da demek oluyor ki karşınızda, oyunda kademe kademe ustalaştığınız yaklaşık 5-6 saatlik bir tutorial mevcut.

Tutor… hikaye kısmı bittiğinde ise elinizde pek çok parametreyi kendiniz belirleyerek başlayabileceğiniz serbest oyun modu bulunuyor. Burası elbette, pek çoğunuzun tahmin etmiş olabileceği gibi, oyunun en eğlenceli ve gerçekten tycoon olan kısmı.

Serbest oyunda komple iflas edene ya da oyunun sınırlarının izin verdiği noktaya kadar gidebilme imkanınız var. Bütün gelişmeleri sırasıyla açabilir, en son seviyeye kadar gelişebilir, oyundaki 100+ çeşit balık ve deniz canlısının her birine akvaryumunuzda bir yer ayırabilir hatta insanlığın gördüğü en büyük akvaryumu yapabilirsiniz.

Akvaryumculukta(!?) başarının anahtarı

 Megaquarium’da işletmenizi ayakta tutmak için yapmanız gereken pek çok şey mevcut. Bunların bir kısmını şöyle sıralayabiliriz:

 

  • Para kazanmalısınız. Sonuçta işletme dediğiniz parasız düşünülemez. Oyunda adım atmak parayla. Balıklarınız, çalışanlarınızın yevmiyeleri, akvaryum bakım masrafları, akvaryumlarınızı güzelleştirecek aksesuarlar vs.
  • Balıklarınızı çeşitli balıklarla aynı akvaryuma koymalısınız, bu sayede daha çok dikkat çekip, daha fazla prestij ve dolayısıyla para kazanabilirsiniz. Lakin dikkatli olmakta fayda var, pek çok balık nev’i şahsına münhasır özelliklere sahip olduğu için kimisi kendi türünden başka balıklarla birlikte olmaktan hoşlanmazken, kimisi aynı akvaryuma koyduğunuz kabuklu canlıları yiyebiliyor.
  • Prestij kazanıp seviye atlamak için akvaryumunuzdaki hizmetin kalitesini arttırmalı, misafirlerinizi memnun etmelisiniz
  • Hizmet kalitesi ve akvaryumunuzun genel kalitesi için doğru elemanı seçmeli; günlük yevmiyesinden hariç yeteneklerini de göz önünde bulundurmalısınız.
  • Akvaryum ve cihazlarınızı profesyonel bir şekilde dizmelisiniz. En kaliteli ve en çok prestij, araştırma puanı getiren balıklarınızı akvaryumunuzun kenar köşe bir yerine atarsanız ziyaretçilerini çekemeyeceğinizi bilmelisiniz. Gerektiği takdirde ilmek ilmek işlediğiniz akvaryumunuzun yarısını ortadan kaldırıp yeniden düzenlemeye yapmaya hazır olmalısınız.

 

Saydıklarım, Megaquarium’da başarılı olmanız yapmanız gerekenlerin sadece bir kısmı. Karışık mı geldi? Saatler süren tutori…hikaye modu şimdi biraz anlam kazanmış olabilir belki de.

Akvaryumun büyüsü

“Ben işte bu kadar şeyi düşünmek zorunda değilim arkadaşım, oyun mu oynuyoruz, amelelik mi yapıyoruz” diyecek olan, tahminimce tycoon oyunlarına şimdiye kadar çok bulaşmamış arkadaşlar, bu kısım da sizin için.

Megaquarium, hem görsel hem de işitsel anlamda inanılmaz rahat ve rahatlatıcı bir oyun. Akvaryumunuzun devasa boyutlara ulaştığı ve normalde oyuna kaosun egemen olması gerektiği anlarda bile, oyunu durdurup ekrana uzunca bakıp, arka fonda çalan soft müzikle rahatlayabiliyorsunuz. Arayüzün kocaman, tertemiz ve şeffaf lapis mavisi butonlardan oluşmasının da bu rahatlamada rolü olduğu aşikar tabi.

Oyundaki yumuşak hatlı, low poly diyebileceğiniz dokular, hem gözlerinizi yormadan sizlere estetik zevk sağlayabiliyor hem de sisteminizi üzmüyor. Bu düşük poligonlu, sevimli görsellere ise ağırlıklı olarak soft ve dinlendirici sayılabilecek müzikler eşlik ediyor. Sanki geliştiriciler ekrandaki her şey oyuncuya kendini iyi hissettirsin diye çaba göstermişler.

Birinci kişi kamera açısına geçip, o sakin müzikler eşliğinde sanal akvaryumunuzu gezebiliyor olmanız da cabası.

“Mega”quarium, indie yapım

 Megaquarium, bağımsız olduğu unutulmadan, Jurassic World Evolution ve Zoo Tycoon Ultimate gibi yapımlarla mukayese edilmeden oynandığı vakit, inanılmaz keyifli saatler sunabilecek bir tycoon oyunu.

Deniz canlılarına ve balıklara birazcık ilginiz varsa; emek verilmiş, oynarken sıkılmadığınız, gerilmediğiniz aksine rahatladığınız bir yapım arıyorsanız ve elinizdekinin bağımsız bir yapım olduğunu unutmadan ona yaklaşacaksanız, Megaquarium tam olarak aradığınız oyun.

Bu yazıyı paylaş :

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir