M&B II: Bannerlord Gamescom 2016 Fragman İncelemesi

Öncelikle bu oynanış fragmanı bir kale kuşatmasında geçiyor. Fragman yine oyunun hâlâ yapım aşamasında olduğunu ve geliştirilecek pek çok şey olduğunu belirtilerek başlıyor. Geçtiğimiz E3 konferansında bir kale kuşatmasında saldıran taraf olarak izlemiştik. Bu sefer ise savunan taraf olarak yer alıyoruz. Bir Battania Şehrinin kuşatmasını izliyoruz.  Saldıran taraf ise Batı İmparatorluğu.

Resimli incelemeye geçmeden önce videoda genel olarak yaşananları ele alalım. Kadın karakterimiz ordusuyla birlikte Dunglanys şehrini savunmaya başlıyor. İlk olarak askerlerini ve kuşatma savunma araçlarını yerleştirip oyuna başlıyor. Surlara çıkıp yay ve oklarıyla merdiven ile surlara yanaşmaya çalışan askerleri indiriyor. Bu noktada oyundaki animasyonların oldukça güzel gözüktüğünü belirtmem lazım. Tabii bir süre sonra hep aynı animasyon gibi gözükse de bu animasyonlar çoğaltılacaktır diye düşünüyorum.

Daha sonra karakterimiz yaklaşan koç başını durdurmaya çalışıyor ancak başarılı olamıyor. Bir sonraki hedefi ise koç başı ile kalenin iç kapısını zorlayan askerler. Bu askerlere yukarıdan taş atarak engel olmaya çalışıyor. E3 fragmanında bunu görmüştük. Korkutucu!

Birkaç sahne sonra askerlere emir verirken kullandığımız ekranı görüyoruz. Ekrandan öte, oyuncunun bu ekran açıkken karakterinin ellerini sallama animasyonu. Çok muhteşem bir şey değil belki ama küçük ve güzel bir dokunuş olarak yer ediniyor. Bu sahneden sonra kalenin kapısında büyük bir curcuna ve kanın gövdeyi götürmesi geliyor. Buraları dikkatle izlemenizi tavsiye ediyorum çünkü hem ses bakımından hem grafik bakımından hemde oynanış bakımından oyunun Warband’den ne kadar ileride olduğunu ve çıkışa ne kadar yakın olduğunu görebilirsiniz.

Daha önce bahsedilen gelişmiş yapay zekanın bir örneği olarak kaçan askerleri burada görüyoruz.  Askerler savaşı kaybedeceklerini anladığı zaman direkt kaçmaya başlıyorlar. Arkalarından onları oklayabilmek eğlenceli gözüküyor olsa da umarım her savaşta böyle arkalarını dönüp kaçmazlar…

1

Bu resimde gördüğünüz alan savaş öncesi  asker yerleştirme ekranı. Önceki yapım olan Warband’e nazaran büyük bir grafiksel gelişim görmek doğal olarak mümkün ancak açıkçası şu sahneyi gördükten sonra ben grafik konusu da tav oldu. Çünkü beklediğimden çok daha gerçekçi bir grafik var ortada. Karşı tarafın kale kuşatması araçlarını, çamurlu toprakları ve arka planda  yer alan ormanlık ve dağlık vista beni benden aldı. Oldukça gerçeğe yakın bir savaş ortamı ortaya çıkmış.

2

3

Kalenin iç kapısını kırmaya çalışan askerlerin üstüne burada, yukarıdan taş atıyoruz. Tabii taşta askerler kadar olunca oldukça fazla bir hasar veriyoruz askerlere. Bir taş ile birden fazla askeri yaralamak mümkün gibi gözüküyor. Denemek için can attığım sahnelerden.

4

Düşman askerleri savaşın bittiğini anladıklarında kaçmaya başlıyorlar. Bu resimde ve bir sonraki resimde ilgimi çeken alan savaş alanının bir süre sonra nasıl bir mezarlığa dönüşmesi. Yerlerde yatan cesetler, yer yer çıkan dumanlar, kırık dökük savaş aletleri…

5

Kanlı kalkanlar, kapısı kırık bir kale, surlarına dayanmış kuşatma kuleleri. Bannerlord görsellik açısından sanırım oldukça başarılı bir yerde olacak çıktığı zaman. Asıl önemli soru bu grafiği biz ne kadar görebileceğiz. Oyunun optimizasyonu önemli ve sistem gereksinimleri ortada yokken tabii bu şekilde konuşmak pek doğru tahminler olmayacaktır.

6

Savaş sonunda karşımıza çıkan durum sayfası. Kaç askerimiz yaralı, kaç askerimiz ölü, kaç düşman askeri öldürmüşler tarzı detaylı bilgileri bu sayfada, her savaşın sonunda görebileceğiz. Tabii bu simgelerin ne anlama geldiğini de çözmemiz gerekiyor. Kırmızı kuru kafa muhtemelen ölen askerler, kırık kalkan baygın askerler, kırık bayrak kaçan askerler, kalkanı hazır asker sağ kalan askerler, kılıç kaç kişiye hasar verdiği (öldürme veya bayıltma) yukarı iki okta muhtemelen rütbe atlayan askerleri simgeliyor. Burada şöyle bir önemli detay var. Sol tarafta yer alan düşman Lordu veya Yoldaşı olan Achios’un öldüğü. Daha önce Warband’de hiç bir NPC ölmüyordu. Bu, daha önce oyunda olacağı söylenen canlı ekonomik ve lordların nesil olarak devamlılığı özelliği ile örtüşüyor.

Bakalım bir sonraki geliştirici günlüğü veya Gamescom içeriği ne olacak? Biz bu fragmanı oldukça beğendik, ancak gönül ister ki bir çıkış tarihi, bir beta tarihi en azında bir multiplayer oynanışı gösterilsin ama buna da razıyız.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir