M&B II: Bannerlord Dev Blog 8 – İnceleme

Mount&Blade II:Bannerlord için çıkartılan sekizince geliştirici günlüğü incelememiz tamamlandı! Ne bekliyorsunuz hâlâ? Buyrun okuyun!

Tarihler 27 Eylül 2012’yi gösterdiğinde TaleWorlds Entertaintment yeni yapımı olan ve Türk Oyun Sektörü için pek çok açıdan bir ilk olan Mount&Blade serisinin yeni oyunu Mount&Blade II:Banerlord’u geliştirdiğini açıklamıştı. Ve ufak bir teaser’da o gün bizlere sunulmuştu. Ardında koskoca bir yıl hiç bir ses, seda çıkartmayan TaleWorlds, 27 Eylül 2013’de hem websitesini yenilemiş hemde M&BII:Bannerlord’un ilk ekran görüntülerini ve sanat çalışmalarını bizlere sunmuştu. O günden sonra hareketlenen TaleWorlds her ay çıkartmaya çalıştığı Geliştirici Günlükleriyle hayranlarını yeni yapımı hakkında bilgilendirmeye devam ediyordu. Tarih 27 Eylül 2014’ü gösterdiği zaman yapımı takip eden hayranları yeni bir şeyler geleceğinden emindi çünkü artık 27 Eylül neredeyse Dünya Mount&Blade günü olarak lanse edilecek duruma gelmişti TaleWorlds Forumlarında. Yapımcılara 27 Eylül ile ilgili tweet’lerden tutun, özel mesaj yoluyla bilgi istemeye kadar hiç durmayan hayranları artık yeni bir görsel için dişlerini kıracaklardı. Bekleme sona ermişti. Daha önce Caribbean! bloglarında gördüğümüz bir şekilde yeni geliştirici günlüğü bir videoblog olarak karşımıza çıkmıştı. Şimdi bu video blogu A’dan Z’ye inceleme zamanı!

Yeni geliştirici günlüğünün odak noktası TaleWorlds’ün kendi geliştirdiği ve bu sayede istediği her şeyi oyuna ekleyebilmesini sağlayan oyun motoru. Bu oyun motorunun oyundaki haritaları tasarlamamıza olanak sağlayan Edit Mode içinde neler yapabildiğini göstermesi açısından bu video oldukça önemli. Videoyu TaleWorlds Entertaintment’ta Topluluk Yöneticiliği yapan ve topluluğun içinden bir oyuncuyken şirkete giren Frank “captainlust” Elliott seslendiriyor. Video dili İngilizce fakat Türkçe altyazı eklenebilme olasılığı her zaman var.

İçeriğin hemen en başında dikkatimi en çok çeken cümle, “Videoda göreceğiniz bütün özellikler, modcular tarafından da kullanılabilecek.” cümlesi oldu. Mount&Blade’i bu günlere getiren kuşkusuz arkasındaki müthiş oyuncu topluluğu ve o topluluktan çıkan efsane modlar. Yapımcı ekip, TaleWorlds Forumlarında çoğu kez yeni oyun motorunun modcular için çok büyük bir yenilik olacağını ve işlerini oldukça kolaylaştıracağını belirtmişlerdi. Ki bu video ile de ilk kez bu editörü “yakından” görebilme fırsatımız oldu. TaleWorlds’ün bu yeni geliştirici günlüğünü bir video olarak bize göstermeleri oldukça akıllı bir hareketti.

Videoda ilk olarak gözümüze çarpan şey ise grafik kalitesi. 1700+ saat Warband oynamış biri olarak söylemeliyim ki bu oyun motoru grafiksel açıdan Warband’de kullanılan motor ile kıyaslanamayacak kadar iyi bir derecede. Half-Life’ın yapımında kullanılan Goldsrc motoru ile Half-Life 2’nin yapımında kullanılan Source motorunun arasındaki fark kadar çok büyük bir fark ve geliştirilme mevcut. Bunu hemen ilk bakışta anlayabiliyorsunuz. Warband’de bulunan klasik sayılabilecek MP haritası olan Harabeler temasındaki bir haritada video başlıyor ve etrafı geziyoruz.. Videoda bizlere ilk anlatılan şey, Bannerlord’daki beklentilerin en başında gelenin, oynanış ve performansı etkilemeden grafik ve animasyonların geliştirilmesi olduğunun aktarılmasıydı ki bu gerçekten iyi anlaşılmış ve iyi çözülmüş bir sorun olduğu ortada. Yeni oyun motorunun bizlere sağladığı yeniliklerin en başında gelen özellikler, çok daha büyük haritaların tasarlanmasına olanak sağlaması, bu çok daha büyük savaşlar yapabilmemizi de sağlıyor. Daha geniş bir alanda kendi kendilerine hareket edebilen yapay zekalarında artabilmesi bu alanda nasıl bir adım atıldığını bizlere gösteriyor.

Editörden bizlere ilk olarak yeryüzünün nasıl oluşturulduğu gösterilmekte. Oldukça büyük bir alanda dağlık bir bölge oluşturuluyor ve kesinlikle grafiksel olarak Mount&Blade’e “çağ atlatıldığı” burada belli oluyor. Saniyeler içerisinde geliştiriciler bu oluşturulan dağlık araziye taşları, çimenleri, karlı tepeleri, ince detayları, su yoğunluğu ve renginin yanı sıra güneşin pozisyonu, rengi ve açısı gibi detaylı özellikleri ekliyorlar.

Editör ile çok kolay bir şekilde sahneye eklenen çimen, taş ve kar gibi elementler çok gerçekçi bir çevrenin bu editör ile ne kadar kolay oluşturulduğu gözlerin önüne seriyor. Bir kaç saniye içinde 225 kilometre karelik bir alan, ki bu daha önce hiç bir Mount&Blade yapımında görülmemiş bir büyüklük, oluşturuluyor, güzelleştiriliyor ve son halini alıyor. Su oranı, rengi, yoğunluğu gibi önemli detaylar editör içinde ayarlanıp aynı anda oyun haritasından da görülebilmesi sayesinde oldukça kolay bir şekilde hızlıca ayarlanabiliyor. Aynı şekilde sis, sis yoğunluğu, rüzgar, rüzgar yoğunluğu, güneş ışığı, açısı, rengi gibi çevresel etmenler çok kolay bir şekilde hızlıca ekleniyor. Gelişmiş pek çok detayda aynı şekilde eklenebilmekte fakat onlar videoda gösterilmemiş durumda. Bu tarz çevresel etmenlerin oldukça kolay ve hızlı bir şekilde oyun haritasına eklenilmesi muazzam bir gelişme. Hem mod yapımcıları için hemde harita tasarımcıları için bu gelişmeler çok ama çok önemli..

Editörün kendisi oldukça kişiselleştirilebilir durumda. Ki bu oyunun kendisinden tamamen bağımsız bir özellik ama ben oldukça beğendim. Mod yapımcılarının yanı sıra oyun yapımcılarının da oldukça beğenebileceği bir özellik olmuş. Daha önce Warband’in geliştirildiği oyun motorunun farklı yapımcılara kiralandığını düşünürsek, bu oyun motoru oyunu oldukça çok büyük rakamlarla sattırır ve satar da.

Daha önceki geliştirici günlüklerinden birinde oyun haritasındaki bitki yerleşimi anlatılmıştı. Fakat okumak yerine görmek bu özelliği daha iyi sunabileceğinden tekrar değinilen bir konuydu bu. Editör içindeki flora ayarı sayesinde ağaçlar, otlar, çiçekler, çimenler, küçük taşlar ve mantarlara kadar geniş bir yelpazede bitki oyun haritasına eklenebilmekte. Editör otomatik olarak bitkileri haritaya koyarken doğal yüksekliklerini de hesaplayarak koyuyormuş. Bunu pek anlayamadım fakat önemli ve karmaşık bir özellik gibi duruyor. Çünkü bu özellik sayesinde bitkilerin eklenmesinden sonra yer yüzü seviyesi değiştirilebiliyormuş. Bu özellik aynı zamanda sahne tasarımcısına büyük bir özgürlük sunuyor. Bağımsız olarak büyük objeler el ile de eklenebilmekte. Editör’de bulunan bir başka özellik ile saniyeler içerisinde ormanları tasarlanabilmekte.

Sahnelere yerleştirilmiş objelere özel elementlerde eklenebilmekte. Bu bizlere videoda taştan harabe bir kale kapısına sarmaşık bitkiler eklenerek gösteriliyor. Saniyeler içerisinde sahne tasarımcısı önümüzdeki harabe kale kapısını yüz yıl yaşlandırıyor. Bu özellik sayesinde “tekrarlanmış kaplama” sorunu da ortadan çıkarak her seferinde farklı yapılar tasarlanabiliyor.

kale

 

Editörün bir diğer özelliği ise çamur gibi görüntüleri eklenmekte kullanılan çıkartma sistemi. Bu sayede yer kaplamasıyla uyumlu, istenildiği gibi ayarlanabilen çamur birikintileri haritaya eklenebiliniyor. Bunun yanı sıra editörde bulunan sınıflandırma sistemi ile özel scriptler kullanılabilen objelere özel değişiklikler uygulanabiliyor. Videoda bize gösterilen obje bir yel değirmeni. Bu yel değirmenin dönüş hızı değiştirilebiliyor. Bu sınıflandırma sisteminin basit hareket eklenilebilmesinden daha gelişmiş yönlerinin de mevcut olduğu videoda söylense de bu özellikler başka bir geliştirici günlüğüne saklanıyor anlaşılan ki örnek verilmiyor. Videoda bize son gösterilen özellik mozaikleme sistemi. Bu sistem sayesinde kameraya yakın yerlerde ultra yüksek kalitede görüntü elde edilebilirken kameranın göremediği ve uzak kaldığı yerlerde kalite düşürülebiliyor. Bu sayede hem göze hoş gelen grafikler yakalanılıyor hemde performans ve optimizasyon açısından büyük bir adım atılıyor.

Bu özellik gösterildikten sonra kalan son 40 saniye de ise oyuncuların merakla beklediği oynanış görüntülerine en yakın görüntüler ortaya çıkmakta. Sahne tasarımcısı oyun içerisine saniyeler içerisinde geçiş yapıp yeni tasarladığı bölgeleri oyuncu gözüyle inceleyebiliyor. Bizde bir kaç saniyeliğine de olsa oyun içinde çevreyi nasıl görebileceğimizi anlıyoruz. Videonun son saniyelerinde bir 5 saniyelik sürpriz bir görüntü bizleri karşılıyor. Yapımcılardan iki kişi düello yapmakta. Ne olup bittiği ilk izleyişte anlaşılmayacak kadar kısa olsa da oldukça kanlı bir savaş dönüyor. Ve yapımcılardan Zaszx acı bir şekilde can veriyor. Bu savaş kısmı muhtemelen gelecek geliştirici günlüğünün konusunu bizlere ufakta olsa gösteriyor.  Şaşalı ve gösterişli bir Bannerlord logosu ve ardından sadece bir TaleWorlds Entertaintment logosuyla sekizinci geliştirici günlüğü son buluyor. 5 dakika uzunluğunda bir video. Bizlere oyun motorunun neler yapabileceğini gösterirken çok ufakta olsa oynanış dinamiğini gösteriyor. Bütün bunların yanı sıra arka planda Frank’in sesine destek veren yanılmıyorsam Kelt temalı bir müzik çalıyor. Bu Bannerlord’daki müzik kalitesinin sanıyorum sadece ufak bir gösterimi. Ben, ilk Mount&Blade’de ki müziklerin Warband’den daha iyi olduğunu düşünen az oyuncudan biri olarak söylemeliyim ki oyun içi müzikler Bannerlord için büyük önem taşıyor benim için.

Bazı hayranlar TaleWorlds forumlarında endişelerini çoktan dile getirdi bile. “Bu video oynanış açısından hiçbir şey göstermiyor”, “3 yıldır anca çiçek koymayı mı eklemişler?” tarzı birazcık ağır eleştiriler görünüyor. Fakat onlara önemli bir şey belirtmemiz lazım. O da oynanışın ve oyunun temeli o oyunun geliştirildiği oyun motorudur. Bu her oyun için böyledir. O oyun motoru ne kadar gelişmiş ise, oyun geliştiricileri o motoru kullanarak çok daha gelişmiş ve daha kapsamlı bir oynanış sunabiliyorlar. O yüzden bu önemli detayın göz önünde bulundurulması çok önemli. Ki eleştiri her zaman yapılır ama önemli olan yıkıcı eleştiri yerine yapıcı bir eleştiri yapılması.

Buraya kadar bu inceleme/özet yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum. TaleWorlds Entertaintment bir Türk markası. Ve Bakanlıklar nezdinde de ödüllendirilmiş, devlete katkı sağlamış bir firma. Ben kendi imkanlarımla yıllardır TaleWorlds’ü desteklemeye çaışıyorum ve Türk oyun medyası tarafından da hak ettiği kadar önem verilmediğini düşünüyorum. TaleWorlds, Bannerlord ile oldukça büyük başarılara imza atabilir. Ve bence bu başarılardan önce TaleWorlds’e hak ettiği ilgi ve alakayı sunmak çok önemli. Umarım sizleri bilgilendirebilmişimdir. Bir sonraki geliştirici günlüğü incelememize kadar sağlıcakla kalın!

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
mkredfox Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mkredfox
Ziyaretçi
mkredfox

Modcular için harika bir motor geliyor anlaşılan. Ama videonun sonundaki dövüş animasyonları bana pek yeniymiş gibi gelmedi, yine aynı “kütük” animasyonlar gibi. Umarım bunu da geliştirirler. İnsanların eleştirmesi ise normal zira bu oyunu 0.8 sürümlerinden bu yana oynamış, oyunu sırf destek amaçlı birçok kez almış benim gibi insanlar artık taleworld ün profesyonelleştiğini düşünüyor ve tolerans tanımıyor. 2 yıl bekleyip bir yeldeğirmeni görünce bu normal tabi :)) Ama ben umutluyum açıkcası ve yine bu oyunu da destek amaçlı birkaç defa alıp etrafıma hediye edeceğim.