Marvel’s Spider-Man İnceleme

Insomniac Games tarafından geliştirilen Marvel’s Spider-Man bekletileri karşılıyor mu? Uzun zamandır beklediğimiz Spider-Man oyunu nihayet karşımızda mı?

İnsanlar beni görünce kendilerini güvende hissederler. Ama gördükleri kişi, gerçek ben değilim. Muhtemelen böylesi de daha iyi, tüm bunları New York Queens’ten çıkma bir çocuğun yaptığını bilmeleri son derece korkutucu olurdu.
Peter Parker.

Çizgi roman evreninin ve süper kahramanlar dünyasının en sevilen karakterlerinden biridir Spider-Man. 1962 yılında Marvel Comics bünyesinde çalışan Stan Lee ve Steve Ditko tarafından kurgulanan karakterimiz yıllar içerisinde büyük bir popülerliğe ulaştı. Özellikle son 15-20 yıllık süreçte de çizgi roman-çizgi dizilerin yanına oyunların ve filmlerin eklenmesi bu popülerliği doruk noktasına çıkaran başlıca etmenlerden oldu. Yıllar içinde pek çok Spider-Man oyunu da karşımıza çıktı. Mobil yapımlardan çoklu platform destekleyenlere kadar pek çok oyun geldi geçti. Bunların çoğunluğu bariz eksikleri bulunan, küçük bir kısmı da iyi ancak o istediğimiz Spider-Man’i karşımıza çıkaramayan yapımlardı. Şimdiyse karşımızda Marvel-Insomniac-Sony üçlü ortaklığıyla sunulmuş harika bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

İlk olarak E3 2016’da gösterilen ve merakımızı kazanan Marvel’s Spider-Man gerçek anlamda bir Örümcek Adam çılgınlığı yaşandığı sırada karşımıza çıktı. Marvel sinematik evrenine Captain America: Civil War ile merhaba diyen Spider-Man, önce kendi filmi Spider-Man: Homecoming, ardından da Avengers: Infinity War ile kendini iyice sevdirmişti. Tüm bunların yaşanmasının ardından geçtiğimiz günlerde de Insomniac Games, Marvel’s Spiderman’ı piyasaya sürdü ve bu çılgınlığa iddialı bir giriş yaptı.

Yıllarca Spider-Man’i ve maskenin ardındaki Peter Parker’ı değişik şekillerde görüp tanıdığımız için oyuna ilk girdiğim zamanlarda kendimi pek de yabancı hissetmediğimi söyleyebilirim. Oyunun hikayesi aslında The Amazing Spider-Man çizgi roman serisi ile bir miktar aynı çizgide ilerliyor. Zaten bu çizgi roman serisinde önemli bir süre yazarlık yapan Dan Slott, oyunun yazar kadrosunda bulunuyor. Spider-Man’in sadece bir süper kahramandan ibaret olmadığı, iş Peter Parker’a geldiğinde oldukça çalkantılı ilerleyişe sahip bir hikaye tasarımı mevcut.

Marvel Spider-Man hikaye olarak karakterimizin artık tecrübe kazanıp halkın kahramanı olduğu bir dönemde başlıyor. Yıllar içerisinde Spider-Man kötü adamlarla mücadele ederek kendini geliştirmiş ve kamuoyunda güzel bir imaj oluşturmuştur. Polislerle sorun yaşamadan kötülüklere karşı koyabiliyor, kostümüyle arzı endam ettiği zaman halk ona minnetini belirtiyor. Defalarca kez Peter Parker’ın origin hikayesine tanık olduğumuz için doğrudan tecrübeli Spider-Man’i görmek ilaç gibi geldi. Tabi hikayenin birinde, bir başka süper kahraman demiş ya “Eğer kostümün olmadan bir hiçsen, o kostümü hiç giymemelisin,” işte Marvel’s Spider-Man de bunu benimseyen bir şekilde Peter Parker’ın gündelik yaşamını, karşılaştığı sorunları ve ikili ilişkilerini bol bol karşımıza çıkarıyor.

New York’ta suç oranının sürekli yükselmesi sebebiyle Spider-Man’in işi hiç olmadığı kadar başından aşkın. Oyunun başlarında da çoğunlukla Demons isimli bir çete ile uğraşmakla yükümlüyüz. Oyun ilerledikçe daha farklı kötü adamlar elbette karşımıza çıkacak ve başımıza bela olacak. Dünyayı kurtarma mesaisinin ardından Peter için yapılacak şeyler bitmiyor. Octavius Industries laboratuvarında çalışmak, May Hala veya MJ ile bazı şeyleri halletmek gibi pek çok iş onu bekliyor. Ayrıca süper kahraman olmasına rağmen Peter’ın zor zamanlar geçirdiği -örneğin maddi anlamda- oyun boyunca belli ediliyor. Zaten Insomniac Games’in bir süper kahraman hikayesini sıradanlıktan çıkaran en önemli dokunuşlarından biri de kahramanımızın insan yanına odaklanılması. Hikaye sürükleyiciliği ve derinliği bariz şekilde artıyor.

Oyun bekleneceği üzere Spider-Man ve Marvel evreninden tanıdık pek çok karakteri karşımıza çıkarıyor. Hepsine tek tek değinmemiz imkansız, zira yan karakterler, düşmanlarımız, easter egg tadında olanlar derken sayı aşırı derecede artıyor. Ancak May Hala, Mary Jane, J.Jonah Jameson gibi herkesin bileceği karakterler elbette mevcut. Ve yan karakterlerin büyük çoğunluğu oyunda sadece yer kaplamaları için bulunmuyor. Hepsinin farklı bir hikayesi ve oyuna etkisi mevcut. Kötü karakterlerde de oyunun çeşitli fragmanlarında gördüğümüz Sinister Six’e ilaveten başkaları mevcut. Tabi birkaç isim vererek sizi beklentiler içine sokmak veya kendi başınıza öğrenme zevkini baltalamak istemiyorum. Tek diyebileceğim gördüğümüz villainler güzel bir başlangıç için fazlasıyla yeterli.

Hikaye ve karakterleri inceledikten sonra yavaş yavaş oynanışa geçebiliriz. Oyunda en çok vakit geçirdiğim, sizlerin de geçirdiğini/geçireceğini düşündüğüm binalar arasında ağ atarak gezinmek son derece eğlenceli. Aslında önceki Spider-Man oyunlarında gördüğümüzden pek farklı olmayan bu gezinti mekanikleri yapılan birkaç ekleme ve değişiklik ile daha kararlı hale gelmiş. Oyun dünyası artık çok daha ulaşılabilir ve esnek bir halde. Attığımız ağlar da hiçbir şekilde boşa gitmiyor ve bir yerlere mutlaka ulaşıyor. New York’un harika tasarımı da eklenince ağ atarak oradan oraya uçmak gerçek bir keyif halini alıyor.

Marvel’s Spider-Man’in dövüş mekanikleri ilk başta biraz karışık gelebiliyor. Düşmana ağ atmak için üçgene bas, x ile zıpla, kare ile saldır, şunun için buna bas, bunun için buna bas derken tuşlara alışmak zaman gereksinimi doğuruyor. Ancak alıştıktan sonra akıcı dövüş sistemi zevk verici bir havaya bürünüyor. Farklı saldırı çeşitleri, çevredeki nesnelerle etkileşime geçerek hasar verme, örümcek adam yetenekleri derken çok farklı dövüş yöntemleri geliştirmeniz mümkün. Ayrıca dövüş sisteminin bu tarzdaki diğer oyunlara göre daha zor olduğunu da söylemeliyim. Eğer kolay seviyede oynamıyorsanız bunu muhtemelen fark edeceksiniz. Dodge mekaniklerinden saldırı gerçekleştirmeye kadar çeşitli mücadeleler karşınıza çıkıyor. Bu durum en başta fazla ölmenize veya dövüşten istediğiniz keyfi alamamanıza sebep olabilir, ancak yapıya alıştıkça ve karakterinizi geliştirdikçe dövüşler sizin için baş belası olmayı bırakacaktır.

Dövüş sisteminin genel olarak beni tatmin ettiğini söylemem lazım. Tabi hoşuma gitmeyen bazı noktalar da mevcut. Bunlardan biri bitirici hareketlerdeki kamera açısının fazla dar olması ve çeşitliliğinin az olması. Ancak öyle pek de büyütülecek şeyler değil. Benim için daha büyük bir eksi ise boss savaşlarında oldu. Zorlayıcılık anlamında karşımızdaki karakterin bir iki yeteneği haricinde normal kavgalardan hiçbir farkı bulunmuyor. Genellikle de dövüş boyunca aynı sistem eşliğinde karşımızdaki karakteri mağlup ediyoruz. Bu sebeple boss savaşlarında istediğimi fazla bulamadığımı söyleyebilirim.

Marvel’s Spider-Man’in oyundaki güzel yanlarından biri de sizi Peter Parker ile sınırlı tutmayıp başka karakterleri kontrol etme imkanını vermesi. Zaten Insomniac Games bunu önceden de açıklamıştı. Karakterleri açıklayıp sürpriz bozanlık yapmak istemiyorum ancak bu karakterlerin süper kahraman olmadığını da söyleyeyim, ki yanlış beklentilere kapılmayın. Spider-Man ile aksiyon dozajı yüksek sahneler yaşadıktan sonra bu karakterler sizi biraz sıkabilir, ancak oyunun hikayesinde güzel birer detay olduklarını düşünüyorum. Zaten çok da fazla yer kaplamadıkları için oyun içindeki ufak bir farklı tat denilebilir.

Oyunda doğal olarak bir karakter geliştirme sistemi mevcut. Bu geliştirme sisteminin önemli bir bölümünü yetenek ağacı oluşturuyor. Yetenek ağacımızdakileri açabilmek için XP kazanıp seviye atlamamız gerek. Yetenek ağacımız temel olarak üç dala ayrılıyor: Innovator (Mucit), Defender (Savunmacı), ve Webslinger (Ağ Fırlatıcı). Adlarından bu yetenek dallarının ne işe yaradıklarını ve ne tür yeteneklerini içerdiklerini anlamak mümkün. Bu yetenek geliştirmelerinin önemi oyun ilerledikçe kendini daha net şekilde belli ediyor. Yetenek ağacına ilave olarak kostümümüze ekleyebileceğimiz bazı modlar da karakterimize çeşitli geliştirmeler sağlıyor. Tabi bu modları elde etmek için oyundaki değişik jetonları toplamamız gerekiyor.

Az önce bahsettiğimiz gibi oyunda çeşitli jetonlar mevcut. Bu jetonlar kostüm elde etme, kostümlere eklemeler yapma, fazlasıyla işe yarayan aygıtlar (gadget) geliştirmek için kullanılıyor. Altı farklı çeşitte olan bu jetonları elde etmek için yan görevler ve faaliyetler gerçekleştirmek gerek. Bu bağlantı sebebiyle yan faaliyetler opsiyonel olmalarına rağmen fazlasıyla işe yarar bir hale geliyorlar. Yan faaliyetlerin büyük çoğunluğunun bana keyif verdiğini söylemeliyim. Bazı noktalarda bir kısmı (örneğin arkadaşımız Harry Osborn için yaptığımız bir dizi yan görev veya gözetleme kuleleri) tekrara düşen yapıları nedeniyle sıkıcı olabiliyor. Ancak çok bir sıkıntı yok. Yan görevler de genel itibariyle zevkliler. Sahte Spider-Man vakaları, Demons üyeleriyle alakalı bazı suçlar ve daha fazlası sizi bekliyor. Bu yan görevlerin ana hikayedeki ilerlemenize, haritanın belirli bölgelerini açmanızı sağlayan gözetleme kulelerine göre karşınıza çıktığını söyleyelim. Ayrıca Manhattın’ın hangi bölgesinde bulunduğunuz da önemli.

Marvel’s Spider-Man’de en sevdiğim şeylerden birisi de kostümler oldu. Çizgi romanlardan ve sinematik evrenden fırlamış pek çok kostüm oyunda sizi bekliyor. Üstelik bunları almak için öyle mikro ödeme falan da yok. Oyundaki ilerlemeniz, yan görev durumunuz ve jetonlarınıza göre kostümleri açabilirsiniz. Şu an için oyunda 27 farklı kostüm mevcut ve DLC’ler, güncellemeler beraberinde bu sayı artabilir. Hepsi birbirinden özel ve güzel kostümler arasında Spider-Man Homecoming-Avengers: Infinity War filmlerindeki kostümler, Secret War’un ünlü siyah tasarımı, Spider Armor MK serisinin bazı üyeleri ve daha fazlası mevcut. Dediğim gibi kostümlerin hepsi harika, ancak özellikle Vintage Comic Book kostümüne bayıldım. Çizgi romanlardaki Spider-Man tasarımını içeren bu kostüm oyunu nostaljik ve çizgi romanımsı bir havaya sokuyor. Ayrıca bu kostümlerin büyük bir çoğunluğu özel bir güce sahip. Bir kostümü açtığınız zaman beraberinde bir özel güç de açılıyor. Ancak açmış olduğunuz özel güçleri istediğiniz kostüme aktarabilmeniz mümkün.

Oyunun çıkışının yaklaşmasıyla beraber pek çok “Downgrade” tartışmaları yaşanmaya başladı. Bazıları grafiklerin downgrade yediğini söylerken bazıları tam tersine görsel kalitenin arttığını, bazıları da ufak birkaç değişiklik haricinde göze çarpan bir şey olmadığını söylüyordu. Çıkıştan önce gördüklerimizi ve önümüzdeki oyunu karşılaştırırsak rahatlıkla endişe edilecek bir şey yok diyebilirim. Tabi ortada garip bir durum da mevcut. Bazı noktalarda grafikler önemli ölçüde geliştirilirken (örneğin ışıklandırmalar) kimi yerlerde göze downgrade belirtileri çarpıyor. Ancak oyunun görsel kalitesi hala muhteşem. Yani kötü düşünceleri kafanızdan atabilirsiniz. Ağ atarak etrafta uçarken şahit olduğunuz Manhattan sizi kendine hayran bırakmayı başarıyor. Işıklandırmalar, kaplama detayları, hareket yakalama ile hazırlanan karakter tasarımları, renk paleti vs. tek kelimeyle harika. Görsel bir şölen oyunda sizleri bekliyor.

Marvel’s Spider-Man’in sunduğu işitsel tecrübeden biraz bahsedelim. Karakter seslendirmeleri ve ambiyans sesleri son derece başarılı. Özellikle Peter Parker’ın ergenlikten çıkmış ancak hala gençliği hissedilen o sesi beğenimi kazandı. Tabi burada bir de J.Jonah Jameson’a değinmek lazım. Oyunda göremesek de Jameson düzenlediği radyo yayınları ile kendini duyuruyor. Jameson’ın bu eğlenceli ve komik yayınları hiç şüphesiz oyunun en akılda kalıcı yanlarından. Görsel anlamda yaşadığını fazlasıyla belli eden Manhattan ambiyans sesleri sayesinde çok daha kararlı bir atmosfere sahip. Yukarılarda takılmayı bırakıp yer seviyesine yaklaştığınızda veya indiğinizde şehirdeki koşuşturmaları, araçları ve korna seslerini, yüzünüze çarpan rüzgarın çıkardığı ıslığı duyabilirsiniz. İşitsel anlamda memnun kalmadığım tek nokta soundtrack oldu. Oyunun ana müziği son derece güzel olsa da ağ atarak dolaştığınız sıralarda döngü halinde çalması bir süre sonra bıktırıcı olabiliyor. Tabi söylediğim gibi ana müziğimiz güzel, sadece kullanımında aşırıya kaçılmış diyebilirim.

Marvel’s Spider-Man merakla beklenilen bir yapımdı ve bu bekleyişin hakkını layığıyla veriyor, gördüğümüz en iyi süper kahraman oyunlarından biri olmayı başarıyor. Birkaç sıkıntısı olmasına rağmen genel anlamda fazlasıyla doyurucu bir tecrübe sunuyor. Manhattan’ı sağa sola ağ atarak dolaşmak, eğlenceli dövüş sistemi ile düşmanları pataklamak, harika bir görselliğe şahit olmak ve sürükleyici hikaye ile bezenmiş dopdolu bir Spider-Man yapımını deneyimlemek beni gerçekten mutlu etti. Oyunu bitirdikten sonra bile geri dönüp yan görevleri, yan faaliyetleri yapacağınızı, en azından ağlarınızla Manhattan’ın altını üstüne getireceğinizi düşünüyorum. Spider-Man’in bu yeni macerası hiç şüphesiz sizi kendine hayran bırakacak!

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Gökhan Uçar

Yazılım Mühendisliği öğrencisi, kendi çapında okur, video oyun ve havacılık sevdalısı bir özgür insan.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir