Liderlik Sanatı

Hedefinizi Belirleyin

Loncanızın imkanlarına ve büyüklüğüne göre hedefler belirleyin, bu hedefleri lonca üyeleriyle paylaşın ve benimsemeleri için motive edin. Başarılı oldukça çıtayı yükseltin, ulaşılabilecek daha büyük hedefler olduğu sürece bunu tekrar edin. Gerektiğinde bireysel anlamda hedefler de belirleyin, üyelerle birebir konuşup onlardan beklentilerinizi anlatın.

Örnek Teşkil Edin

Lonca içerisinde gözler üzerinizde olacaktır. Siz sabırlı, yardımsever, saygılı ve insanlarla iletişimi kuvvetli olun ki, üyeleriniz de kendi aralarında bu ortamı yakalayabilsin. Fedakarlık yapmadan, insanlardan fedakarlık yapmalarını beklemeyin. Oynadığınız sınıfın ve genel olarak oyunun mekaniklerini iyice kavrayın ve üyelerinizin de bunu başarması için onları teşvik edin. Örnek teşkil etmedeki başarısızlık, siz yokken üyelerin kulis yapmasına sebep olacaktır.

Adaletli Davranın

Lonca içi kuralları herkese eşit bir şekilde uygulayın. Arkadaşlarınızı ve yönetim kadrosunu kayırmayın. Lonca içi çatlaklar ilk olarak bu hususta başlar, insanlar kullanıldıklarını düşünmeye başladıklarında, oyundan veya loncadan soğumaya başlarlar ve nihayetinde sizinle yollarını ayırırlar. Daha kötüsü de olabilir! Loncaya en az sizin kadar emek harcayan biri veya sevip sayılan gözde oyuncu karşınıza lider adayı olarak çıkıp, zorluklarla bir yere gelen topluluğunuzu ikiye bölebilir.

Diplomatik Olun

Oyunda karşınıza çıkan herkesi öldürüp, herkese savaş açarak Cengiz Han moduna girmeyin, diplomatik olun gerektiğinde ittifaklar kurun, küçük loncaları bünyenize katın. Loncalar arası çıkabilecek anlaşmazlıkları öncelikle konuşarak halletmeye çalışın.

Evet, size genel olarak liderlik ile ilgili bir rehber hazırlamaya çalıştım, işin mikro kısmına girmedim ki, bu kişiden kişiye ve oyundan oyuna değişiklikler gösterebileceği için ortaya çok sayıda varyasyon çıkmakta. İşin o kısmını sizin halletmeniz gerekiyor. Ancak son bir şey eklemekte fayda var; unutmayın bir liderin başarılı olup olmadığını, ne kendisi ne de topluluk dışından birileri belirler, buna karar verecek insanlar onu takip edenlerdir.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Süleyman Acarayman

Atari ile başlayan oyun maceramı bir çok platformda sürdürmekteyim. Oyunlar üstüne düşünmeyi çok severim ve yazmak için de elimden geleni yapıyorum. Mizah, hayatımın önemli bir parçasıdır ama yeri geldiğinde oyunları ciddiye alırım. Lisans eğitimimi Ankara Üniversitesi'nde Sosyoloji üzerine aldım. Aldığım eğitimin faydalarını, oyun camiası içinde yaptığım gözlemler üzerine kullanmaya çalışıyorum.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir