Liderlik Sanatı

Devasa çevrimiçi oyunlarda liderlik için hangi vasıflar gerekli, iyi bir lider olmak için neler yapmalı?

Günümüzde devasa online oyunlar çok popüler. Bedava olanları olsun, paralı olanları olsun milyonlarca insan tarafından oynanıyor. Bu kadar çok devasa oyunun belki de en önemli ortak noktası hemen hemen hepsinde bir lonca sistemi bulunması. Her loncanın ise bir lideri olmak zorunda, milyonlarca oyuncu için binlerce lonca lideri var. Peki, liderlik için hangi vasıflar gerekli, iyi bir lider olmak için neler yapmalı? Bu yazımda, lonca liderleri ve kendi loncalarını kurmak isteyenler için, yardımcı olabilme ümidiyle, bir rehber hazırladım;

Herşeyden Önce Kendinizi Sorgulayın

Öncelikle oyunu hem kendiniz hem de loncanız için oynayacak kadar vaktiniz olup olmadığını düşünün, düzenli olarak online olamazsanız efektif bir lider olamazsınız, oyundan zevk almayı sadece kendiniz için değil, lonca üyleri için de istediğinizden emin olun. Sosyal etkileşim ve iletişiminizin standartın üstünde olup olmadığını kendinize sorun. İnsanların sizi takip etmeyi benimseyebileceği olgunluğa sahip misiniz? Dürüstlük, kendine güven, adanmışlık, azim, sabır, empati kurabilme, pozitif olma, kararlılık, soğukkanlılık gibi karakter özelliklerine sahip misiniz ? Yukarıda bahsi geçen konular hakkında şüpheleriniz varsa liderlik konusunu bir kere daha düşünün. Liderlik size göre değilse emin olun, daha değişik görevlerde oyundan daha fazla keyif alacağınızı garanti ederim.

Patron mu? Lider mi?

Böyle bir yazıda, kısa da olsa bu hususa değinmeden geçmek olmazdı. Lonca liderliği ile gelen yetkiler, yaptırımlar size insanlara patronluk taslama imkanını doğurur. Ama bu güç sizi lider yapmaz sadece patron yapar. Bir patrona kıyasla lider, sadece etrafındakilere emirler yağdırmaktan ziyade, takipçilerinin daha büyük başarılar kazanmak istemesini sağlayan kişidir. Bu doğrultuda sadece patronluk sizin için yeterli olmasın, lider olmaya çalışın, sahip olduğunuz yetkilerin sizi lider yaptığı yanılgısına düşmeyin.

Gerektiği Kadar Sorumluluk Alın

Lider olarak en fazla sorumluluğu sizin almanız doğal ancak bütün sorumlulukları üstünüze almak gibi bir yanılgının içine düşmeyin. Yönetim kadronuzu kurun, lonca içi görevleri departmanlara ayırın ve başına birer yetkili koyun. Lonca içi işleyişi ve kuralları belirten bir bildirge hazırlayın, genel kurallar net olsun ki, bunları her olayda tekrar tekrar anlatmak zorunda kalmayın.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Süleyman Acarayman

Atari ile başlayan oyun maceramı bir çok platformda sürdürmekteyim. Oyunlar üstüne düşünmeyi çok severim ve yazmak için de elimden geleni yapıyorum. Mizah, hayatımın önemli bir parçasıdır ama yeri geldiğinde oyunları ciddiye alırım. Lisans eğitimimi Ankara Üniversitesi'nde Sosyoloji üzerine aldım. Aldığım eğitimin faydalarını, oyun camiası içinde yaptığım gözlemler üzerine kullanmaya çalışıyorum.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir