LEGO Star Wars: The Force Awakens İnceleme

LEGO Star Wars: The Force Awakens, anılarınızı tazelemekle kalmıyor, size hiçbir Star Wars oyununda kazanamayacağınız tecrübeleri de sunuyor!

Ole Kirk Christiansen’i (1891-1958) tanıyor musunuz? Danimarka’da gariban bir aile çocuğu olarak dünyaya gelen Ole, marangozluk yaparak hayatını idame ettiriyormuş. Evli ve dört çocuğu varken işinden olmuş. İşsiz Ole, eşinin ve çocuklarının geçim derdi için çırpınırken kısa bir süre sonra işi gibi eşini de kaybetmiş… Dünyada insan ne ister? Hayırlı bir iş, aş ve eş… İşinden ve aşından olan Ole, çocuklarına odaklanmış, ilk legosunu çocuklarına tahtadan oymalar yaparak gerçekleştirmiş. İlk ürünü bir ördek. Çocuklarının oyuncaklara olan yoğun ilgisini gören Ole, tamamıyla samimi ve maddi düşüncelerle yapmadığı bu oyuncakların aslında çocuklarının geleceği olacağını anlamış… Ve işte bugün buralardayız!

Öksüz 4 çocuğa olan saf bir sevginin ürünü olan LEGO, bugün dünyanın sayılı markalarından ve milyarlarca çocuğun yegane eğlence unsuru. Hatta ne çocuğu işte bizim gibi koca adamlar bile dün fiziki LEGO parçaları ile vakit geçirirken bugün ise dijital ortamda yine LEGO ürünleriyle bağlarını sürdürüyor. Bildiğiniz üzere herhangi bir evren, film, oyun atmosferi ya da aklınıza ne geliyorsa LEGO evreninde hiç zorlanmadan yer alabiliyor. Kült film serisi Star Wars da daha önce gerek fiziki oyuncak gerek dijital oyun olarak LEGO konseptiyle bizlerle buluştu. Buluşmaya da devam ediyor! Kısa bir süre önce Star Wars’un son filmi The Force Awakens, LEGO Star Wars: The Force Awakens adıyla satışa sunuldu. Ben bu zamana kadar başında “LEGO” yazıp da oynayanı eğlendirmeyen bir tane oyuna rastlamadım. Oyunu indirirken yine eğlencenin dibine vuracağımın farkındaydım ve öyle de oldu.

LEGO-Star-Wars-The-Force-Awakens-1

LEGO Star Wars: The Force Awakens, film ile paralel ilerleyen ancak filme de çok bağlı olmayan bir hikaye örgüsüne sahip. Hatta oyuna Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi filminin son dakikalarını oynayarak giriş yapıyorsunuz. Akabinde Poe Dameron ve BB8’in D’Qar’daki uzay üssüne indiği sahneyle asıl olarak oyun başlamış oluyor. LEGO oyunlarını iki şekilde oynarsınız. Hikaye devam ederken içerisinde bulunduğunuz bölümde parçalayabildiğiniz her nesneyi parçalar, LEGO parçaları toplarsınız. Ya da vakit kaybetmeden sadece gerekli olan uğraşları gerçekleştirir ve bir sonraki bölüme geçersiniz. Ben ilk yolu izleyenlerdenim. BB8 yönetimime geçtiği andan itibaren etrafta gezdim durdum. Bari hareketli figürü yok oyunda zevkini çıkartayım dedim. LEGO konsepti ile modellenen evren gözünüze hiçbir şekilde itici gelmiyor. Bilakis oynama isteğinizi artırıyor.

LEGO-Star-Wars-The-Force-Awakens-4

LEGO Star Wars: The Force Awakens diğer oyunlara nazaran muazzam yenilikler içeriyor diyemem. Zaten LEGO konseptiyle yapılan oyunların amacı kesinlikle dünyanın en iyi ve gerçekçi oyununu sunmak değil. Böyle bir beklenti içerisinde olmak büyük hata. Amaç her daim sevilen evrenleri, LEGO konseptiyle yorumlayarak eğlenceli bir şekilde oyunculara sunmak oldu. Ve başarılı da olundu. LEGO Star Wars: The Force Awakens’ta da evrene ait bir sürü karakteri yönetiyoruz, etrafı kırıp parçalayarak yine bir sürü eşya topluyoruz, çeşitli bulmacaları ve zorlukları özel karakterler vesilesiyle aşıyoruz, özgür dolaşma modunda arzu ettiğimiz gibi evrenin tadını çıkartıyoruz… Yani daha önce oynadığınız dijital LEGO oyunlarından bir eksik var demek mümkün değil. Peki ne yenilik var? Geniş çaplı bölüm tasarımları, gelişen grafik detayları, evrene ait detayların kaçırılmaması, evrene ait hiçbir oyunda tecrübe edemeyeceğiniz donanımların kullanılmasına izin verilmesi, karakterlere özgü silah/dövüş yetenekleri ve o muazzam film sahnelerin içerisinde bizzat bulunma… Açıkçası çok artı yanı var, bunların bazıları da kısmi yenilikler olarak oyuncunun karşısına çıkıyor.

LEGO-Star-Wars-The-Force-Awakens-2

Ayrıca bahsetmek istediğim iki yenilik var. Daha önceki dijital LEGO oyunlarında karşılaşmadığımız bulmaca çözme sistemi sayesinde zorlukları birkaç fazda aşıyoruz. Elbette hepsi böyle değil. Kimi bulmacalarda sorunları aşma yöntemi oyuncuya bırakılıyor. Örneğin bir bulmacada bomba patlatmanız ve bir uçağı kaldırmanız gerekiyor. X oyuncu ilk önce uçağı kaldırıp sonra bombayı patlatabilirken, Y oyuncusu da önce bombayı patlatıp sonra uçağı kaldırıyor… Bazı bölümlerde diğer fazları yapmadan da yolunuza devam edebiliyorsunuz. Ama unutmayın, böyle ilerlerseniz kesin arkada toplanması gereken bir veya birden fazla eşyayı bıraktınız anlamına geliyor. Bir diğer yenilik de siper alma (cover) olarak karşımıza çıkıyor. Çok sık olmasa da bazı bölümlere özgü olarak siper alarak First Order’ın müdavimleriyle çarpışıyoruz.

Oyunda takıldığım ve “keşke” diyerek cümleye başladığım tek husus karakter seslendirmeleri. Kimi karakterlerin, özellikle Rey gibi kilit karakterlerin, seslendirmeleri yer yer vasat yapımların kalitesine kadar düşüyor. Öyle bir atmosferde böyle bir ton ve ses kalitesi gerçekten çıkar mı diye düşünüyorsunuz. Başka eleştirebileceğim bir hususa rastlamadım. Aslında bir keşke daha var ama LEGO yapımları için değil, diğer oyunlar için. Böylesine zengin içeriği LEGO oyunlarına nazaran muazzam paralar ve ekipler harcanarak yapılan oyunlarda göremiyoruz, keşke görebilsek.

LEGO-Star-Wars-The-Force-Awakens-3

Ole Kirk Christiansen LEGO’su ile George Lucas’ın Star Wars’u uzun bir aradan sonra yeniden bir araya gelerek bizlere eğlenceli anlar yaşatıyor. Kimileri “bildiğiniz LEGO oyunlarının aynısı, hikaye ve atmosfer değişiyor sadece” diyerek bu eğlenceyi sıradanlaştırmaya çalışıyor. Ben buna katılmıyorum. Her oyun en az bir önceki kadar eğlenceli olduğu için edinmeye değer olarak görüyorum. Zengin içeriklerin ise hiçbir oyunda olmayışı, ufaklıkları son derece oyalıyor olması da büyük artı benim nezdimde. Her yeni oyunda irili ufaklı yenilikler görüyoruz ve eğlenceli sunumlardan kayıplar vermiyoruz, yani geliştirici ekibin tembel olmadığı da kanıtlanmış oluyor. Ben çok memnunum! LEGO Star Wars: The Force Awakens kesinlikle sınıfı geçiyor.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir