Krater İnceleme

Oyunda 3 karakterden oluşan bir çeteyi kontrol ediyoruz. Her birinin az da olsa 2 tane yeteneği var. Bunları kullanarak hayatta kalmaya çalışsak da elbet ölüm bizi buluyor ve işin curcunaya bağladığı yere geliyoruz. Burada bir iyi 2 kötü olay var. İyi olanı karakterlerin geçici veya kalıcı sakatlık, hastalık geçirmeleri. Aldığı darbelerden ve yediği kurşunlar yüzünden kalıcı kafatası kırığı veya hafif kol kanaması gibi çeşitlik gösterse de karakterlerin kalıcı olarak ölmesi de bu küçük detaylara bağlı. Belli bir oranda hasar gören karakterler eğer zamanında iyileştirilmez ise kalıcı olarak ölebilirler. Sizde kendinizi, grubunuza yeni bir üye almak için etrafınızda dolanırken bulabilirsiniz. Madalyonun kötü tarafına bakacak olursak, öldüğünüz zaman oyun sizi en yakın şehirde tekrar doğduracak, fakat ölmeden önce aldığınız eşyalar ve paralar yerinde olarak. Tekrar o yolu gidip tekrar o düşmanları öldürmeye çalışmak ve bunu 2-3 kez üst üste yapmak oyundan sizi soğutabilir. Oyundaki dövüş sistemi ise çok yavan kalmış durumda. Neredeyse turn-based düzeyinde giden dövüşler türü sevmeyenleri sıkabilir.

Fatshark, Krater ile her ne kadar göze hoş gelen bir iş çıkarsa da yeni bir IP denemesinin kurbanı olmuşlar diyebiliriz. Oyundaki dünya güzel olduğu kadar bir o kadarda büyük. Oyunda ilerlediğiniz zaman büyüyen dünyada gideceğiniz adreslerde artıyor olacak ve bu büyük dünyada kaybolma, yolda karşılaştığınız çeteler tarafından pusuya düşürülme ve ölme riskiniz artıyor. Fast Travel seçeneği olmadığı için oyunun bu kısmı sizi rastgele düşmanlar ile çatışmanıza zorluyor. Oyundaki seviye sistemi ise neredeys sınıfta kalmış, seviye atladıkça karakterleri geliştiriyorsunuz ama bunu alelade yapıyorsunuz. Eğitim bölümü olmadığı için bilerek karakter geliştirmek yerine deneme yanılma yöntemiyle devam ediyorsunuz.

Oyunun müzikleri ise gerçekten sizi kendine aşık edecek cinsten. Hem oyundaki o renkli eğlenceli post apokaliptik yapı hemde bu müzikler sizi büyülemeye yetecek. Christian Gabel, eline sağlık! Oyunu kurtaran şeyler kendini belli etti diyebiliriz. Hikaye, atmosfer ve müzikler harcanmayacak kadar iyi. Oyunun yapılma hikayesi bile bir kitap için konu olabilir. Gizemli olduğu kadar bir albenisi var yani. Bu arada not düşmek isterim, okuduklarınız benim yorumlarım. Bu bağımsız yapım kimisi için daha kötü kimisi için harika ötesi de olabilir. Hatta oyunu beğenerek oynayan pek çok arkadaşım var. Indie yapımların da bu yanını sevmiyorum, herkesin gözünde farklı değerler biçilen bağımsız yapımları büyük abileri gibi puanlamasak…

Not: Multiplayer kısmı hâlâ açılmadığı için denyemedik. İlerleyen günlerde co-op desteğine kavuşacak olan Krater’i arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. Normalde Ağustos’un başında geleceği bize bildirilmişti ama herhalde bir aksilik yaşandı.

[easyreview title=”SONUÇ” cat1title=”Puanı: 73″ cat1detail=”

Platform: PC

Eğer Post Apokaliptik evrenlere bir ilginiz var ve Diablo vari oyunları oynamaktan hoşlanıyorsanız Krater tam da size göre bir oyun. Eğer türe alışkın değilseniz Krater sizi zorlayabilir. Bu oyunda neler yapacağınızı kendiniz öğrenmek zorundasınız. Oyundaki dünya oldukça renkli, müzikleri şaheser ve easter eggler yüzünüzde tebessüm oluşturacak. RPG ve RTS elementlerinin karışımıyla oluşturulmuş Krater’e şans tanınmalı…” cat1rating=”7.3″]

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Mehmet Arda Gündüz

Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencisi, TaleWorlds destekçisi, Valve çevirmeni ve çeviri tutkunu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir