Killer is Dead Nightmare Edition İnceleme

Killer is Dead, Nightmare Edition ile bilgisayar kullanıcıları için bir kez daha sahnede!

Merhaba, sevgili okur! Bugün burada size Killer Is Dead’i anlatmak için bulunuyorum. Animelerden fırlamış olan oyun gerçekten zevkli oynanışı ve diğer oyun modlarıyla kendini pazarlamaya çalışıyor bakalım, iddia ettiği kadar iyimi? Oyunu yerden yere (?) vurmaya başlamadan önce biraz yapımcı firma hakkında bilgi vermek istiyorum. Oyunun yapımcı firması Grasshopper Manufacture, peki bu adamlar kim? Grasshopper Japonya’da Goichi Suda tarafından 1998’de kurulmuş bir oyun şirketi ve şu sıralar en çok Lolipop Chainsaw, Rinko Tsukigime’s Longest Day ve No More Heroes serisiyle arenada boy gösteriyor. Ha bide en son bu seneki E3’de Let It Die ile kendini yeniden göstermişti ama şuan bizi pek ilgilendirmiyor (belki çıkınca ilgilendirir kim bilir?).

Killer Is Dead’e gelince geçen sene çıkışını yapmış olan oyunun hikayesini bizzat firmanın kurucusu Goichi Suda tarafından yazılmış. Geçen sene sadece konsollara çıkmış olan oyun, geçtiğimiz ayda PC’ye çıkışını yaptı ve şuan benim tarafımdan hükmünü bekliyor (kötü adam kahkası atar)!

Killer-is-Dead-Nightmare-Edition1

Killer Is Dead’de Mondo Zappa adındaki bir cellatı kontrol ediyoruz. Devletin kiralık katilleri olarak kontrat sistemiyle çalışan Cellatlar, adı Wire olan kendilerini Ay’ın karanlık yüzünden gelen güçlere teslim etmiş bir zamanlar insan olan canavarları bulup öldürmeye adamış. Tabi az öncede belirttiğim gibi kontrat sistemiyle çalışıyorlar, yani kendi kafalarına göre gitmiyorlar bir yere. Bizim Mondo ise daha yeni bir cellat ve geçmişine dair hiçbir şeyi hatırlamıyor tek bildiği uyandığında bir mekanik kolu olduğu.

Peki, nedir bu mekanik kol? Mondo’nun mekanik kolu (adı Mussleback) kendini silahlara dönüştüre bilen Wire kanlarından güç alan bir kol, tabi her süper gücün olduğu gibi bununda bir bedeli var. Wire kanı emdikçe siz güçleniyorsunuz ama tabi Wire kanının sizide bir Wire’a dönüştürme şansı çok yüksek. Mondo’nun öbür silahı ise bir Katana. Katana bu oyunda daha çok sizin ana silahınız olarak ön plana çıkıyor. Aslında her ne kadar ana silah olsa da potansiyeli harcanmış bir silah, çünkü çok fazla bir kombo sayısı yok oyunda ama hiçbir şekilde hasar almadan ortalıktaki herkesi öldürmeye çalışırken Mondo’nun vuruş şekli o kadar değişiyor ki kombo eksikliğini ilginç bir derecede kapatıyor. Yine de dediğim gibi potansiyeli harcanmış bir silah.

Killer-is-Dead-Nightmare-Edition2

Oyunun ana hikaye görevleri haricinde 2 farklı görev çeşidi daha var. Bunlardan biri Challenge görevleri, diğeri ise Gigolo görevleri. Challenge görevleri adı üstünde belli sayıda adamı öldürmeye çalışıyorsunuz, tabi ne kadar kısa sürede yaparsanız o kadar puan alırsınız. Gigolo görevleri is apayrı bir dünya. Gigolo görevlerinde karşınızdaki güzel bayanın neler sevdiğini öğrenip hediye envanterinizden hediyeler seçip onu etkilemeye çalışıyorsunuz, eğer etkileyemezseniz suratınıza okkalı bir tokat geliyor, etkileyebilirseniz devamı malum zaten. Ayrıca oyunun hikaye görevlerinin içinde gizlenmiş Scarlett adlı bir hanım kızımız var. Scarlett’ı bulunca size Wire kanı veriyor ve onun Gigola görevindeki Challengeları açıyorsunuz. Scarlett sizin hediyelerinizi değil daha çok performansınızdan etkileniyor. Yani yer yer çeşitli müstehçenliklerle karşılaşabiliyorsunuz.

Killer Is Dead bir vur, kır, parçala (Hack&Slash) oyunu ve türünün de hakkını veren bir yapım. Çünkü oyun boyunca yaptığınız ciddi manada vurup, kırıp, etrafı dağıtmak. Her ne kadar katananın potansiyelinin harcandığını düşünsem de hasar almamaya çalışırken girdiğim combat çok eğlenceliydi açıkçası, bu konuda kendine has bir yaklaşım sergilemiş ve başarılı da olmuş. Killer Is Dead’in bir eksiği yok mu? Var! Oyunun hikaye sunumu o kadar param parça ki istediğiniz kadar birleştirin, her zaman anlamadığınız bir yanı oluyor oyunun. Beni çıldırtan yanıda bu oldu zaten. Hikayesi başlangıçta hiç beni içine çekmedi ama oyunda ilerledikçe “nooluyor lan? Bu ne alaka!” falan derken daha çok oynamaya başladım, sırf bir bağ kurabileyim diye ama yok arkadaş her ne kadar denediysem de kuramadım olmadı yani.

Killer-is-Dead-Nightmare-Edition3

Oyun herşeyi kendine has, buna atmosferide dahil. Cell shade render metodunu kullanan oyun, atmosfer konusunda başarılı bir iş çıkarmış açıkçası. Oyunda öyle abuk subuk yerlere gidiyorsunuzki, neye uğradığınızı şaşırıyorsunuz. Misal bir an bir malikhanedeyken birden bire kendinizi Harikalar Diyarında bulabiliyorsunuz. Şimdi bana diyeceksiniz bu atmosfer nasıl başarılı, şöyleki atmosferin başarılı olması oyunun hikayesinin bu abuk subuk yerlere iyi yerleştirilmesi olmuş. Yani bir yere girdiğinizde ne işimiz var burda demiyorsunuz.

Killer Is Dead her şeyiyle kendine has ve herkese hitab etmeyen bir oyun. Eğer ben animeleri severim hikaye çok önemli değil katanayla yardırırım diyorsanız veya Grasshopper Manufacture’un oyunlarının hayranıysanız durduğunuz hata ama yok benim bu tarz şeylerle çok işim olmaz diyorsanız indirim bekleyin derim. Neden almayın demiyorum çünkü Killer Is Dead kesinlikle tadılması gereken bir oyun.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Ömer Kemal Kutsal

Herşeyi öğrenmeye çalışan, her konuda fikir sahibi olmaya çalışan bir yazarımızdır kendileri. "Kendinden bahsetsene oğlum" dendiğindede öyle ot gibi kalır ortalıkda.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir