Kiai Resonance İnceleme

“Oyunlarda sadelik nedir?” sorusuna cevap arayanlar, Kiai Resonance cevabınızı barındıran oyun.

Bazen muazzam detaylara nazaran sadelik üstün gelir. Bu sefer sadeliğin üstün geldiği bir oyunu seçtim, Kiai Resonance. Bize çok uzak diyarlarda tarihin tozlu sayfalarında beliren samurayların düellolarını ve eğitimlerini tecrübe ettiren Kiai Resonance, 2 boyutlu ve sanatsal çizimlerle sunumu yapılan bir oyun.

Oyunu geliştiren Absorb Reality’nin kendi internet sitesi yok, oyun için bir site oluşturulmuş sadece. Ama bu bile nasıl bir bağımsız oyun geliştiricisi olduklarını göstermeye yeter. Küçük ekiplerin büyük abilerini alt ettiklerini görmek beni hakikaten çok mutlu ediyor. Çünkü sektörün gelişmesi ve yeni fikirler için bu tür işler şart. Daha fazla istihtam ve oyun sektöründeki tekel kırılması hepimizin lehine. İşte bu yüzden AAA yapımlardan çok indie yapımları sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Kiai-Resonance-2

Kiai Resonance’ta Japonlar’a özgü sanatsal çizimlerden oluşan atmosfer üzerinde iki farklı samurayı düelloya tutuşturuyoruz. Elbette bunlardan birisini biz kontrol ediyoruz. Rakibe karşı üç duruşumuz var. Kılıcımızı başımızın üzerinde, göğüs hizasında ya da yere yakın tutuyoruz. Bu üç duruşun kendine göre olumlu ve olumsuz yanları olduğ gibi atak ile karşı atak farklılıkları da barındırıyor.

Eğitim kısmını saymazsak oyun üç bölümden oluşuyor diyebilirim. İlk bölüm yapay zekaya karşı verdiğiniz mücadelelerden oluşuyor. Buradaki mücadelelerin geçeceği alanı, koşma modunun aktif olup olmayışı vb. gibi ayarlar yapabiliyorsunuz. Bir bakıma bu bölüm için eğitim sonrası test alanı diyebiliriz. Ama asıl test alanı “challenges” menüsünde siz oyuncuları bekliyor.

Kiai-Resonance-3

Challenges menüsüne girdiğinizde hız, dayanıklıklık ve zihin başlığı altında toplam 12 testin olduğunu görüyorsunuz. Kimileri basit kimileri ise oldukça zor. Örneğin dayanıklılık başlığı altındaki “Ghost attack” testi beni çok zorladı. Üzerinize hızla koşan hayalet samuraylar farklı ataklar yapıyor, üst üste 10 atağı engellemelisiniz. 1 kere hata yaptığınızda test baştan başlıyor. Ama bu zihin başlığı altında yer alan “Echoes” testinin yanında bir hiç. Test alanında duyduğunuz tınılara göre katananızı sallıyorsunuz, bir ahenk var, bu ahenki bozarsanız her şey baştan başlıyor ve tınıların seyri de değişiyor…

Üçüncü bölüm ise asıl mücadele alanı! Yapay zekayla ve testlerle kendinizi geliştirdiğinizi düşünüyorsanız online multiplayer (lokal mücadele desteği de var) yani çoklu oyuncu bölümüne adım atabilirsiniz. Burada sizin gibi kendisini geliştirdiğini düşünen diğer oyuncularla çarpışıyorsunuz. Düellolar çok kısa sürüyor, zira bu çarpışmalar açıkçası taş-kağıt-makas sistemi üzerine kurulu. Kim hata yaparsa ölür. Diyelim ki iki taraf da aynı atağı yaptı, o zaman kılıçlar çarpışıyor. Bu durumda samuraylar ya birbirini itiyor ya da daha dayanıklılık sergileyen samuray atağı erken yaparak ikinci hamlede düşmanını yere seriyor.

Kiai-Resonance-1

Oyunun eksiklikleri de var, içerik yönünden fakir diyebiliriz. İki samuray kıyafeti kesinlikle yetmiyor. Arenalarda Japonlar’ın anonim tarihi sanat çizimleri kullanılmış. Ama tonlarca çizim varken neden 3-4 çeşit harita mevcut? Müzikler güzel olsalar da çeşitlilik burada da az. Sürekli aynı müzikler dönüp duruyor. İçerik yönünden talepler çok, umarım geliştirici ekip bir an evvel çıkaracağı içerik paketleriyle bu durumu giderir.

Bir pideden daha ucuz olan Kiai Resonance, kesinlikle beni birçok AAA oyununa nazaran PC başında tuttu. Eğer Japon kültürüne ve samuraylara karşı bir ilginiz varsa kesinlikle deneyin. Bu tür bir sempatiniz yoksa reflekslerinizi test etmek için de edinebilirsiniz. Öyle veya böyle Kiai Resonance sınıfı geçiyor, oyun kütüphanenizde bulunmalı.

Bu yazıyı paylaş :

Yayınlayan

Talha Turhal

Tarih ve tarih konulu oyunların aşığı. Bu devrin adamı değil. Teknolojiyi hem seviyor hem nefret ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir